Ochotnik. O rotmistrzu Witoldzie Pileckim

Okładka książki Ochotnik. O rotmistrzu Witoldzie Pileckim
Marco Patricelli Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Il Volontario
Wydawnictwo Literackie
2018-08-29
2011-10-01
Krzysztof Żaboklicki
literatura włoska Krzysztof Żaboklicki biografia dzienniki wspomnienia listy historia Polski historia XX wieku Witold Pilecki okupacja Auschwitz

Patronaty LC

Okładka książki Historia Do Rzeczy. Ponary. Ludzka rzeźnia. Sławomir Cenckiewicz, Marta Czerwieniec, Marek Gałęzowski, Sławomir Koper, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Andrzej Niewiadomski, Jakub Ostromęcki, Marco Patricelli, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Rosalak, Tomasz Stańczyk, Wiktor Suworow, Krzysztof Tarka, Adam Tycner, Bronisław Wildstein, Piotr Włoczyk, Michał Wołłejko, Marian Zacharski, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 5,7
Historia Do Rz... Sławomir Cenckiewic...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 8/2013. Za Polskę Bez Kompromisów. NARODOWE SIŁY ZBROJNE. Sebastian Bojemski, Sławomir Cenckiewicz, Marek Jan Chodakiewicz, Marek Gałęzowski, Krzysztof Jasiewicz, Sławomir Koper, Marco Patricelli, Tymoteusz Pawłowski, Tadeusz M. Płużański, Bryan Mark Rigg, Tomasz Stańczyk, Leszek Żebrowski, Piotr Zychowicz
Ocena 6,7
Historia Do Rz... Sebastian Bojemski,...

Mogą Ciebie zainteresować

Niesamowita historia o nietuzinkowym patriocie napisana przez cudzoziemca jest dobra także dla polskich czytelników. Czyta się dobrze ku
pokrzepieniu serc mimo, że los rotmistrza jest ostatecznie tragiczny. Ładne wydanie, twarda oprawa, dobry papier, ciekawe fotografie.

Niesamowita historia o wielkim i odważnym człowieku.
Czy ktoś z nas byłby w stanie dobrowolnie oddać się w ręce wroga i tam działać na ich niekorzyść? Szkoda że w szkołach nie uczą o takich ludziach i ich dokonaniach

Niesamowita historia o wielkim i odważnym człowieku.

Historia jednego z najodważniejszych Polaków XX wieku. Autor opisuje w bardzo przystępnej formie historię życia Rotmistrza. Szczególnie dużo miejsca poświęca pobytowi Pileckiego w Auschwitz. Patricelli pokazuje szeroki kontekst różnych wydarzeń. Dla polskiego czytelnika niektóre sprawy mogą wydawać się oczywiste, ale np. dla włoskiego to opisanie kontekstu jest bardzo potrzebne. Autor dość wiernie trzyma się faktów, ale pozwala sobie też na pełne emocji komentarze. Książka do polecenia każdemu, kto chciałby poznać przebieg bohaterskiego życia Rotmistrza, brutalnie przerwanego przez zbrodniczy reżim komunistyczny.

Książka opisuje życie Witolda Pileckiego od jego narodzin aż do śmierci. Dzięki jego niezwykłej odwadze i poświęceniu się dla sprawy, o tym co działo się w Auschwitz dowiedział się cały świat. Gdyby nie ludzie, którzy mu pomagali, nie udałoby mu się wiele rzeczy, a ja dzięki tej książce dowiedziałam się o ich istnieniu.
Znajdziemy tu też wiele zdjęć więźniów, samego obozu i różnych listów. Jest też zdjęcie protokołu wykonania wyroku śmierci na Pileckim, a także człowieka, który dokonał tej egzekucji.
🌿
Dla mnie niesamowite jest to, że ludzie z innych krajów, z którymi rozmawiam, wiedzą o Witoldzie Pileckim, kim był i co zrobił. Świadczy to tylko o tym, że historia tego człowieka jest niezwykła nie tylko dla nas i warto o nim pamiętać. 🌿

Znajdziemy tu też wiele zdjęć więźniów, samego obozu...

"Ale czy można, kiedy się chce, przyjeżdżać i wyjeżdżać z Oświęcimia? – Można." – odpowiedział Witold Pilecki współwięźniowi w obozie koncentracyjnym.
I udowodnił to.
Dobrowolnie dał się złapać w ulicznej łapance przeprowadzonej przez Wermacht i SS 19 września 1940 roku po to, by trafić do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu na dwa lata i siedem miesięcy. Kiedy się o tym pierwszy raz dowiedziałam, pomyślałam – szalony! A dopiero potem przyszła refleksja i poszukiwanie odpowiedzi na pytanie – dlaczego i po co? Dzisiaj można jego raporty czytać on-line.
Opracował bardzo ryzykowny plan, na który początkowo nie chciało się zgodzić kierownictwo polskiego podziemia. Chciał potwierdzić niepokojące i przerażające informacje o obozie, wysyłać stamtąd raporty dla aliantów "o zbiorowych egzekucjach jeńców wojennych i Żydów oraz o metodach masowej zagłady", zorganizować wewnętrzny ruch oporu, a w przyszłości bunt więźniów oraz udzielać doraźną pomoc więźniom najsłabszym. Po zrealizowaniu prawie wszystkich podjętych zadań (oprócz buntu, na który nie zgodzili się zwierzchnicy) – uciekł z lagru.
O tym aspekcie życiorysu, skutecznie wymazywanym przez władze komunistyczne, dowiedziałam się dużo później, bodajże w programie publicystycznym podczas omawiania spektakularnych ucieczek z obozów koncentracyjnych. Wiedziałam natomiast o jego niezłomnej walce z okupantem niemieckim i rosyjskim dzięki telewizyjnemu spektaklowi teatralnemu "Śmierć rotmistrza Pileckiego" w reżyserii Ryszarda Bugajskiego. O jego wierności ideałom wolnej i niepodległej Polski, żołnierzu AK, któremu SB w PRL-u zgotowało piekło i o którym osobiście powiedział żonie – "Oświęcim to była igraszka".
I o tym trudnym życiu pod prąd, ale zgodnym z kierunkiem obranych wartości wcielanych bezkompromisowo, powiedział – "Bo choćby mi przyszło postradać me życie – tak wolę – niż żyć, a mieć w sercu ranę". – była ta opowieść. Nie opracowanie popularnonaukowe, nie sucha biografia czy czytana przeze mnie encyklopedyczna informacja w zbiorowym wydaniu o żołnierzach AK "Żołnierze Wyklęci", ale właśnie opowieść o człowieku, który nie tylko był, ale i jest bohaterem naszych czasów, jak określił go autor tej publikacji, ale również wrażliwym człowiekiem z krwi, kości, emocji, pragnień i marzeń. Ten efekt realistycznego i całościowego podejścia do bohatera opowieści, dającego w efekcie ciekawą i dynamiczną historię niezwykłego i tragicznego losu, autor uzyskał dzięki swoim dwóm profesjom. Będąc akademickim profesorem historii i jednocześnie dziennikarzem, potrafił zagwarantować mi to, czego próżno szukać w polskich opracowaniach tego typu, których autorzy pod presją powagi tematu i obawy przed krytyką zbyt lekkiego traktowania tematów „śmiertelnie” poważnych, jeszcze nie do końca pozbawionych emocji, przedstawiają bardzo faktograficznie. Autorzy zagraniczni, nieobciążeni tymi naciskami, potrafią nadać opracowaniu cechy historycznej opowieści, którą czyta się jak dobrą sensację. Przeżywa wydarzenia razem z bohaterem, w napięciu czekając na rozwój sytuacji i jej finał. A to wszystko mimo znajomości życiorysu i z góry znanych historycznych faktów.
I dokładnie tak było w przypadku tej publikacji!
Autor odtworzył z badawczą pasją historyka los wyjątkowego Polaka na tle ówczesnej sytuacji politycznej Polski i Europy. Pokazał najpierw jego rodzinną przeszłość i pielęgnowane tradycje niepodległościowe mające wpływ na kształtowanie się osobowości, światopoglądu i postaw młodziutkiego Witolda.
Bym mogła zrozumieć, dlaczego walka o wolną ojczyznę była dla niego najwyższym dobrem, dla którego poświecił nie tylko ukochaną rodzinę, ale i życie. Bym mogła sobie odpowiedzieć na dylemat jednego ze współwięźniów Witolda Pileckiego, który na wieść z kim ma do czynienia powiedział – Jeśli to, co mówisz, jest prawdą, to ty jesteś albo niezwykłym bohaterem, albo wielkim głupcem.
Ta trzymająca w napięciu treść została wyposażona w obszerny aparat informacyjny – przypisy, bibliografię, indeks, terminy obozowe i wyjaśnienia używanych skrótów oraz bogatą ikonografię. Mnóstwo w niej zdjęć rodzinnych, obozowych czy dokumentów.
Polecam tę opowieść wszystkim, którzy chcą wiedzieć więcej, nie nudząc się przy tym. Jednak przede wszystkim młodzieży, która ma uczulenie na przekazy podręcznikowe. Z trzech powodów. Po pierwsze losy rotmistrza opowiedziane są sensacyjnie, ale jednocześnie z dbałością o fakty i poprawność historyczną. Po drugie przemyca odkłamaną historię Polski z bezpardonową krytyką ówczesnej polityki nie tylko Niemców i Rosjan, ale i aliantów na tle skłóconych politycznie środowisk polskich i indywidualnie Polaków walczących o wpływy, stanowiska, pozycję, władzę i osobiste interesy. Po trzecie, i chyba najważniejsze, zdecydowaną część książki to opis pobytu rotmistrza w lagrze, a to tematyka, która wzbudza wśród młodzieży duże zainteresowanie. Po obowiązkowym czytaniu "Medalionów" Zofii Nałkowskiej i opowiadań Tadeusza Borowskiego zawsze otrzymuję prośby o polecenie jej pozycji podobnych. Mam ich pod ręką mnóstwo, ale wszystkie z pozycji ofiary. Publikacja włoskiego historyka to wyjątkowa okazja do pokazania postawy aktywnie walczącej, możliwej do zaistnienia w obozie (bo przecież odwagi w walce ze złem chcemy uczuć młodych), który jak się potem okazało dla Witolda Pileckiego, był dopiero przedsionkiem piekła zakończonym strzałem w tył głowy, zgotowanym mu przez rodaków. Warto o takich ludziach czytać, pisać i mówić, bo to jedyny sposób, by zapalić symboliczną świeczkę pamięci na symbolicznym grobie w przestrzeni wirtualnej Żołnierzy Wyklętych.
Miejsca pochówku i szczątków Witolda Pileckiego, pomimo usilnych poszukiwań, nie odnaleziono do dzisiaj, ale jak powiedziała jego córka Zofia – "Ojciec był tak wielkim patriotą, tak Polskę ukochał i poniósł dla niej najwyższą ofiarę, że grobem jego stała się cała Polska".
naostrzuksiazki.pl

I udowodnił to.

Niesamowita historia o niesamowitym człowieku. Jak ktoś potrzebuję życiowego kopa to ta książka powinna być pozycją obowiązkową!

Książka niezwykła bo i człowiek niezwykły.

Nie jest to opowieść zmyślona, choć na taką wygląda kiedy zapozna się z faktami życia tego bohatera. Witold Pilecki urodził się na dawnych kresach Rzeczpospolitej w rodzinie patriotycznej. Walczył przy odzyskiwaniu niepodległości naszego kraju. Społecznik, zaangażowany w pomoc bliskim i lokalnej społeczności. Po klęsce w wojnie obronnej 1939 zdecydował się na pozostanie w kraju choć miał możliwość ewakuacji z rodziną przez Węgry.
Człowiek niezwykły, najmężniejszy z mężnych, bohater trudnych czasów. Nie był jakimś tytanem oderwanym od rzeczywiści, marzycielem ale osobą z krwi i kości. Nie pociągała go adrenalina nie zrobił tego co zrobił dla chwały i orderów, był „zwykłym człowiekiem, który potrafił zachować się niezwykle”. Wielokrotnie przy czytaniu książki miałem ciarki – zwłaszcza kiedy autor opisywał życie obozowe. Chciałbym je teraz przytoczyć ale nie zrobię tego gdyż zabiorę tę przyjemność płynącą ze śledzenia losów Pileckiego w Auschwitz.
Mamy opis jego brawurowej ucieczki z obozu, walk w Powstaniu Warszawskim, wyjazdu do Włoch, powrotu do ojczyzny a w końcu i samego aresztowania i skazania. Ciekawą częścią jest opis procesu Pileckiego, rodzaj stawianych zarzutów i próby ich udowadniania przez reżim komunistyczny. Również opisy postaw ówczesnych prokuratorów i sędziów – przedsmak tego czym był komunizm. „Oddawali oni reżimowi swoje dusze nie pytając o nic, nawet samych siebie.”

Człowiek niezwykły to i książka niezwykła.

Książka niezwykła bo i człowiek niezwykły.

Czytam ja niejako z do skoku. Ciekawa historia znanej postaci napisana przystępnym językiem. Polecam tym którzy polubili książki historyczne.

Zdecydowanie za mało jest o rotmistrzu Pileckim. Czułam się jakbym czytała podręcznik z historii Polski.

Marco Patricelli Ochotnik. O rotmistrzu Witoldzie Pileckim Zobacz więcej