Wszystko jest

Seria: Linie Krajowe
Wydawnictwo: Czarne

Czwarta powieść Macieja Malickiego Wszystko jest to kolejna, rozpoznawalna już, charakterystyczna dla Malickiego przygoda ucha, wzbogacona o przygodę oka i przygodę lektury . Maciej Malicki z absolutną afirmacją opisuje świat, w którym wszystko, każdy najmniejszy szczegół, jest równie ważne. Pejzaż zapisany przez Malickiego to świat w miniaturze jest w nim morze i rzeka, i góry. Jest lotnisko i stacja kolejowa. Są psy i koty. Bogaci i żebracy. Kaleki i ludzie zdrowi. Mówiący i niemowy. Jest życie i umieranie. Jest radość i smutek. Początek i koniec. Maciej Malicki stwarza świat od nowa i mówi nam: to jedyny, jaki mamy. I wszystko w nim jest. Droga, tory kolejowe, pociąg, morze, góry, dom, kawa, papierosy, bar, cmentarz, pobocze, pies, las, rzeka, most, książki, kanapa, płyty, ławka, stacja, piwo, szkoła, sklep, warzywniak, kościół, ludzie, fotel, bliscy etc.Wszystko jest.Nie ma powrotu .Maciej Malicki

źródło opisu: czarne.com.pl/

źródło okładki: czarne.com.pl/

ryszyryszyryszy | 2013-12-18
Przeczytana: 31 lipca 2013

Historia bez historii - autorski miszmasz w znaczeniu "żartu" sytuacyjnego, który nie jest w stanie poruszyć uczuć szarego czytelnika. Poczucie niezręczności ratuje warsztat językowy autora - sporadyczne, ironizujące puenty - jednak trudno doszukać się sensu w formie telegramu, którą posłużył się pisarz. Ucięte zdania i podawanie po każdym wyrazie znaków przestankowych raczej nie karmi wyobraźni odbiorcy niczym rzeczowym, jak i język nie zdobywa na oryginalności. Jedyny plus w tym, że historia krótka, dobra na chwilowe oderwanie się; moment, w którym nie masz lepszego wyboru.

COMPOSmentis | 2013-07-19

"Człowiek pisze, bo się nudzi a chuj czyta, bo ciekaw" - hasło spisane przez autora z muru. Powieść -fragment- anegdota- życie.
Od tej książki zaczęła się moja lektura Malickiego. Bo kto raz przeczytał książkę tego autora, już nigdy nie będzie szukał konkretnego tytułu, ale po prostu Malickiego... Maciej Malicki tworzył swój mikroświat. Dobry, dziwny, prosty, idealny. Był też oczywiście brzydki, smutny, nudny i zamknięty w sobie. Był to świat polskiej wsi, ale wsi inteligentnej. Obraz polskiego "zadupia" w najlepszym tego słowa znaczeiniu. Mocno wyidealizowany. Nie ma i nie będzie nigdy takiego świata. Ale zawsze będę za nim tęsknić. Szkoda, że nie odkryję już nigdy jego uroków w nowej książce Malickiego... Choć z wieczoru autorskiego został mi tylko obraz starego faceta wgapiającego się w najładniejszą dziewczynę na sali, to na szczęście potrafię docenić jego pisarstwo. Dlatego żal.

Maniek | 2016-08-02
Na półkach: Czarne, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 lipca 2016

[Książka. Fajna. Napisy w przestrzeni publicznej. Nietypowy dialog. Tory kolejowe. Druty. Pies. ,,Staruska posła do spitala". Kawa. Autobus. Książka. Koniec.]

Łopal | 2013-08-20
Przeczytana: 04 czerwca 2013

Książka, do której mam bardzo osobisty stosunek, do której wracam regularnie, moim zdaniem najlepsza rzecz, jaką Malicki napisał, świetna forma, dojrzała konstrukcja i prosta opowieść, tak znakomicie narysowana. Świetny jak zawsze słuch literacki.

stroopwafel | 2016-01-05
Horesz | 2015-12-30