Zabić Haniego. Historia Janusza Walusia.

Wydawnictwo: Replika
literatura faktu
Bożena

Janusz Waluś, polski emigrant w RPA, 10 kwietnia 1993 roku zastrzelił Chrisa Haniego, szefa Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej i jednego z prominentnych działaczy Afrykańskiego Kongresu Narodowego, walczącego z apartheidem. Wspólnikiem Polaka był Clive Derby-Lewis, wysoko postawiony członek Partii Konserwatywnej. Wybuch krwawego konfliktu został wówczas zażegnany, a rok później Nelson Mandela został pierwszym czarnym prezydentem RPA.

Książka opowiada całą złożoną historię państwa białych emigrantów i czarnych ruchów narodowo-wyzwoleńczych, aż do dramatycznej kumulacji. Pokazuje splot losów polskiego emigranta, który przybył do RPA w 1981 roku, z wydarzeniami w jego nowej ojczyźnie i proces utożsamiania się z jej ówczesnym porządkiem.

Autor dopowiada dwudziestoletni ciąg dalszy: niekończące się spekulacje na temat kulis zamachu, rosnącą legendę Chrisa Haniego, dramat więźniów – Janusza Walusia i Clive Derby-Lewisa, skazanych za zabójstwo polityka na karę śmierci zamienioną na dożywotnie więzienie, i ich bezskuteczne starania - najpierw o amnestię, a od kilku lat o warunkowe zwolnienie.

źródło opisu: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=443

źródło okładki: http://www.replika.eu

Vegetable78 | 2017-05-06
Przeczytana: styczeń 2014

bardzo dobry, bezstronny opis, dużo z Komisji Prawdy i Pojednania, książka głównie skupia się na faktach, nie ideologii. To czego mi brakuje, to background. Na pewno chciałbym dużo więcej opisów ówczesnej sytuacji RPA, całej tej walki, lat 80., ale trochę tego jednak jest. Zresztą rozumiem, że taki był zamysł autora, żeby bardziej skoncentrować się na osobie zabójcy i samej zbrodni. Myślę że w bardzo skąpej polskiej ofercie książek dotyczących tematów polityki zagranicznych, ta zdecydowanie się wyróżnia.

wladcalasow | 2016-09-15

Książka w zbyt dużym stopniu skupia się na wszystkim wokół tylko nie o samej osobie Janusza Walusia. Szkoda, nastawiałem się w głównej mierze na portret osobowy Janusza Walusia.

stefanabol14 | 2016-11-25
Przeczytana: 2015 rok

Dla mnie rewelacja. Brakowało na rynku wydawniczym przystępnej pozycji, z której możemy dowiedzieć się czegoś o Januszu Walusiu. Polecam szczególnie fragmenty dotyczące przesłuchań na sali sądowej. Bardzo ciekawa postać i to nie tylko ze względu na głośny czyn zawarty w tytule książki.

Marianus | 2017-08-13

Świetna książka, która w sposób niemal kompletny przedstawia genezę, przebieg i konsekwencje wydarzeń z 10 kwietnia 1993 roku. Warto.

Nao | 2018-05-04
Przeczytana: 16 maja 2018