Płaczybóg

| 2015-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2015

Grabiński w rozkwicie, Grabiński urozmaicony. Mamy tu dwa lekko filozofujące opowiadania, "Wezwanie" jakby pod wpływem Nietzschego i "Saturnin Sektor". "Wezwanie" jest jednocześnie orientalne, zaś "Osada dymów" egzotyczna.
"Kruk" sprawia wrażenie tekstu wcześniejszego, napisanego dawniej, znów język młodopolski. Jak zawsze zachwyca bogaty i daleki od monotonii język autora. Najlepsze opowiadania to "Szary pokój", "Problemat Czelawy", "Osada dymów" i "Dziedzina"

Marcin Romanik | 2016-10-28
Przeczytana: 31 października 2016

O twórczości Grabińskiego dowiedziałem się zupełnie przypadkowo. Jednakże nie żałuję żadnej chwili spędzonej przy jego opowiadaniach.

Sam zbiór dziewięciu opowiadań czyta się znakomicie. Przepełnione rosnącym z każdym kolejnym akapitem napięciem i grozą, która swój upust daje pod koniec każdego z nich, zbiór będzie nie lada gratką dla fanów horroru i niepokoju, zwłaszcza, jeśli podkreślimy fakt, iż jest to twórczość rodzima.

Polecam całym sercem!

Kiper602 | 2014-03-11
Przeczytana: 08 marca 2014

Opowiadanie otwierające nie jest jak w poprzednim zbiorze opowiadaniem tytułowym. W tym przypadku zwie się ono „Szary pokój’. Poznajemy w nim człowieka, który zmienił mieszkanie z powodu nie sprzyjającej aury w nim panującej. Niestety ta sama aura jest i w nowym mieszkaniu. Jakież było zaskoczenie bohatera, kiedy odkrył, że w obydwu miejscach mieszkał wcześniej ten sam człowiek. Po tej konstatacji jesteśmy świadkami rozmyślań nad „zostawianiem cząstki duszy” w miejscach przebywania. Po jakimś czasie bohatera zaczyna męczyć ponawiający się sen. Kim jest człowiek ze snu? Jakie kroki podejmie bohater aby się snu pozbyć i czy będą skuteczne? Jaka jest tajemnica mieszkania?

Całość opinii na blogu

herodot83 | 2017-03-19
Przeczytana: 19 marca 2017

Niesamowita paleta słów współgrająca z sugestywną obrazowością niesionych znaczeń, ubolewam że tak niezwykła postać w naszej kulturze jest zapomniana albo znana jedynie miłośnikom gatunku. Każde z opowiadań staje się częścią czytającego. W takiej chwili zastanawiam się jak wiele zagubionych talentów posiada jeszcze nasza kultura, mam wrażenie że zdecydowanie zbyt dużo i żadna reforma programowa w szkolnictwie nie będzie wstanie tego zmienić, niestety.

Jülka | 2014-03-20
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 20 marca 2014

Nowościami były dla mnie w tym tomie aż sześć opowiadań: "Szary Pokój", "Nocleg", "Saturnin Sektor", "Kruk", "Osada dymów" i "Wezwanie".

Akurat dzień wcześniej przeczytałam "Amora i Fauna" w zbiorze "W czwartym wymiarze" Langego, całkiem precyzyjnie nałożyły się na niego dwoistości z "Saturnina...". Wenecki "Kruk" dość podobny do "Namiętności", z drugiej strony pięknie zestawia cmentarność klasyczno-monumentalną z cmentarnością wybujałą, swojską i dziką, jaka pojawia się w "Noclegu" (w rankingu opisów drzew w ciemnościach - czołówka, wyżyny, podium!).
"Osada dymów" - Grabiński egzotyczny? Dla mnie coś nowego i interesującego, "Szary pokój", bardzo (zbyt) klasyczny, "Wezwanie" lekko aczytalne (zwłaszcza bezpośrednio po "Almanzorze" Langego, gdzie pod podobnie wyniosłymi niebami Orientu ze znacznie większą gracją sprawy się potoczyły).

Na "Dziedzinę", jako manifest, powinno się obowiązkowo w każdym zbiorze opowiadań autora miejsce znaleźć. :)

E-book od BookRage przygotowany...

Galfryd | 2015-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2015

Klasyka, absolutna klasyka polskiego horroru (lepiej - weird fiction). Znakomity język, świetnie wykreowany nastrój, oryginalne pomysły albo intrygująco przetworzone znane motywy.
"Szalony Pątnik" to zbiorek trochę na uboczu "głównego" Grabińskiego - kolejowego "Demona Ruchu", płomiennej "Księgi Ognia", czy erotycznych horrorów zgrupowanych przez BookRage w tomiku "Czad".
Ale i tu są prawdziwe perły - "Szary Pokój", obłędna "Dziedzina" (zapowiadająca tak modny dziś temat światów wykreowanych przez wyobraźnię Autorów), zapomniany niesłusznie "Kruk" czy "odwrócony Jekyll" - "Problemat Czelawy".
Cały tomik raczej dla zdeklarowanych fanów Mistrza - początkujący powinni zacząć od niedawno wydanego przez Zysk "Demona Ruchu" - takiego zbiorku "debest" Grabińskiego

BookBasset | 2017-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2017

Kto jeszcze nie miał styczności z twórczością Stefana Grabińskiego, powinien jak najszybciej nadrobić te karygodne braki, ponieważ jest to bez wątpienia jeden z tych pisarzy, którzy mimo niesamowitego talentu nie zapisały się niestety na kartach historii.

W skrócie mógłbym powiedzieć, że to taki nasz rodzimy, polski Edgar Allan Poe, ale byłoby to niesprawiedliwe wobec kunsztu i wyobraźni naszego rodaka, nie jest on jakimś tam pisarzyną, którego styl przypomina ten słynnego amerykańskiego autora, on jest mu pod każdym względem równy.

W tym zbiorze opowiadań czytelnik zgłębia przerażające i mroczne otchłanie ludzkiego obłędu. Tajemnicza i niezwykle klimatyczna, do tego napisana pięknym kwiecistym językiem minionej epoki. Polecam!

PanTera | 2014-12-14

Podobnie do innych zbiorów opowiadań Grabińskiego ten zbiór nierówny.
Opowiadania od słabych do bardzo dobrych.

Michał Kulik | 2014-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2014

Nie przepadam za czytaniem opowiadań, zdecydowanie bardziej wolę dłuższe historie. Utwory zawarte w tym zbiorze są na około 10 minut każdy - stanowczo za mało, jak na mój gust. Pomimo tego wystawiam ocenę bardzo dobrą, bo czyta się je, w znacznej części doskonale, styl przypomina mi twórczość E. A. Poe, chociaż tu jest chyba jeszcze więcej trupów. A w każdym razie samobójców. Tych na pewno jest więcej.

Zbiór nie jest równy, część utworów jest bardziej mroczna, lepiej napisana, a część mogę skwitować słowami: "ale to już koniec? to wszystko?!". Na szczęście kilka jest takich, które utkwią u mnie w pamięci na jakiś czas i które zachęciły mnie do przeczytania kolejnych książek Grabińskiego.

pakupakupaku | 2018-08-03