Od splątania cząstek do kwantowej teleportacji

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Orbity Nauki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Dance of Photons. From Einstein to Quantum Teleportation.
Barbara

W maju 2012 r. zespół kierowany przez Antona Zeilingera dokonał po raz kolejny kwantowej teleportacji, tym razem, na większą odległość niż kiedykolwiek wcześniej. Jednak celem eksperymentów z teleportacją stanów cząstek nie jest bicie rekordów. Przede wszystkim służą one coraz głębszemu poznaniu zjawiska splątania kwantowego – jednego z najbardziej zaskakujących zjawisk w mechanice kwantowej.
W swojej książce Anton Zeilinger, jeden z najsłynniejszych współczesnych fizyków, znany przede wszystkim dzięki pionierskim eksperymentom dotyczącym splątania kwantowego i kwantowej teleportacji, opowiada o swojej pracy żywym, zrozumiałym językiem. Wyjaśniając trudne zjawiska, nie posługuje się zawiłą matematyką, lecz wykorzystuje do tego proste rysunki, barwne anegdoty i zaraźliwe poczucie humoru. Dzięki temu możemy uświadomić sobie, jak wielkie znaczenie mają najnowsze odkrycia w tej dziedzinie fizyki.

„Od splątania cząstek do kwantowej teleportacji” to doskonałe wprowadzenie do świata fizyki kwantowej, napisane przez jednego z najlepszych fizyków doświadczalnych pracujących obecnie w tej dziedzinie. Anton Zeilinger zabiera swoich czytelników w bardzo osobistą podróż, przedstawiając wyjątkowo zrozumiały i przekonujący opis zdumiewającego świata mechaniki kwantowej i jego zjawisk, które mogą zmienić technikę przyszłości.
Lawrence M. Krauss, autor „Fizyki podróży międzygwiezdnych” i „Tajemnic kosmosu”

Czytanie książki Antona Zeilingera to sama przyjemność. Wyjaśnienia najbardziej skomplikowanych i zdumiewających efektów fizyki kwantowej są przedstawione za pomocą cudownie prostych przykładów. Czytelnicy mogą w sposób bezbolesny zetknąć się z prawdziwą mechaniką kwantową, a wszystko to okraszone jest pokaźną dawką humoru.
Roger Penrose, autor „Drogi do rzeczywistości” i „Cyklów czasu”

Anton Zeilinger zrobił więcej niż ktokolwiek inny, by poznać świat kwantowy wymyślając zdumiewające doświadczenia, w których przyroda może mówić do nas własnym, kwantowym językiem. W tej zrozumiale i elegancko napisanej książce zabiera czytelników w podróż, którą odbył wcześniej ze swoimi współpracownikami, gdy badał świat kwantowy. Po drodze wprowadza nowe pojęcie kwantowej informacji i wyjaśnia, dlaczego może ono zrewolucjonizować sposób, w jaki się porozumiewamy i przeprowadzamy obliczenia.
Lee Smolin, autor „Kłopotów z fizyką”

źródło opisu: http://www.proszynski.pl

źródło okładki: http://www.proszynski.pl

slababateria | 2014-04-27
Przeczytana: 31 marca 2014

Podczas czytania książki Antona Zeilingera doznałem wielkiego zaskoczenia. Wiedząc, że autor jest naukowcem, który pracował przy eksperymentach z kwantową teleportacją oczekiwałem pierwszoosobowego opisu doświadczenia, wraz z całością przygotowań do niego i będącego czymś niezwykle nudnym. Okazało się, że "Od splątania cząstek do kwantowej teleportacji" to coś zupełnie innego.
Główną osią fabuły są przygody dwójki studentów, Alicji i Boba, którzy zostają zaproszeni do uczestnictwa w "prawdziwym kwantowym doświadczeniu". Podczas pracy nad nim poznają zasady prowadzenia badań, sprzęt wykorzystywany do teleportowania cząstek i wiele zagadnień z fizyki kwantowej. Kilka razy bohaterowie są prowadzeni przez profesora do wyciągania własnych wniosków na temat rządzących światem reguł (a czytelnik wyciąga je razem z nimi), są prowadzeni przez niego przez kolejne problemy do momentu, gdy z dumą podają rozwiązanie, które okazuje się błędne. Potem błędy w rozumowaniu zostają wskazane i...

Clausewitz | 2014-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2014

Autor prawie w stu procentach zrealizował swój cel - dziedzinę fizyki, w której jest jednym z najwybitniejszych specjalistów na świecie, przedstawił laikom, do tego tym bardziej leniwym zostawił streszczenie w dodatku. Czego zabrakło? Proste twierdzenia powtórzył kilka razy, podczas gdy przykładowo dla nierówności Bella nie omówił postaci dla cząstek w doświadczeniu, czy w jednym zdaniu wspomniał o spinie cząstki elementarnej. Tych kilka momentów zaburza łatwość, z jaką można przyswoić przeważającą większość treści.

WJU | 2016-01-23
Przeczytana: 28 lipca 2013

Książka obrazująca w przystępny sposób najnowsze osiągnięcia w dziedzinie techniki pomiarów zjawisk kwantowych, które mogą mieć zastosowanie w budowie komputerów kwantowych czy też bezpiecznego przesyłania informacji. Wszystkie wyniki przeprowadzonych doświadczeń kwantowych świadczą o słuszności kopenhaskiej interpretacji mechaniki kwantowej i sugerują, że obraz świata jaki uzyskujemy jest silnie zależny od naszych decyzji jako eksperymentatorów.

RoodyTheBill | 2017-06-17
Przeczytana: 2014 rok

Autor w bardzo przystępny i ciekawy sposób opisuje efekt splątania kwantowego, godna polecenia dla wszystkich zainteresowanych fizyką kwantową, łatwo ją będzie zrozumieć także humaniście, bo jest lekko napisana, a wszystko ciekawie i przystępnie wytłumaczone.

Maga | 2017-05-04
Przeczytana: 04 maja 2017