Potęga i piękno. Ekstremalne zjawiska w kosmosie

Tłumaczenie: Sebastian Szymański
Seria: Wiedza i Życie - Orbity Nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Extreme Cosmos
Ag2S

W swojej książce cieszący się międzynarodową sławą australijski astronom Brian Gaensler opisuje, jak dalece Wszechświat wykracza pod każdym względem poza wszystko, co jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Tematem „Potęgi i piękna” są niewyobrażalne temperatury, masy, wielkości i siły, które potrafimy zmierzyć i opisać, jednak trudno uznać, że jesteśmy w stanie je pojąć. Umiejętność dokonywania pomiarów i zrozumienia, czym są wypełniające Wszechświat obiekty, jest zachwycająca, ale to, co tam napotykamy, jest tak odległe od skali zjawisk, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni, jak to tylko możliwe.
Stając wobec Wszechświata z pokorą godną wielkiego badacza, autor przekonuje, że nawet jeśli liczby opisujące kosmos są zupełnie niepojmowalne dla naszych ludzkich umysłów, piękno, różnorodność i elegancja, które kryją się za tymi wielkościami, zasługują na nasz najwyższy podziw, zdumienie i szacunek.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Potega_i_piekno__Ekstrema...»

nati02andi | 2013-09-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Inne
Przeczytana: 08 września 2013

Dla osób, które mają już za sobą kilka pozycji z astronomii książka B. Gaenslera jest głównie ciekawą rozpiską różnorakich "rekordów" we Wszechświecie, dotyczących chociażby szybkości, grawitacji czy temperatury - ja sama, chociaż jestem raczej laikiem w tych sprawach, znałam większość zawartej tu teorii. Mimo wszystko - książkę czytałam z niesamowitą wprost przyjemnością; ostatnio wciągnęłam się tak przy "Krótkiej historii prawie wszystkiego" B. Brysona (swoją drogą, polecam, to bodajże najlepsza dostępna pozycja popularnonaukowa traktująca niemal o WSZYSTKIM).
B. Gaensler ma niesamowicie lekkie pióro; poza tym, o ile w niektórych tego typu książkach humorystyczne wstawki zdają się być wstawione na siłę, to tutaj wyglądają naprawdę naturalnie. Dodatkowo, widać, że dla autora astronomia to nie tylko praca, ale i prawdziwa pasja; naprawdę, nie miałabym nic przeciwko rozmowie z Gaenslerem.

speedx | 2015-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2015

Po przeczytaniu nasuwa mi się tylko jedno stwierdzenie, że człowiek, Ziemia, nasz dom, jak i całe nasze znane otoczenie dookoła jesteśmy niczym w porównaniu do tego, co dzieje się i co można zaobserwować tysiące/miliony/miliardy lat świetlnych od nas.
Zjawiska i liczby opisane w książce robia ogromne wrażenie, kolejne ektstrema i zjawiska je generujące niesamowicie działają na wyobraźnię, która nie jest w stanie ich nawet ogarnąć.
Autorowi do stylu Michio Kaku nieco brakuje, niektóre jego wytłumaczenia na przykładach mi nie podeszły, ale genralnie kawał dobrej roboty. No i fajnie, że autor zamieścił z tyłu zbiór wszystkich opisanych w poszczególnych rozdziałach ekstremów oraz spis wykorzystanych publikacji.
Warto przeczytać. Na pewno inaczej spojrzy się następnym razem w mroki nocnego nieba ;)

Vincent | 2015-09-28

O wielkościach we wszechświecie. Rekordach największych i najmniejszych. Z wyobrażeniem których, nawet największe umysły mogą popaść w zakłopotanie.
Wpadając czasami w zachwyt, jak niesamowity jest wszechświat, jak niewiele znaczymy, a jednoczenieśnie, mimo maleńkości, co już odkryliśmy i co wiemy. Popaść można i w konsternację, licząc zera po przecinku. Jednak mimo operowania ogromnymi liczbami, książka zdecydowanie dla wszystkich. Widać, że autor dołożył starań, by wszystko było ujęte w sposób klarowny. Książkę uzupełniają ponumerowane zdjęcia, znajdujące się pośrodku, do których odnośniki można znaleźć w trakcie czytania. Dodatkowo, na samym końcu, umieszczone są tabele z poszczególnymi rekordami, opisywanymi w książce.
Dla osób, dla których nie będą to nowe informacje, może być to odświeżenie wiedzy już nabytej, podanej w interesujący sposób. Natomiast osoby nie mające styczności z tą tematyką, prawdopodobnie będą zachwycone.

Mniszka | 2016-04-10

Książkę można potraktować jako przewodnik po obiektach istniejących w kosmosie: czarnych dziurach, gwiazdach, supernowych, mgławicach. Każdy rozdział dotyczy innego ekstremum, np. obiektów najjaśniejszych bądź najzimniejszych, emitujących największe promieniowanie elektromagnetyczne lub mających największe napięcie elektryczne, jest to swojego rodzaju księga rekordów Guinnessa obiektów astronomicznych. Do tego każde opisywane zjawisko fizyczne (np. elektromagnetyzm) jest dokładnie wyjaśnione. Polecam.

RoodyTheBill | 2017-06-17
Przeczytana: 2014 rok

Wszyscy zainteresowani astronomią powinni przeczytać tę książkę. Jest łatwa w odbiorze, zawiera bardzo opisy bardzo wielu ciekawych zjawisk i miejsc w kosmosie. Jej jedyną wadą jest brak zdjęć, lecz dla kogoś poszukującego głównie informacji jest jak najbardziej ok.

impu | 2018-06-10
Na półkach: 2018, Przeczytane