Umierać za Gdańsk

Okładka książki Umierać za Gdańsk Marco Patricelli
Okładka książki Umierać za Gdańsk
Marco Patricelli Wydawnictwo: Bellona powieść historyczna
448 str. 7 godz. 28 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2013-05-16
Data 1. wyd. pol.:
2013-05-16
Liczba stron:
448
Czas czytania
7 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788311127128
Tagi:
historia polski II wojna światowa Gdańsk
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Historia Do Rzeczy 16 (06/2014) Sławomir Cenckiewicz, Marta Czerwieniec, Marek Gałęzowski, Sławomir Koper, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Andrzej Niewiadomski, Jakub Ostromęcki, Marco Patricelli, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Rosalak, Tomasz Stańczyk, Wiktor Suworow, Krzysztof Tarka, Adam Tycner, Bronisław Wildstein, Piotr Włoczyk, Michał Wołłejko, Marian Zacharski, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 4,8
Historia Do Rz... Sławomir Cenckiewic...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 8 (08/2013) Sebastian Bojemski, Sławomir Cenckiewicz, Marek Jan Chodakiewicz, Marek Gałęzowski, Krzysztof Jasiewicz, Sławomir Koper, Jakub Ostromęcki, Marco Patricelli, Tymoteusz Pawłowski, Tadeusz M. Płużański, Bryan Mark Rigg, Maciej Rosalak, Tomasz Stańczyk, Wiktor Suworow, Michał Wołłejko, Leszek Żebrowski, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 7,1
Historia Do Rz... Sebastian Bojemski,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
11 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1240
1226

Na półkach: , , ,

6/10

6/10

Pokaż mimo to

avatar
650
645

Na półkach:

Cała pierwsza część jest rewelacyjna: pokazuje dochodzenie Europy i Polski do stanu "przedzawałowego" czyli do wiosny 1939 roku i pokazuje to nie z pozycji polskocentrycznej, jak to zwyczajowo u nas się prezentuje, tylko z zewnątrz. Pokazuje to przede wszystkim z punktu widzenia dyplomacji włoskiej, która wówczas była względem naszego kraju bardzo przychylna, ale związana jednocześnie z naszym wielkim wrogiem. Przez takie ustawienie Włosi widzieli chyba najwięcej i najbardziej jasno.
Dla mnie bomba, ale dla bardziej początkującego może być tu zbyt wiele faktów i dat, a do tego podanych czasem w kolejności achronologicznej bo wiele rzeczy działo się równolegle i trudno zachować chronologię.

Druga część dla Polaków jest nieco zbyt oczywista, bo mówi o samym okresie lata 1939, potem o kampanii wrześniowej a wreszcie o Katyniu, co dla Włochów może być nowe i ciekawe, dla nas jest bardzo dobrze znane. Ale i tak nie jest nudno.

Cała pierwsza część jest rewelacyjna: pokazuje dochodzenie Europy i Polski do stanu "przedzawałowego" czyli do wiosny 1939 roku i pokazuje to nie z pozycji polskocentrycznej, jak to zwyczajowo u nas się prezentuje, tylko z zewnątrz. Pokazuje to przede wszystkim z punktu widzenia dyplomacji włoskiej, która wówczas była względem naszego kraju bardzo przychylna, ale związana...

więcej Pokaż mimo to

avatar
419
30

Na półkach:

Pozycja ciekawa, napisana różnym od typowego dla polskich historyków stylem. Ma wiele zalet, ale jednak też całe mnóstwo wad, które można było z łatwością wyeliminować. I wina nie leży tu po stronie autora, lecz wydawcy, który najwyraźniej dążył do tego, by publikacja ta była wydana jak najszybciej - praktycznie zapomniano tu o korekcie. Spowodowało to liczne literówki, niecałkiem zrozumiałe zdania i to nie w zwykłych wyrażeniach, które można było przeoczyć. Nagminne jest np. przekształcenie nazwiska polskiego prezydenta - na 5 wystąpień w tekście 4 to "Mościki" zamiast "Mościcki". Niby detale, a jednak powodują pewien dyskomfort czytania. Może ja się po prostu czepiam, takie skrzywienie, ale tego rodzaju błędy nieraz zaburzają rozumienie tekstu. Nie można tu zresztą obarczać winą pani tłumacz, która (a przynajmniej na to wygląda) miała zaledwie kilka miesięcy na zajęcie się tą książką, ale niesprawnej redakcji i braku korektora - a zatem, kolokwializując: "wydawnictwo spieprzyło robotę".

Pozycja ciekawa, napisana różnym od typowego dla polskich historyków stylem. Ma wiele zalet, ale jednak też całe mnóstwo wad, które można było z łatwością wyeliminować. I wina nie leży tu po stronie autora, lecz wydawcy, który najwyraźniej dążył do tego, by publikacja ta była wydana jak najszybciej - praktycznie zapomniano tu o korekcie. Spowodowało to liczne literówki,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
116
69

Na półkach: ,

Książka średnia choć pokazuje nieco dramatyzmu, który udziela również nam się i dzisiaj. NATO nam nie pomoże jak i nie pomogło w 1939.
A na dodatek co ich obchodzi jakaś Ukraina.

Książka średnia choć pokazuje nieco dramatyzmu, który udziela również nam się i dzisiaj. NATO nam nie pomoże jak i nie pomogło w 1939.
A na dodatek co ich obchodzi jakaś Ukraina.

Pokaż mimo to

avatar
464
43

Na półkach:

"Umierać za Gdańask!" Marco Patricelliego jest niezwykle ciekawą pozycją podejmującą kwestie sytuacji Polski głównie w latach '30 XX wieku i przede wszystkim zdarzenia jakie nastąpiły w roku 1939. Ponadto autor porusza kwestię Katynia, jak i w ciekawy sposób przedstawia stosunki polsko-włoskie w latach 1938-39.
Książka jest o tyle wartościowa, że przedstawia sporo faktów dotyczących w/w zagadnień, ze strony "trzeciej strony" jak można określić Włochów w '39 (mimo iż byli związani sojuszem z III Rzeszą). Oczywiście, moim zdaniem, w pozycji znalazło się kilka błędów, a także irytujących stwierdzeń (które mogą wynikać tylko i wyłącznie z faktu iż jestem Polakiem ;)) typu "pułkownicy", powtarzające się nawet trzy razy na jednej stronie. Ponadto autor (tudzież tłumaczka) mogła się pokusić o przekładanie wypowiedzi napisanych w języku francuskim od razu w zasadniczej części publikacji, miast umieszczać ją w przypisach, znajdujących się na końcu każdego rozdziału.
Ponadto lektura napisana jest ciekawym językiem, opowiadającym o wydarzeniach w sposób, w którym czytelnik nie powinien się nudzić. Dla fanów historii czy stosunków międzynarodowych książka obowiązkowa, choć i niezainteresowani powinni znaleźć coś dla siebie.

"Umierać za Gdańask!" Marco Patricelliego jest niezwykle ciekawą pozycją podejmującą kwestie sytuacji Polski głównie w latach '30 XX wieku i przede wszystkim zdarzenia jakie nastąpiły w roku 1939. Ponadto autor porusza kwestię Katynia, jak i w ciekawy sposób przedstawia stosunki polsko-włoskie w latach 1938-39.
Książka jest o tyle wartościowa, że przedstawia sporo faktów...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    26
  • Przeczytane
    14
  • Posiadam
    6
  • Chcę w prezencie
    1
  • Sprzedam
    1
  • II wojna światowa
    1
  • 1
    1
  • historia
    1
  • Historia - bo lubię :)
    1
  • Niedoczytane...
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Umierać za Gdańsk


Podobne książki

Przeczytaj także