Ben Gurion. Żywot polityczny

Seria: Historia [Czarne]
Wydawnictwo: Czarne
Ben-Gurion. A political life
joly_fh

Dawid Ben Gurion urodził się 16 października 1886 roku w Płońsku jako Dawid Grün. Umarł 1 grudnia 1973 w Ramat Gan otoczony sławą jednego z najważniejszych izraelskich polityków. Wierzył w wyjątkowość narodu żydowskiego i jego prawo do posiadania własnego państwa. Był jednym z młodych pionierów z drugiej aliji, zaczynał od zbierania pomarańczy i prostych prac pasterskich, a po latach został pierwszym szefem rządu. Był wizjonerem i pragmatykiem zanurzonym w żydowskiej historii i tradycji, a przy tym patrzącym w przyszłość i wyzbytym sentymentów. Stał się symbolem energii, która stworzyła państwo Izrael, i przywódcą, jakiego potrzebował kraj walczący o swoje istnienie. Dla Szimona Peresa, byłego prezydenta Izraela i laureata Pokojowej Nagrody Nobla, a także dla wielu innych Izraelczyków Dawid Ben Gurion był postacią z legendy, ojcem założycielem ich państwa, współczesnym prorokiem, a jednocześnie człowiekiem z krwi i kości, który własnym trudem, uporem i wiarą zapisał się na kartach historii.

Książka łączy osobiste wspomnienia z opowieścią o wielkiej polityce i wydarzeniach, które zmieniły świat. Dla Peresa to dialog z samym sobą i przeszłością, który David Landau, dziennikarz i były redaktor naczelny „Haarec”, podsycał wnikliwymi pytaniami na temat Bena Guriona i jego dziedzictwa.

źródło opisu: Czarne, 2013

źródło okładki: czarne.com.pl

MARK1 | 2019-03-25
Przeczytana: 23 marca 2019

Bardzo dobra pozycja, pozwalająca na zrozumienie chociaż częściowo polityki Izraela oraz podejścia do sąsiadów

jolasia | 2018-03-18

Trochę mnie ta książka rozczarowała, momentami męczyła nadmiarem szczegółów, ale w ogólnym rozrachunku jestem bardzo zadowolona, że po nią sięgnęłam. Myślałam, że będzie to bardziej książka o wielkim Ben Gurionie niż o historii powstania państwa Izrael, ale było to naiwne myślenie, bo Ben Gurion i Izrael to jedno. Bezcenne jest to, że patrzymy w tej książce na Ben Guriona oczami Szimona Peresa, innego legendarnego przywódcy Izreala. Dzięki temu uporządkowałam sobie pewne rzeczy, a niektóre fakty połączyły się w mojej głowie w klarowniejszą całość. Jednak nie ma się co czarować to raczej pozycja z kategorii: tylko dla zaawansowanych zainteresowanych.

Wito | 2017-02-07
Przeczytana: 31 lipca 2015

To nie jest oczywiście pozycja dla wszystkich, ale jeśli ktoś interesuje się Izraelem, trudno o lepszą pozycję pozwalającą zrozumieć najnowszą historię tego kraju. Dodajmy jeszcze, że Dawid Ben Gurion był fascynującą postacią i politykiem z misją i pasją - opowieść o nim to jednocześnie historia państwa i idei, na której próbowano je budować.
Całość opowieści jest poprowadzona bardzo zręcznie, bez częstych w książkach biograficznych dłużyzn.

aharbaal | 2015-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2015

Opracowanie jest moim zdaniem nierówne. Raz ze względu na treść. Do momentu powstania Państwa Izrael otrzymujemy dużo szczegółów i ciekawą syntezę historii jiszuwu, przedstawioną przystępnym językiem. Pomocny jest też dodatek dla czytelnika, z wyjaśnieniem podstawowych kwestii dotyczących ruchu syjonistycznego i jego opcji politycznych. Niegodność dla czytelnika (przynajmniej dla mnie) pojawia się w roku 1948, po proklamowaniu niepodległości. Tarcia wewnątrz- i międzypartyjne omówione są już dość zawile, szczególnie konflikt Lewon - Gibli i jego wydźwięk społeczny. Również jednak ta druga część nie jest pozbawiona smaczków i kuluarowych opowieści, jest również dobra, lecz nie uwodzi jak pierwsza. Drugie zaburzenie pojawia się w momentach, gdy natkniemy się na fragmenty dialogów Landaua z Peresem (choć teoretycznie książka ta ma stanowić zapis rozmowy). Landau stawia pytania o spory Ben Guriona ze swoimi współpracownikami, o jego lekceważące podejście do opozycji, faworyzowanie...

Na wstępie zaznaczę odnosząc się do opinii poprzedników, że za punkt wyjścia przyjmuję założenie - ktoś kto sięga po biografię Ben Guriona, wie choć "z grubsza" kim był, a także posiada elementarną wiedzę na temat Bliskiego Wschodu w tym okresie.
Toteż jeżeli ktoś jest zainteresowany pogłębieniem wiedzy na temat powstania państwa Izrael, chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o tarciach między i wewnątrz partyjnych w powstającym dopiero państwie żydowskim, jak najbardziej może sięgnąć po lekturę. Na pewno ma ona tą przewagę nad pozycjami naukowymi traktującymi o tej tematyce, że czyta się łatwo, szybko i przyjemnie - napisana jest dobrze, ze swadą.
Z drugiej jednak strony zastanawiam się, po co ktoś pisze takie książki. Wiedza zawarta w tej konkretnej, nie jest wiedzą tajemną, nigdzie nie dostępną. Nie jest to też nowatorski punkt widzenia, łamiący stereotypy. Po prostu Szimon Peres miał potrzebę napisać hymn pochwalny dla swojego wieloletniego szefa, a nade wszystko mentora...

Mateusz | 2014-09-01
Przeczytana: 01 września 2014

Za dużo "jałowych" rozmów, a za mało opisu.

Książkę odradzam laikom w tej tematyce. Przydatna i ciekawa tylko dla prawdziwych fascynatów historii Ziemi Świętej.

Kasia Szczypska | 2014-02-28
Przeczytana: 03 lutego 2014

Jednostronna - co siłą rzeczy wymusza forma wywiadu Landau z Simonem Peresem. Dla laika nużące opisy kolejnych rozłamów w Światowej Organizacji Syjonistycznej i kolejnych partiach powstalych w Izraelu.
Mimo to Ben Gurion to postac conajmniej nietypowa - ojciec narodu zydowskiego, ktory byl w stanie porzucic urzad premiera by wrocic do kibucu i wypasac kozy.