Gwelfów i gibelinów

Wydawnictwo: Pies Łańcuchowy

Monotonne, studenckie życie Marka Łysiaka właśnie stanęło na głowie. Mężczyzna, który niedawno się w nim pojawił, zmarł, a jego rodzina przypuszcza samobójstwo przy użyciu masła. Promotor Marka został oskarżony o molestowanie jednej ze studentek, a była dziewczyna wszczęła rewoltę, która wkrótce może zmienić zasady gry na uniwersytecie. Marek podobno powinien opowiedzieć się po którejś ze stron, ale w ten sposób straciłby dobrą okazję żeby zachować milczenie. A wraz z nią WOLNOŚĆ.

Ta książka została wydana staraniem autora przy wsparciu wydawnictwa Pies
Łańcuchowy i rozpowszechniana jest bezpłatnie z przeznaczeniem do użytku osobistego.
Nadto, autor zezwala na dalsze jej rozpowszechnianie zarówno w postaci elektronicznej,
jak i w druku, zachowując jednakowoż wszelkie prawa do majątkowej eksploatacji praw
autorskich do utworu.

E-book jest w pełni darmowy, jeśli jednak spodoba Ci się to, co przeczytasz, będziesz mógł wyrazić swoje uznanie dowolną wpłatą na konto podane w książce lub na naszej stronie www.

źródło opisu: http://pieslancuchowy.pl/

źródło okładki: http://pieslancuchowy.pl/

Marcin | 2014-09-06
Na półkach: Przeczytane, 52/2014
Przeczytana: 06 września 2014

W powieści Sajewicza nie odnajdujemy jawnych odniesień do tytułowych "Gwelfów i gibelinów", jednak autor zdaje się sugerować tym samym, że miejscem największych sprzeczności czy sporów jest nie to, co opozycyjne, ale to, co jakoś wspólne. Niezrozumienie widać na przykład na linii Marek - matka, czy chociażby na froncie: Marek - rodzina Andrzeja Zapolskiego. W pierwszym przypadku oczywiście chodzi o więzy krwi, w drugim natomiast wspólnym i przez to budującym napięcie elementem jest postać zmarłego Zapolskiego. Autor przenosi nas - by po chwili nas z niego wyrwać - do świata, gdzie większość z nas nie zaznała większego problemu jak zawalona sesja. Cała powieść jest z resztą skonstruowana ze zręcznych przemieszczeń w czasie. Czego tu nie ma - studenckie życie, to znów jasełka w podstawówce, rekwizyty w postaci starych płyt i plakatów nad łóżkiem, zaprzeszłe historie matki i dziadków, to znów świat, w którym MTV emitowało klipy Jacksona, a po chwili zmakdonaldyzowana teraźniejszość....

Turniquet 92 | 2015-09-08

Bardzo fajna książka, zdecydowanie polecam:-)

Przemek Skoczyński | 2013-05-13
Przeczytana: 13 maja 2013

Niby debiut, a przecież bardzo dojrzała literatura. Dzięki fragmentarycznej formie, licznym niedopowiedzeniom i retrospekcjom, daje wiele możliwości interpretacji. Sajewicz (z oczywistych względów) z sentymentem wspomina pierwsze dźwiękowe fascynacje i okoliczności z nimi związane. Muzyczne dygresje i motywy to w ogóle bardzo mocny punkt tej powieści, całość spowija tęsknota za czasami, gdy kupowało się vinyle i bardzo drogie kompakty, a koncerty gwiazd miały status przeżycia pokoleniowego. Właśnie pomylenie (zrównanie) dat transmisji dwóch takich wydarzeń (Stonesi i Jackson) wydaje się tu być kluczowe i symboliczne. Wspomnienia, nawet jeśli (nieświadomie) zafałszowane, dobrze spełniają swoją funkcję, gdy tworzą naszą prywatną mitologię.

Sam autor mówi, że to tekst o młodzieńczych rozterkach związanych z dążeniem do osobistej wolności; wymowne, że ostatnia scena umiejscowiona jest na Off Festivalu, miejscu, które na trzy dni daje właśnie poczucie nieskrępowanej wolności, bardzo...

LeniwiecLiteracki | 2013-11-17
Przeczytana: 09 października 2013

Upolowane: Paweł Sajewicz „Gwelfów i gibelinów”, e-book

Pokrzywnica: Upolowałam Psa! Łańcuchowego! I wyrwałam mu kość, która nazywa się: „Gwelfów i gibelinów” – masz jakiś pomysł, co to w ogóle znaczy?

Ciernik: Kojarzy mi się z elfami i goblinami, ale to się nijak ma do treści książki.

Pokrzywnica: Mnie się kojarzy z gwaszem i gobelinem. Ale to się ma jeszcze bardziej nijak do treści książki. Bo ta książka…

Ciernik: Właśnie. Ta książka…

Pokrzywnica: Czytałam niedawno o jakimś okropnie nieznośnym dziesięciolatku, z którym nikt nie może sobie dać rady. Chłopak wybija szyby w szkole, a potem biega z kawałkiem szkła i kaleczy dzieci. Miałam wrażenie, że Sajewicz to jest właśnie taki mały chuligan z kawałkiem szkła. Biega i rżnie po duszy. Ze zgrzytem i chichotem zostawia rysy na nieskazitelnym szkle naszego „ja”. Mało kto mu umknie. Masz ojca alkoholika? Sajewicz zostawi ci szramę. Straciłeś kogoś bliskiego? Szrama. Związek ci się rozpadł? Szrama. Chcesz być kimś, a jesteś...

Piotr | 2013-06-11
Przeczytana: 01 kwietnia 2013

Całkiem dobrze czytająca się książka i jakoś tak dziwnie wciągająca. Jestem pozytywnie zaskoczony.

dominik_ | 2014-08-17
Wiktoria Michalska | 2014-02-02