rozwiń zwiń
kanonkomiksu

Profil użytkownika: kanonkomiksu

Nie podano miasta Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 3 lata temu
28
Przeczytanych
książek
28
Książek
w biblioteczce
28
Opinii
195
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Nie podano
Dodane| 1 ksiązkę
Mam kilka miesięcy na przygotowanie czegoś w rodzaju przewodnika dla osób, które chcą lepiej poznać komiksową klasykę, szukają mapy lektur, wskazówek przy budowaniu kolekcji itp. Aby nadać całości jakieś ramy, przyjąłem kilka zasad: 1. prezentuję tylko jeden komiks jednego autora, 2. prezentuję tylko jeden, wybrany (subiektywnie oczywiście:-) tom serii, 3. komiks musi mieć polskie wydanie (wyjątek stanowią prace bez słów), 4. w projekcie uwzględnię 101 komiksów (bo tyle lat „stuknie” temu medium w Polsce w tym roku), 5. omówienia będą dość krótkie i opatrzone kategoriami, które pomogą w orientacji w całości. I tyle. Na koniec zachęcam Was oczywiście do dyskusji i zgłaszania własnych propozycji, list ulubionych komiksów itd. Kuba C.

Opinie


Na półkach:

Frank Miller należy do najzdolniejszych uczniów herosów kryminału noir Raymonda Chandlera i Dashiella Hammeta, czego dowód daje w „Sin City”, swoim pierwszym w pełni autorskim dziele. Rozpisane na 7 tomów i rozrysowane na blisko 1600 olśniewających czarno-białych plansz opowieści o desperacji, wielkich namiętnościach, zepsuciu i dobru, które jest tam, gdzie nikt się go nie spodziewa i przybiera nie zawsze łatwą do rozpoznania i zaakceptowania postać, rozgrywają się w Basin City, tytułowym „Mieście Grzechu”, gdzieś na Zachodzie USA, w którym rządzi wpływowa i zepsuta rodzina Roarków, dzieląc się władzą z mafiami i skorumpowaną policją.

Jedynym miejscem, gdzie, przynajmniej w pewnym zakresie, nie sięga władza wyżej wymienionych, jest Stare Miasto. To dzielnica rozpusty, gdzie prostytutki, dzięki rozejmowi z policją, rządzą się same i same wymierzają sprawiedliwość (mają własne siły porządkowe).

Zło ma tu różne postacie – od psychopatii, przez korupcję i bezwzględny biznes aż po zorganizowany, wyjątkowo wyrafinowany handel ludźmi.

Nietrudno się więc dziwić, że jeden z jego bohaterów (a raczej antybohaterów, bo innych tu nie ma) „Sin City” mówi:

„Zepsute miasto – brudzi tych, których nie udało mu się zdeprawować, a tych, których nie udało mu się zabrudzić, zabija”. I to mimo że często pada w nim deszcz tak efektownie pokazywany przez Millera.

CZYTAJ WIĘCEJ:

https://www.kanonkomiksu.net.pl/sin-city-miasto-grzechu-damulka-warta-grzechu-frank-miller-komiks-klasyka-kryminal-noir/

Frank Miller należy do najzdolniejszych uczniów herosów kryminału noir Raymonda Chandlera i Dashiella Hammeta, czego dowód daje w „Sin City”, swoim pierwszym w pełni autorskim dziele. Rozpisane na 7 tomów i rozrysowane na blisko 1600 olśniewających czarno-białych plansz opowieści o desperacji, wielkich namiętnościach, zepsuciu i dobru, które jest tam, gdzie nikt się go nie...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

8,5 GWIAZDKI

Drugi tom liczącego dziesięć albumów cyklu o Aymarze de Bois-Maury średniowiecznym rycerzu bez ziemi próbującym odzyskać ojcowiznę. Hermann, jeden z weteranów komiksu europejskiego pokazuje w nim jak powinno się rysować i pisać historyczne opowieści obrazkowe.

Główny bohater rozgrywającej się w XII wieku fabuły jako dziecko został ograbiony z dziedzictwa i wygnany z rodowych włości.

Mistrz kopii i miecza, wspierany przez wiernego giermka Oliwiera (typ Sama Gamgee z „Władcy pierścieni”) tuła się po Europie, a w kolejnych tomach także Bliskim Wschodzie (opanowanym przez krzyżowców), trochę jak japoński ronin, usiłując zebrać fundusze niezbędne do wystawienia armii zdolnej odbić ojcowiznę.

Aymar z jednej strony zdaje się skłaniać ku rycerskim ideałom. Ceni swój honor, jest odważny, wrażliwy na ludzką krzywdę i staje w obronie słabszych, a w dodatku nie hołduje bezsensownej przemocy. Z drugiej jednak nie stosuje ich z ortodoksyjną bezwzględnością. Korzysta na przykład z wdzięków napotkanej przypadkowo niewiasty, gdy ta go do tego wyraźnie zachęca. Zdarza mu się brać udział w moralnie wzniosłych, ale również dobrze płatnych przedsięwzięciach.

CZYTAJ WIĘCEJ:

https://www.kanonkomiksu.net.pl/wieze-bois-maury-tom-2-heloiza-de-montgri-hermann-klasyka/

8,5 GWIAZDKI

Drugi tom liczącego dziesięć albumów cyklu o Aymarze de Bois-Maury średniowiecznym rycerzu bez ziemi próbującym odzyskać ojcowiznę. Hermann, jeden z weteranów komiksu europejskiego pokazuje w nim jak powinno się rysować i pisać historyczne opowieści obrazkowe.

Główny bohater rozgrywającej się w XII wieku fabuły jako dziecko został ograbiony z dziedzictwa i...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Action Comics. Nr 1 Czerwiec 1938r. Wydanie specjalne dla prenumeratorów Alger, Bernard Baily, Sven Elven, Will Ely, H. Fleming, Fred Guardineer, Sheldon Moldoff, Joe Schuster, Jerry Siegel, Frank Thomas
Ocena 6,7
Action Comics.... Alger, Bernard Bail...

Na półkach:

Oceniam tylko historię o Supermanie
7 gwiazdek za samą historię, 10 za wkład do historii komiksu

3 210 000 000 % – o tyle wzrosła wartość zeszytu „Action Comics #1” od czerwca 1938 roku, kiedy się ukazał do 2014 roku, gdy za 3,21 miliona dolarów kupiono go na internetowej aukcji*. Cena nie może dziwić jeśli weźmie się pod uwagę, że mamy od czynienia z najważniejszym zeszytem w historii amerykańskiego komiksu i jednym z najważniejszych komiksów w ogóle.
Od „Action Comics #1”, pierwszego występu Supermana zaczyna się bowiem złoty wiek amerykańskiego komiksu i początek ogromnych superbohaterskich uniwersów, współczesnych, resetujących się co jakiś czas, mitologii generujących gigantyczne zyski (sama sprzedaż papierowych komiksów w 2018 roku przyniosła ponad miliard dolarów), a są jeszcze przecież gadżety filmy itd. Superman to także pierwszy z tzw. “Trójcy DC Comics” – oprócz niego należą do niej Batman i Wonder Woman.

CZYTAJ WIĘCEJ:

https://www.kanonkomiksu.net.pl/action-comics-superman-joe-shuster-jerry-siegel-klasyka-komiksu/

Oceniam tylko historię o Supermanie
7 gwiazdek za samą historię, 10 za wkład do historii komiksu

3 210 000 000 % – o tyle wzrosła wartość zeszytu „Action Comics #1” od czerwca 1938 roku, kiedy się ukazał do 2014 roku, gdy za 3,21 miliona dolarów kupiono go na internetowej aukcji*. Cena nie może dziwić jeśli weźmie się pod uwagę, że mamy od czynienia z najważniejszym...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika kanonkomiksu

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


ulubieni autorzy [2]

Frans Masereel
Ocena książek:
8,0 / 10
3 książki
0 cykli
Pisze książki z:
1 fan
Jacek Świdziński
Ocena książek:
6,7 / 10
13 książek
4 cykle
Pisze książki z:
15 fanów

statystyki

W sumie
przeczytano
28
książek
Średnio w roku
przeczytane
6
książek
Opinie były
pomocne
195
razy
W sumie
wystawione
28
ocen ze średnią 8,9

Spędzone
na czytaniu
84
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
3
minuty
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
1
książek [+ Dodaj]