Polski działacz niepodległościowy, dowódca, żołnierz, polityk, Naczelnik Państwa polskiego w latach 1918–1922 i naczelny wódz Armii Polskiej od 11 listopada 1918, Pierwszy Marszałek Polski od 1920; dwukrotny premier Polski (1926–1928 i 1930),twórca tzw. rządów sanacyjnych w II Rzeczypospolitej wprowadzonych w 1926 roku po zamachu stanu, współzałożyciel PPS i Szef Wydziału Bojowego PPS.http://
Mój pradziadek Jan Czerniawski brał udział w 1920 roku w wojnie polsko-bolszewickiej, pod Piłsudskim.
Mój pradziadek urodził się w Wilnie i miał tam rodzinę, jednak mój ojciec ma nazwisko po kądzieli więc są to korzenie inne aniżeli te, które ojciec ojca mi przekazał w genach.
Noszę jednak po nim nazwisko.
Jan Czerniawski urodził się w Wilnie i nie mam zbyt wiele o nim informacji. Piłsudski jak się okazuje również urodził się w Wilnie.
Lubię swoje nazwisko, gdyż jest to nazwisko szlacheckie.
Emil Jerzy Czerniawski, Czerniawski ps. Czarka, czy Roman Czerniawski i inni, to moi imiennicy. Skoro mam to nazwisko a jest to nazwisko wymieniane od kilku stuleci to muszę być z nimi w jakimś stopniu spokrewionym a przynajmniej w stopniu większym niż z osobą, która nie posiada takiego nazwiska jakie ja posiadam.
Prawdopodobieństwo świadczy na moją korzyść.
Pierwsze kilka stron to interesujący tekst Piłsudskiego, w którym wyjaśnia swoje związki z socjalizmem.
W książce znajdziemy między innymi opisy więziennego życia w Cytadeli Warszawskiej i Magdeburgu, fragment przedstawiający tajny proces drukowania ''Robotnika', charakterystykę i kulisy działalności politycznej w Radzie Stanu, czy okoliczności dymisji. Są też teksty przemówień do żołnierzy oraz wątki poświęcone Legionom i samej formacji wojskowej.
Nie jest to jakoś bardzo wciągająca pozycja, ale czyta się ją w miarę przyjemnie. Znajdzie się też trochę fotografii i ilustracji.