Zbawcy mórz

Wydawnictwo: Wielka Litera
Afryka
literatura faktu
joly_fh

Zbiór reportaży pokazujących przyczyny nieszczęść trawiących Afrykę. Co łączy ryzykowne obyczaje seksualne rybaków znad Jeziora Wiktorii, zabijanie lesbijek w RPA i samobójczą pracę na giełdzie tytoniowej w Malawi? Książka jest próbą odpowiedzi na pytanie o przyczyny afrykańskich nieszczęść, o których Europejczycy słyszą w telewizji. To także książka o tym, dlaczego zachodnie recepty na...

Zbiór reportaży pokazujących przyczyny nieszczęść trawiących Afrykę.

Co łączy ryzykowne obyczaje seksualne rybaków znad Jeziora Wiktorii, zabijanie lesbijek w RPA i samobójczą pracę na giełdzie tytoniowej w Malawi? Książka jest próbą odpowiedzi na pytanie o przyczyny afrykańskich nieszczęść, o których Europejczycy słyszą w telewizji. To także książka o tym, dlaczego zachodnie recepty na naprawienie Afryki odznaczają się często arogancją i poczuciem wyższości wobec Afrykanów - i dlaczego tak często nie działają.

źródło opisu: Wielka Litera, 2013

źródło okładki: www.wielkalitera.pl

KrystynaL | 2016-11-12

Fascynujace reportaze autorstwa historyka i adiunkta w Instytucie Studiow Politycznych PAN. Adam Leszczynski bada Afryke od lat 90-tych XX wieku. Ksiazka prezentuje udokumentowana wiedze o sprawach lokalnych, ukrywanych i porazajacych.
Znajdziemy tu odpowiedz na pytanie dlaczego ludzie produkujacy dziesiatki ton kakao rocznie nigdy nie jedli czekolady; dlaczego w drugim co do wielkosci zaglebiu kakaowym na swiecie nie ma pradu, asfaltu, szkol czy wodociagow; dowiemy sie, ze slonie uwielbiaja dynie a nie cierpia sezamu i jak wykorzystuja te wiedze dreczeni przez te zwierzeta chlopi afrykanscy.
Pojawia sie refleksja, ze nie da sie pomoc skrajnie ubogim narodom bez glebokiej znajomosci i zrozumienia ich kultury i zwyczajow. Pompowanie gigantycznych pieniedzy w pomoc zderza sie z afrykanska korupcja, ktorej opanowac sie nie da i z zakorzenionymi, brutalnymi tradycjami.
W XXI wieku mieszkancy RPA wierza, ze seks z dziewica leczy z HIV, a gwalt na czlowieku o odmiennej orientacji...

Leszczyński w swoich artykułach skupia się na problematyce kontynentu afrykańskiego. Każda z przedstawionych historii "Zbawcy mórz" zdziera fałszywą zasłonę, za którą chowa się natura białego człowieka. Tylko udajemy chęć podniesienia warunków panujących w najuboższych afrykańskich krajach. Widać, jak postęp odziera nas z człowieczeństwa. Bynajmniej nie chcemy biednym przychylić nieba. Raczej kombinuje się, jak sprawić, by za ich pomocą zyskać jeszcze więcej. Ostatecznie wszyscy nie możemy mieć po równo, bo wtedy zatrze się granice, pozbędzie się zależności. Ale czy doprowadzi to do szczęścia i pokoju na świecie? A może spowoduje jeszcze więcej konfliktów wynikających z roszczeń, co do wzbogacania się i dalszego rozwoju? Zniweluje to ogromne różnice między najbogatszymi, a najbiedniejszymi regionami świata? A może spowoduje równowagę na którejś z płaszczyzn, choćby w wykształceniu? To wcale nie są bezpodstawne pytania i z pewnością nie niosą jednoznacznych odpowiedzi. Nic nie jest...

madziusia | 2013-08-24
Przeczytana: 30 lipca 2013

Problemy trawiące kontynent afrykański znane są nie od dziś. Są one częstym tematem programów telewizyjnych, filmów, książek, spotów reklamowych oraz artykułów zamieszczanych w różnorodnych czasopismach. Co i rusz organizowane są zbiórki pieniędzy na budowę szkoły, szpitala, kościoła, świetlicy czy coraz modniejsze ostatnio, wykopanie studni. Zaangażowane są w to instytucje świeckie jak i te religijne, które poza pomocą materialną niosą potrzebującym pomoc duchową. W różnych państwach Afryki ulokowane są zastępy wolontariuszy i misjonarzy, którzy próbują zmienić świadomość i warunki bytowe rdzennych mieszkańców.

Czy zatem warto jeszcze sięgać po książki traktujące o bolączkach Czarnego Lądu? Odpowiedź brzmi: WARTO! Przekonałam się o tym dobitnie sięgając po niezwykle ciekawy reportaż Adama Leszczyńskiego, wydanego nakładem Wydawnictwa Wielka Litera. Autor to dziennikarz, reporter, publicysta „Gazety Wyborczej”, historyk oraz adiunkt w Instytucie Studiów Politycznych PAN.

„Zbawcy...

brasilka2 | 2013-05-23
Na półkach: Przeczytane, Afryka
Przeczytana: 23 maja 2013

Zbawcy mórz to somalijscy piraci, bohaterowie jednego z rozdziałów-reportaży w książce.
Pozostałe rozdziały opisują inne aspekty afrykańskiej rzeczywistości, na przykład dlaczego pomoc humanitarna słabo działa, dlaczego w czasach głodu nasila się polowanie na czarownice i dzieci-czarowników, jak w RPA gwałtami "leczy" się lesbijki, oraz co mnie najbardziej zdumiało, że nad pewnym jeziorem tylko kobiety sypiające z rybakami mają prawo kupić od nich ryby, które potem sprzedają na targu.

Lubię książki, dzięki którym mogę bardziej zrozumieć świat, a ta książka na pewno do nich należy.

MariannaJ | 2014-12-17
Przeczytana: 14 grudnia 2014

Bardzo ciekawy zbiór reportaży o Afryce. Podoba mi się styl pana Leszczyńskiego - pisze zajmująco nawet o zwykłych statystykach, bo opatruje te informacje swoim komentarzem, raczej refleksyjnym, a nie oceniającym. Daje czytelnikowi miejsce na wyciągnięcie własnych wniosków. W każdej historii znajdziemy też dużo odsyłaczy do różnego rodzaju źródeł dodatkowych informacji, co wzbudziło u mnie duże zaufanie, bo autor ewidentnie spędził sporo czasu robiąc porządny research, zanim napisał te teksty. Dowiedziałam się z tego zbioru wielu ciekawych rzeczy, na przykład o malarii, o Somalii (i tytułowych zbawcach mórz), o kobietach i rybakach w Kenii, o czarownicach i złodziejach penisów, czy o tym, dlaczego tzw. pomoc humanitarna nie zawsze jest pomocna. Jako że mieszkam w RPA, mocno przemówił też do mnie reportaż o gwałtach naprawczych na lesbijkach (o których wiedziałam, ale jednak...). Polecam wszystkim zainteresowanym obyczajami i problemami współczesnej Afryki.

Budro | 2013-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2013

Bardzo aktualna i doskonale udokumentowana pozycja o współczesnych bolączkach kontynentu afrykańskiego. Poruszająca tematy w większości oczywiste dla czytelnika choćby minimalnie zainteresowanego Czarnym Lądem, ale ujęte w sposób z którym trudno spotkać się w literaturze faktu. Leszczyńskiemu udało się zachować niezwykły poziom obiektywności i rzetelności, dzięki którym nie jest to książka "stająca po którejś ze stron". Autor oczywiście opisuje głównie środowiska i "ekosystem" biedy w Afryce, ale robi to przyjmując perspektywę makro, a nie mikro. W tym sensie jest to książka mniej skupiająca się na człowieku/bohaterze (choć nie jest tego pozbawiona), ale więcej na opisie mentalnych, ekonomicznych i politycznych uwarunkowań we współczesnej Afryce.

Jeśli ktoś ma podejrzenia, że to książka (w związku z powyższym) nudna, to muszę zaprzeczyć. To bardzo sprawna literatura i "wygodna" lektura dla czytelnika - wbrew mnogich przypisów w niej zawartych. :-)

Największe atuty? Dla mnie dwa:...

Rever | 2015-08-13

Nadal pozostaję pod wrażeniem tej książki. Obok "Sen pod baobabem" - jest to najlepsza opowieść o Afryce, jaką dane mi było przeczytać do tej pory. Autor od 1997 roku podróżował po kontynencie, dzięki czemu jest w stanie ze zrozumieniem spojrzeć na (momentami niepojętą) kulturę i zachowania mieszkańców. Posiada wiedzę z zakresu ekonomii, historii i antropologii, dzięki czemu każdy rozdział jest rzetelny.
Z książki można dowiedzieć się m.in.:
- dlaczego towary "fair trade" upychane nam w Costa Coffee lub przez Nestle są oszustwem - droższe, gorszej jakości, a nadwyżka ceny nigdy nie trafi do rolnika w Afryce?
- czemu słonie są szkodnikami dla mieszkańców Kenii? (a rzeczywiście nimi bywają!)
- w jaki sposób walczy się z malarią w Ugandzie?
- czemu w RPA 25% pytanych mężczyzn przyznała się do gwałtu, co 10 do zbiorowego, a co 3 kobieta na 4 tys. pytanych odpowiedziała, że w ciągu roku ktoś ją zgwałcił - i jest to w najbardziej rozwiniętym kraju Afryki absolutną normą.

Ponadto...

prawyakapit | 2016-05-27
Przeczytana: maj 2016

Na początku trudno było mi przyzwyczaić się do bardzo dużej ilości przypisów, czułam się jakbym czytała streszczenie raportów organizacji badającej problemy Afryki, a nie reportaż książkowy, jednak wraz z czytaniem przyzwyczaiłam się do stylu pisania autora, szczególnie polecam rozdział o piratach w Somalii. Całościowo, książka w moim przekonaniu jedynie przeciętna.

panna_uriana | 2017-08-08

Wartościowa, interesująca i trudna publikacja. Ale nie ze względu na język, a ciężar tematu. Autor jest też pracownikiem naukowym, więc w tekście odwołuje się do rozmaitych koncepcji socjologiczno-ekonomicznych, próbując odnaleźć źródła problemów współczesnej Afryki. Dzięki temu otrzymujemy pogłębioną analizę, a nie ślizganie się po powierzchni zjawisk i zrzucanie wszystkiego albo na białych, albo na czarnych. Leszczyński występuje z pozycji krytyka wszelkich form pomocy humanitarnej, podkreślając przede wszystkim konieczność zmiany myślenia zarówno u samych Afrykanów, jak i ludzi Zachodu.

Nie jest to przyjemna lektura. Przygnębia i wzmaga poczucie bezsilności. Ale dobrze, że powstała, bo brakuje rzetelnych, bogatych w szczegóły i dopracowanych kompendiów wiedzy o współczesnej Afryce, które byłyby przystępne dla wszystkich. Leszczyński włożył w tę publikację ogrom pracy i to naprawdę widać. Książka w formacie pdf jest dostępna za darmo na stronie PAH, natomiast w formie drukowanej...

haLina | 2013-12-28
Przeczytana: 15 grudnia 2013

W zasadzie to czytałam "palenie traw" i zachęcona lekturą "w ciemno" kupiłam "Zbawców mórz". Doczytałam o piratach z Somalii, przypomniałam sobie pozostałe teksty i pozostaję pod wielkim wrażeniem. Po pierwsze empatii autora, po drugie jego kompetencji i obiektywizmu. Można naprawdę dużo dowiedzieć się o problemach współczesnej Afryki a przede wszystkim autor nie tylko nie narzuca własnego zdania, ale przedstawia wystarczającą ilość faktów i opinii aby czytelnik wyrobił sobie swoje.

Wojciech Górecki nagrodzony

Tegoroczną Nagrodę im. Beaty Pawlak, przyznawaną autorom najlepszych tekstów na temat innych kultur, religii i cywilizacji, otrzymał wczoraj Wojciech Górecki za książkę „Abchazja”, reportaż zamykający kaukaski tryptyk autora.