Zgłosuj na książki roku 2017

Fabryka

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria Melancholiczna". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Lokator
Fabrica
komiksy
różnimisie

„FABRYKA” – NICOLAS PRESL. Czy drobna anatomiczna anomalia wystarczy, by uznać człowieka za wroga, by go napiętnować i rozkręcić przeciw niemu machinę przemocy, a ostatecznie odebrać mu wszystkie prawa, w tym także to najbardziej elementarne: prawo do życia? W totalitarnym świecie Nicolasa Presla „inni” są zwierzyną, na którą polują stóże normalności – doskonale wyszkolona i bezwględna żandarmeria.”Fabryka” opowiada historię chłopca, któremu udaje się uciec z łapanki. Pomaga mu spotkany na ulicy pracownik wytwórni bomb. Miejscem kryjówki jest maszynownia zakładu, w której bohater spędza całe dnie i noce. Opiekun chłopca – zwykły, szary człowiek, którego motywacje pozostają dla nas tajemnicą – robi wszystko, by go ocalić. Stawką jest nie tylko przetrwanie, lecz także ochrona tego, co z braku lepszego słowa nazywamy duszą.Nie ma w tej bezsłownej powieści graficznej jednego kadru, przy którym nie stawialibyśmy sobie prostego, a zarazem budzącego w nas niewyobrażalne napięcie pytania:
Czy im się uda?

źródło opisu: http://www.lokatormedia.pl/category/ksiazki/

źródło okładki: http://www.lokatormedia.pl/category/ksiazki/

tsantsara | 2017-10-31
Przeczytana: 30 października 2017

Presl wymyśla tu swój język, który nie wymaga słów, a jest równie komunikatywny. To niezwykłe. Inność pewnej grupy społecznej jest zaakcentowana poprzez większą ilość palców - świetna metafora dla inteligencji czy kogoś posiadającego jakąś własność czy cechę, która jest naddatkiem w stosunku do przeciętnego stanu posiadania. I zarazem może to być w totalitarnym społeczeństwie, w którym równanie do większości jest przymusem, przez młodego chłopca postrzegane jako jego defekt, którego chciałby się pozbyć, by być jak inni. Wystarczy, że obejrzy atlas anatomiczny...
Ale czy to czytamy? Jedynym tekstem w komiksie są właśnie francuskojęzyczne fragmenty atlasu anatomii. Jednak odbiór rysunków Presla jest wyjątkowy: on nie potrzebuje słów, by tak wiele móc powiedzieć!

giera | 2013-08-24

"Fabryka" to prawie 200-stronnicowa opowieść o dyskryminacji i terrorze w państwie totalitarnym. Choć autor stara się, aby jego opowieść była uniwersalna, to oczywiście skojarzenia z Shoah są mimowolne i jak najbardziej na miejscu. Co prawda nie pojawia się nazwa żadnego państwa czy miasta, ale techniki inwigilacji, zastraszania i szykanowania są dobrze znane z kart historii. Prześladowana jest, ze względu na pewną anomalię anatomiczną, grupa ludzi, którzy są muzykami i pisarzami. Żandarmi są bardzo skuteczni, pomagają im także zwykli ludzie - konfidenci, którzy donoszą na dziwne zachowania sąsiadów i znajomych, dzielą się swoimi podejrzeniami, że ktoś gdzieś może ukrywać „niechciany element”.
(...) Mimo że książka Nicolasa Presla drąży temat dobrze znany z tekstów kultury, robi to w przejmujący sposób, zarówno narracyjnie, jak i wizualnie. Karykaturalne postaci z kwadratowymi głowami, szpetnymi nosami, z rozbudowaną mimiką twarzy, teatralnymi gestami, chwilami w pomnikowych...

agaleszcz | 2014-06-14
Na półkach: Przeczytane, Komiksy
Przeczytana: 13 czerwca 2014

Komiks bez słów. Świetnie narysowany. Kadry przypominają obrazy Picassa. Postacie z głowami narysowanymi z profilu (często z jednym okiem), dziwnie wygiętymi szyjami, rękami robią wrażenie. Temat komiksu bardzo ważny - prześladowania spowodowane innością. Bardzo dobra pozycja.

LucyOfAnotherWorld | 2017-11-07

Nicolas Presl nieraz podejmował się tematu inności jednostki w społeczeństwie.
W „Boskiej kolonii” był to uciśniony lud wysp, a w „Synu swojego ojca” odmienność protagonisty.W „Fabryce” Anomalią okazuje się szósty palec, budzący zniesmaczenie i przerażenie ludności... Ale nie całej.

Dwoje posiadaczy owego „wybryku natury”- ojciec i syn, ukrywają się przed stróżami normalności. Kiedy zostają nakryci młodszemu udaje się uciec, po czym zostaje znaleziony przez skromnego pracownika wytwórni bomb. Mężczyzna postanawia ukryć go w jednej z maszyn.

W trakcie czytania, można zobaczyć pojawiającą się więź między chłopcem a jego wybawicielem. Kiedy drugi stara się ich utrzymać przy życiu, pierwszy pragnie zrozumieć świat, widziany oczami dziecka.

nocny_marek | 2015-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2015

Graficznie nie jest to moja estetyka, ale zdecydowanie nie mogło być inaczej- styl i treść tworzą przejmującą całość. Bardzo dobry komiks.

dawno czekałam na takie wow. kreske juz poznałam wczesniej z 'boskiej kolonii' i uwazam za zjawiskową, ale ta historia - miodzio.

katiusza | 2015-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2015

Niezwykły komiks, który się po prostu przeżywa i doświadcza. Opowiadanie samym obrazem przenosi nas na zupełnie inny poziom doświadczania, uruchamia wyobraźnię, która sama tworzy historię. Jeszcze jeden głos w sprawie holocaustu i wszelkich totalitaryzmów. Pokazuje, że prostotą i ciszą można wyrazić się nawet lepiej niż słowami.

nonko | 2017-02-13
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 13 lutego 2017
Michał Gołębiewicz | 2017-01-17
Przeczytana: 10 stycznia 2017
Sylviaa7777 | 2016-12-05
Przeczytana: 26 lutego 2017
Ludzie czytają komiksy zbyt szybko

Z Nicolasem Preslem, jednym z najciekawszych francuskich twórców komiksów niemych, rozmawiamy o miłości do Turcji, życiu w Bułgarii oraz o fascynacji sztuką renesansu i przekładaniu jej na historie obrazkowe.