Kamil Glik. Liczy się charakter

Michał Zichlarz Wydawnictwo: Sine Qua Non biografia, autobiografia, pamiętnik
Sine Qua Non
2016-06-02
2016-06-02

Nie jestem fanem biografii napisanych przed końcem kariery. Historia Kamila bardzo ciekawa oraz pokazana z ludzkiej strony. Momentami bardzo dobrze się czyta, ale uważam, że do połowy to biografia samego Kamila, niestety dalsza część to jakby książka historyczna o FC Torino. Ogółem warto przeczytać.

W dzisiejszych czasach biografii sportowców mamy na pęczki. W związku z tym ciężko jest zdecydować się na tylko jedną pozycję. Najczęściej autorzy starają się przyciągnąć uwagę czytelnika poprzez opisanie kontrowersyjnych zdarzeń, konfliktów, itp. Pośród tych wszystkich kolorowych i nietuzinkowych opowieści, znalazło się jednak miejsce na historię zwykłą i przyziemną, historię człowieka, który osiągnął sukces ciężką pracą. Oto historia Kamila Glika.

„Kamil Glik. Liczy się charakter” to autoryzowana biografia piłkarza ze Śląska pióra Michała Zichlarza. Poznajemy drogę Kamila od niemowlęctwa, gdy poważnie chorował, przez dzieciństwo spędzone na szarym blokowisku w Jastrzębiu Zdroju, następnie wyjazd do Hiszpanii, powrót do Polski i kolejny wyjazd, tym razem do Włoch. Wszystkie wydarzenia zostały uporządkowane w bardzo przejrzysty sposób i zostały podzielone na trzy części: Polska i Hiszpania, Włochy, Reprezentacja.

Michał Zichlarz prezentuje losy reprezentanta naszego kraju w sposób skrupulatny i dokładny. Przede wszystkim opisuje perspektywę osób, które znajdowały się w otoczeniu dojrzewającego obrońcy, od czasu do czasu przytaczając zdanie Glika na dany temat. Nie brakuje także ciekawych anegdot oraz sprzecznych opinii trenerów, piłkarzy, kolegów z różnych zespołów.

Jak już sam tytuł może sugerować, autor nie skupia się na Gliku jako piłkarzu, ale raczej Gliku jako osobie o wykształconym charakterze, który doprowadził go do miejsca, w którym jest obecnie. Nie znajdziecie więc tutaj opisów wszystkich meczów czy statystyk defensora, ale wszystko to co najważniejsze w ukształtowaniu go jako człowieka.

Ugruntowana postawa moralna Kamila Glika zaznacza się w wielu momentach jego kariery, kiedy został zdyskwalifikowany na rok czy wtedy gdy nie dostawał szansy gry w pierwszym składzie lub nie był powoływany do reprezentacji. Momentami czyta się to jak dobrą powieść sensacyjną, której wydarzenia nakreślone są przez wnikliwego obserwatora, narratora.

Trzeba zresztą pogratulować dobrze wykonanej pracy dziennikarskiej panu Zichlarzowi, który dotarł do wielu osób z dzieciństwa piłkarza, a także regularnie bywał we Włoszech. Można mieć wrażenie, że chwilami jest to bardziej książka historyczna, gdyż autor przytacza wydarzenia z historii Torino, ale to wszystko po to by podkreślić jak wielkie znaczenie miało to dla rozwoju głównego bohatera.

Na sam koniec nie zabrakło również krótkiego podsumowania kariery Glika w formie kalendarium, rozegranych spotkań w reprezentacji Polski, a nawet piosenki napisanej przez włoskiego rapera Willie Peyote na cześć naszego rodaka. Kamil Glik dotarł na szczyt dzięki swojemu niezłomnemu charakterowi, uporowi i nie poddawaniu się, a przecież ma jeszcze przed sobą długie lata gry. Jeśli więc szukacie czegoś prostego, ale zarazem inspirującego i motywującego, to jest to absolutnie pozycja dla was. Sięgnijcie po nią, a być może odnajdziecie w życiu coś, czemu warto się poświęcić, tak jak zrobił to Kamil Glik.

Słyszałem, że jest ciężka, ale nie zgadzam się z tą opinią. Biografia Glika to kawałek porządnej książki - wątpliwości (i to dość spore) budzi jedynie dobór źródeł autora: opieranie się na tekstach "Faktu" generalnie nie jest najlepszym pomysłem, w sporcie szczególnie.
Książka warta przeczytania. Szczególnie ze względu na młodość piłkarza. Okres we Włoszech i wszystko co po nim nastąpiło zasługuje bowiem na odrębną opowieść.

Sięgając po taką książkę zawsze zastanawiam się czy się nie zawiodę bowiem biografie pisane w trakcie kariery to śliski grunt i większe ryzyko niż te, które powstają po jej zakończeniu. Oczywiście to nie jest tak, że nie można. Biografie Ibry czy Kuby są bardzo udane.

Podczas czytania nie mogłem oderwać się od myśli, że książka powstała jeszcze przed Euro 2016, zatem o czym ona jest? Niestety po przeczytaniu takie uczucie zostało i doszło jeszcze jedno gorsze - po co powstała tak szybko.

Co na plus? Solidność, rzetelność i wysoka drobiazgowość na tyle profesjonalna, iż pozycja ta mogłaby być literaturą dodatkową na temat Kamila.

Ostatecznie daję tylko 4 bo zabrakło mi tego czegoś co sprawiło by, że czytając zapomniałbym o świecie.

"Co pomogło Glikowi w zrobieniu kariery? Charakter."

I właśnie o tym charakterze warto poczytać tę książkę. Jakim był dzieckiem i uczniem? Jakim człowiekiem jest teraz?

Kamila Glika nie trzeba nikomu przedstawiać. Tak myślę. Warto jednak wspomnieć, że jego dziadek był Niemcem. Urodzony w Jastrzębiu-Zdroju piłkarz dzisiaj gra w AS Monaco, ale czy zdajecie sobie sprawę z jego drogi do kariery? Dlatego właśnie też warto poczytać.

Książka jest na tyle ciekawa, że jest masa informacji na temat Kamila, których nie znajdzie się w Internecie, Wikipedii etc. Mało kto wie, jaką drogę pokonywał, by być w tym miejscu, w jakim znajduje się dzisiaj. Mało kto wie, że Kamil nie był grzecznym chłopcem, który uczył się pilnie i miał cały czas średnią 5.0. Tak nie było. Kamil sprawiał czasem problemy, dużo trenował i... "nie dał sobie w kaszę dmuchać". Miał i ma po dziś dzień - charakterek. Charakter sportowca jest nieco inny.
Trochę wywnioskować można po podanym cytacie:
"Nie było z nim jakichś większych problemów. Chociaż przeklinał. Raz, jak bratowa usłyszała, to się przeraziła".

Czyta się książkę świetnie, pomimo, że nie jest to biografia pisana w formie wywiadu. W tej pozycji znajduje się wiele ciekawostek, których nie znajdziecie w Internecie. Dlatego też książka jest wyjątkowa. Jak i sama postać.

"Co pomogło Glikowi w zrobieniu kariery? Charakter."

Niecodzienna biografia piłkarza, którego droga na szczyt jest tak zawiła, że wydaje się nieprawdopodobna. Kulisy jego spadków z Ekstraklasy czy Serie A, opinie ludzi będących blisko całego przebiegu jego kariery, od Jastrzębia po Turyn. Napisana profesjonalnie, w dodatku pozwalająca wyciągnąć pewne wnioski dot. sukcesu w życiu. Talent to za mało, trzeba umieć podejmować decyzje i stawiać czoła im konsekwencjom, krok do tyłu może oznaczać w niedalekiej przyszłości skok do przodu, a w dodatku nawet nie będąc świętym i lubiąc się od czasu do czasu zabawić można osiągnąć sukces w wyczynowym sporcie, jeśli ma się wokół siebie odpowiednich ludzi.

Nie zainteresowała mnie za bardzo, ale dotrwałem do końca. Bardziej miałem wrażenie, że czytam o historii klubu z Turynu niż historię Glika. Ale to tak na marginesie. Może kogoś innego zainteresuje.

O początkach, wzlotach, upadkach.. Od ligi okręgowej do wielkiej piłki we Włoszech.

Po prostu liczy się charakter!

Po prostu liczy się charakter!

Pisana na siłę, bez polotu.

Pisana na siłę, bez polotu.

Dla kogoś śledzącego kadrę od niedawna i kojarzącego Glika z końcówki kariery może być to ciekawa książka. Dla starszego kibica nic szczególnego

• Piłka nożna
  • Sport