Umierać za Gdańsk

Bellona
2013-05-16
2013-05-16
historia polski II wojna światowa Gdańsk

Okładka książki Historia Do Rzeczy 16 (06/2014) Sławomir Cenckiewicz, Marta Czerwieniec, Marek Gałęzowski, Sławomir Koper, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Andrzej Niewiadomski, Jakub Ostromęcki, Marco Patricelli, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Rosalak, Tomasz Stańczyk, Wiktor Suworow, Krzysztof Tarka, Adam Tycner, Bronisław Wildstein, Piotr Włoczyk, Michał Wołłejko, Marian Zacharski, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Historia Do Rz... Sławomir Cenckiewic...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 8 (08/2013) Sebastian Bojemski, Sławomir Cenckiewicz, Marek Jan Chodakiewicz, Marek Gałęzowski, Krzysztof Jasiewicz, Sławomir Koper, Jakub Ostromęcki, Marco Patricelli, Tymoteusz Pawłowski, Tadeusz M. Płużański, Bryan Mark Rigg, Maciej Rosalak, Tomasz Stańczyk, Wiktor Suworow, Michał Wołłejko, Leszek Żebrowski, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Historia Do Rz... Sebastian Bojemski,...

6/10

6/10

Cała pierwsza część jest rewelacyjna: pokazuje dochodzenie Europy i Polski do stanu "przedzawałowego" czyli do wiosny 1939 roku i pokazuje to nie z pozycji polskocentrycznej, jak to zwyczajowo u nas się prezentuje, tylko z zewnątrz. Pokazuje to przede wszystkim z punktu widzenia dyplomacji włoskiej, która wówczas była względem naszego kraju bardzo przychylna, ale związana jednocześnie z naszym wielkim wrogiem. Przez takie ustawienie Włosi widzieli chyba najwięcej i najbardziej jasno.
Dla mnie bomba, ale dla bardziej początkującego może być tu zbyt wiele faktów i dat, a do tego podanych czasem w kolejności achronologicznej bo wiele rzeczy działo się równolegle i trudno zachować chronologię.

Druga część dla Polaków jest nieco zbyt oczywista, bo mówi o samym okresie lata 1939, potem o kampanii wrześniowej a wreszcie o Katyniu, co dla Włochów może być nowe i ciekawe, dla nas jest bardzo dobrze znane. Ale i tak nie jest nudno.

Pozycja ciekawa, napisana różnym od typowego dla polskich historyków stylem. Ma wiele zalet, ale jednak też całe mnóstwo wad, które można było z łatwością wyeliminować. I wina nie leży tu po stronie autora, lecz wydawcy, który najwyraźniej dążył do tego, by publikacja ta była wydana jak najszybciej - praktycznie zapomniano tu o korekcie. Spowodowało to liczne literówki, niecałkiem zrozumiałe zdania i to nie w zwykłych wyrażeniach, które można było przeoczyć. Nagminne jest np. przekształcenie nazwiska polskiego prezydenta - na 5 wystąpień w tekście 4 to "Mościki" zamiast "Mościcki". Niby detale, a jednak powodują pewien dyskomfort czytania. Może ja się po prostu czepiam, takie skrzywienie, ale tego rodzaju błędy nieraz zaburzają rozumienie tekstu. Nie można tu zresztą obarczać winą pani tłumacz, która (a przynajmniej na to wygląda) miała zaledwie kilka miesięcy na zajęcie się tą książką, ale niesprawnej redakcji i braku korektora - a zatem, kolokwializując: "wydawnictwo spieprzyło robotę".

Książka średnia choć pokazuje nieco dramatyzmu, który udziela również nam się i dzisiaj. NATO nam nie pomoże jak i nie pomogło w 1939.
A na dodatek co ich obchodzi jakaś Ukraina.

A na dodatek co ich obchodzi jakaś Ukraina.

"Umierać za Gdańask!" Marco Patricelliego jest niezwykle ciekawą pozycją podejmującą kwestie sytuacji Polski głównie w latach '30 XX wieku i przede wszystkim zdarzenia jakie nastąpiły w roku 1939. Ponadto autor porusza kwestię Katynia, jak i w ciekawy sposób przedstawia stosunki polsko-włoskie w latach 1938-39.
Książka jest o tyle wartościowa, że przedstawia sporo faktów dotyczących w/w zagadnień, ze strony "trzeciej strony" jak można określić Włochów w '39 (mimo iż byli związani sojuszem z III Rzeszą). Oczywiście, moim zdaniem, w pozycji znalazło się kilka błędów, a także irytujących stwierdzeń (które mogą wynikać tylko i wyłącznie z faktu iż jestem Polakiem ;)) typu "pułkownicy", powtarzające się nawet trzy razy na jednej stronie. Ponadto autor (tudzież tłumaczka) mogła się pokusić o przekładanie wypowiedzi napisanych w języku francuskim od razu w zasadniczej części publikacji, miast umieszczać ją w przypisach, znajdujących się na końcu każdego rozdziału.
Ponadto lektura napisana jest ciekawym językiem, opowiadającym o wydarzeniach w sposób, w którym czytelnik nie powinien się nudzić. Dla fanów historii czy stosunków międzynarodowych książka obowiązkowa, choć i niezainteresowani powinni znaleźć coś dla siebie.

Książka jest o tyle wartościowa, że przedstawia sporo faktów...

• Sprzedam
  • II wojna światowa