Republika świecidełek

Okładka książki Republika świecidełek Paweł Sajewicz
Okładka książki Republika świecidełek
Paweł Sajewicz Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
432 str. 7 godz. 12 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2017-08-30
Data 1. wyd. pol.:
2017-08-30
Liczba stron:
432
Czas czytania
7 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380316706
Średnia ocen

5,5 5,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Biały ląd Łukasz Błaszczyk, Paweł Sajewicz, Marek Wełna
Ocena 7,5
Biały ląd Łukasz Błaszczyk,&n...
Okładka książki Nadzieja Joanna Bator, Waldemar Bawołek, Grzegorz Bogdał, Katarzyna Boni, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Natalia Fiedorczuk, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ignacy Karpowicz, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Małgorzata Lebda, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Jacek Napiórkowski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Grażyna Plebanek, Małgorzata Rejmer, Paweł Piotr Reszka, Agata Romaniuk, Paweł Sajewicz, Dominika Słowik, Jerzy Sosnowski, Filip Springer, Andrzej Stasiuk, Juliusz Strachota, Ziemowit Szczerek, Mariusz Szczygieł, Olga Tokarczuk, Przemysław Truściński, Grzegorz Uzdański, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Ilona Wiśniewska, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,8
Nadzieja Joanna Bator, Walde...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 7 / lipiec 2018 Jędrzej Bielecki, Bolesław Chromry, Sylwia Chutnik, Urszula Chylaszek, Juliusz Ćwieluch, Natalia Fiedorczuk, Eliza Kącka, Barbara Klicka, Julia Lachowicz-Nowacka, Ewa Łętowska, Małgorzata Nowaczyk, Dariusz Rosiak, Tomasz Różycki, Paweł Sajewicz, Krzysztof Siwczyk, Zadie Smith, Paweł Sołtys, Katarzyna Tubylewicz, Marcin Wicha, Olga Wróbel, Urszula Zajączkowska
Ocena 7,1
Pismo. Magazyn... Jędrzej Bielecki, B...
Okładka książki Nowe Marzy Łukasz Błaszczyk, Łukasz Boeske, Kajetana Fidler, Kajetan Gendek, Łukasz Hassliebe, Agnieszka Jelonek, Joanna Kocik, Julia Łapińska, Przemek Morawski, Magdalena Niziołek-Kierecka, Ewa Olejarz, Maras Pijanowski, Karina Pudłowska, Paweł Sajewicz, Robert Subdysiak, Łukasz Szoszkiewicz, Izabela Szymczak, Katarzyna Tomczyk, Kuba Wojtaszczyk, Blanka Zawada
Ocena 6,6
Nowe Marzy Łukasz Błaszczyk,&n...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,5 / 10
36 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
235
187

Na półkach:

Sprawnie napisana charakterystyka osobistych i zawodowych sukcesów oraz niepowodzeń pokolenia 30+ na przykładzie splatających się losów kilkorga znajomych ze studiów. Autor pewnie miał ambicję ukazania ważnych społecznie problemów – buntu jednostki wobec systemu, nadużyć związanych z przekraczaniem granic prywatności w Internecie, wątpliwych moralnie poczynań właścicieli koncernów i ich władzy nad życiem ludzi nie dość przedsiębiorczych – ale ciekawie i wiarygodnie opisuje także zjawiska mniejszej wagi: kompleksy związane z pochodzeniem, trudy samotnego macierzyństwa, frustracje życia rodzinnego maskowane bladymi uśmiechami albo konsekwencje życiowej niezaradności i komplikowania sobie życia (np. mieszkanie z żoną i kochanką pod jednym dachem na koszt teścia albo robienie maślanych oczu na widok chłopaka przyjaciółki zamiast odwzajemniania sympatii dobrze rokującego bojownika o lepszą przyszłość). Wielość poruszanych zagadnień może sugerować, że autor opisał wszystko, co kiedyś przyszło mu do głowy. Jednak zanim zaczął pisać, dobrze to przemyślał i poukładał w przyzwoitą całość. Miło czytać taki debiut.

Sprawnie napisana charakterystyka osobistych i zawodowych sukcesów oraz niepowodzeń pokolenia 30+ na przykładzie splatających się losów kilkorga znajomych ze studiów. Autor pewnie miał ambicję ukazania ważnych społecznie problemów – buntu jednostki wobec systemu, nadużyć związanych z przekraczaniem granic prywatności w Internecie, wątpliwych moralnie poczynań właścicieli...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2113
630

Na półkach:

Zupełnie nie takiej książki się spodziewałam po "Republice świecidełek", ale mimo że moje wyobrażenie o niej rozminęło się z prawdą, to jestem pozytywnie zaskoczona. Jedynym minusem jest dla mnie zakończenie tej historii. Odnoszę wrażenie, że jest ono nijakie. Jakby autorowi wyczerpały się pomysły. Choć może to celowy zabieg. Na pewno książka Sajewicza jest jedną z ciekawszych powieści o współczesnej Polsce i jej społeczeństwie. Warto po nią sięgnąć, jeśli ma się ochotę na coś odrobinę bardziej wymagającego intelektualnie :)

Zupełnie nie takiej książki się spodziewałam po "Republice świecidełek", ale mimo że moje wyobrażenie o niej rozminęło się z prawdą, to jestem pozytywnie zaskoczona. Jedynym minusem jest dla mnie zakończenie tej historii. Odnoszę wrażenie, że jest ono nijakie. Jakby autorowi wyczerpały się pomysły. Choć może to celowy zabieg. Na pewno książka Sajewicza jest jedną z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1116
1112

Na półkach:

Choć polska literatura współczesna ma się coraz lepiej, to nadal znaleźć dobrą historię poruszającą współczesne problemy, a zarazem będącą intrygującą opowieścią, jest raczej trudno. Powieścią, która łączy te elementy jest książka Pawła Sajewicza - Republika Świecidełek, wydana nakładem wydawnictwa Świat Książki.

Sama fabuła jest trudna do streszczenia. Ciężko nawet próbować. Można jedynie określić, że skupia się wokół trzech osób, których losy są ze sobą związane. Bohaterowie w pewnym momencie mają dosyć monotonii. Momentem zwrotnym w ich "ustabilizowanym życiu" jest pewien telewizyjny wywiad. Jego bohaterem jest lewicowy publicysta, który przyznaje się do serii podpaleń samochodów w Warszawie. Te małe akty terroru są niejako katalizatorem, który nadał bieg pewnym wydarzeniom. Reakcja łańcuchowa, którą zapoczątkował, podważy wszelką wiarę w stabilność systemu, którego bohaterowie są członkami.

Mocną stroną tej historii są w dużej mierze sami bohaterowie. To wyraziste indywidualności o skrajnie przeciwnych charakterach. Łączy ich znajomość z podpalaczem. Marek jest pisarzem, który kiedyś odnosił sukcesy, a teraz sam siebie marginalizuje. Opiekuje się chorą żoną, ale nie przeszkadza mu to spotykać się z kochanką, Agnieszką. Ta ostania cały czas żyje w obawie o swoją przyszłość. Istotą jej egzystencji jest ciągła troska rzeczy materialne i ekonomiczne. Ostatnim bohaterem jest Franek, idealista pokonany przez życie. Każde z nich ma problemy, prawdziwe albo wymyślone, ale podsycane rozrastają się do granic możliwości, by w pewnym momencie eksplodować z wielką siłą.

Republika Świecidełek jest trudną opowieścią o współczesnych dorosłych ludziach, którzy tak naprawdę nie do końca dorośli. Żyją w społeczeństwie, które od nich nic nie wymaga, ignoruje ich potrzeby, ale i problemy. To chyba to ignorowanie jest niejako cechą najgorszą, jaką społeczeństwo może się charakteryzować. Czasami nawet nienawiść jest dużo lepsza, bo wymusza emocje. Nie zauważanie innych powoduje, że stają się niepotrzebni. Tracą sens życia, przestają istnieć.

Kolejnym istotnym elementem są zmiany. Zauważalne jest tu przejście od monotonii do pewnego działania. Autor chciał zaakcentować, że wszystko ma swoje granice. Człowiek jako jednostka, czy nawet całe społeczeństwo wymaga zmian. Oderwanie się od egzystencjalnej monotonii ma zbawienny wpływ na nasze życie. Czasami skala zmian jest ogromna, a czasami wystarczy zakończenie pewnego romansu. W jednym jak i w drugim przypadku jest to jednak proces bolesny, ale w wielu przypadkach nieuchronny.

http://www.mechaniczna-kulturacja.pl/2017/10/republika-swiecideek-pawe-sajewicz.html

Choć polska literatura współczesna ma się coraz lepiej, to nadal znaleźć dobrą historię poruszającą współczesne problemy, a zarazem będącą intrygującą opowieścią, jest raczej trudno. Powieścią, która łączy te elementy jest książka Pawła Sajewicza - Republika Świecidełek, wydana nakładem wydawnictwa Świat Książki.

Sama fabuła jest trudna do streszczenia. Ciężko nawet...

więcej Pokaż mimo to

avatar
100
12

Na półkach:

Nieprawdopodobny chaos.

Nieprawdopodobny chaos.

Pokaż mimo to

avatar
1337
1175

Na półkach:

Z pewnością „Republika Świecidełek” Pawła Sajewicza, pogrążona w wewnętrznym chaosie rozbitych myśli, pozostaje jedną z najciekawszych i najlepiej napisanych opowieści o polskiej współczesności, która pozostawia czytelnika w stanie nie lada konsternacji. Czy współczuć? Czy gardzić? A może szukać wspólnych ścieżek buntu? A może, po latach frustracji i niepokojów, wreszcie spojrzeć wstecz, wyrzucić zapałki i podążyć pewną ścieżką wyznaczoną przez Epikteta, Arystotelesa, bądź innych ponadczasowych mędrców, którzy swe pojęcie o świecie budowali na konkretnych fundamentach, nie na domkach z kart.

Z pewnością „Republika Świecidełek” Pawła Sajewicza, pogrążona w wewnętrznym chaosie rozbitych myśli, pozostaje jedną z najciekawszych i najlepiej napisanych opowieści o polskiej współczesności, która pozostawia czytelnika w stanie nie lada konsternacji. Czy współczuć? Czy gardzić? A może szukać wspólnych ścieżek buntu? A może, po latach frustracji i niepokojów, wreszcie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
224
195

Na półkach: ,

"Martwiła do myśl, że to, co rzeczywiście osiągnął, mogło być właśnie tym, czego naprawdę oczekiwał"

Chaos, pogubienie, miotanie się w życiu. Taka jest ta książka i tacy jesteśmy my współcześnie.

"Martwiła do myśl, że to, co rzeczywiście osiągnął, mogło być właśnie tym, czego naprawdę oczekiwał"

Chaos, pogubienie, miotanie się w życiu. Taka jest ta książka i tacy jesteśmy my współcześnie.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    95
  • Przeczytane
    46
  • Posiadam
    20
  • Teraz czytam
    2
  • Przeczytam na samym końcu
    1
  • 2021
    1
  • Popularnonaukowe, obyczajowe, społeczne
    1
  • Przeczytane w 2017
    1
  • Nmwb
    1
  • Paweł Sajewicz
    1

Cytaty

Więcej
Paweł Sajewicz Republika świecidełek Zobacz więcej
Paweł Sajewicz Republika świecidełek Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także