Ben Gurion. Żywot polityczny

Okładka książki Ben Gurion. Żywot polityczny
David LandauSzimon Peres Wydawnictwo: Czarne Seria: Historia [Czarne] biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
2013-08-28
Hanna Jankowska
Izrael Ben Gurion polityka historia życie działalność

więcej Więcej

Bardzo dobra pozycja, pozwalająca na zrozumienie chociaż częściowo polityki Izraela oraz podejścia do sąsiadów

Trochę mnie ta książka rozczarowała, momentami męczyła nadmiarem szczegółów, ale w ogólnym rozrachunku jestem bardzo zadowolona, że po nią sięgnęłam. Myślałam, że będzie to bardziej książka o wielkim Ben Gurionie niż o historii powstania państwa Izrael, ale było to naiwne myślenie, bo Ben Gurion i Izrael to jedno. Bezcenne jest to, że patrzymy w tej książce na Ben Guriona...

To nie jest oczywiście pozycja dla wszystkich, ale jeśli ktoś interesuje się Izraelem, trudno o lepszą pozycję pozwalającą zrozumieć najnowszą historię tego kraju. Dodajmy jeszcze, że Dawid Ben Gurion był fascynującą postacią i politykiem z misją i pasją - opowieść o nim to jednocześnie historia państwa i idei, na której próbowano je budować.
Całość opowieści jest...

Opracowanie jest moim zdaniem nierówne. Raz ze względu na treść. Do momentu powstania Państwa Izrael otrzymujemy dużo szczegółów i ciekawą syntezę historii jiszuwu, przedstawioną przystępnym językiem. Pomocny jest też dodatek dla czytelnika, z wyjaśnieniem podstawowych kwestii dotyczących ruchu syjonistycznego i jego opcji politycznych. Niegodność dla czytelnika...

Na wstępie zaznaczę odnosząc się do opinii poprzedników, że za punkt wyjścia przyjmuję założenie - ktoś kto sięga po biografię Ben Guriona, wie choć "z grubsza" kim był, a także posiada elementarną wiedzę na temat Bliskiego Wschodu w tym okresie.
Toteż jeżeli ktoś jest zainteresowany pogłębieniem wiedzy na temat powstania państwa Izrael, chciałby dowiedzieć się czegoś...

Na półkach: , , , , , ,

Za dużo "jałowych" rozmów, a za mało opisu.

Książkę odradzam laikom w tej tematyce. Przydatna i ciekawa tylko dla prawdziwych fascynatów historii Ziemi Świętej.

Jednostronna - co siłą rzeczy wymusza forma wywiadu Landau z Simonem Peresem. Dla laika nużące opisy kolejnych rozłamów w Światowej Organizacji Syjonistycznej i kolejnych partiach powstalych w Izraelu.
Mimo to Ben Gurion to postac conajmniej nietypowa - ojciec narodu zydowskiego, ktory byl w stanie porzucic urzad premiera by wrocic do kibucu i wypasac kozy.

• Historia
  • Izrael
  • Reportaż
  • Biografie
  • Bliski Wschód
  • Historia Współczesna (po 1945 roku)
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt

Dodaj cytat z książki Ben Gurion. Żywot polityczny