Zabić Bin Ladena

Tłumaczenie: Krzysztof Cierniak
Wydawnictwo: Pascal
literatura faktu
dasio72

Najnowsza trzymająca w napięciu powieść Marka Bowdena, autora słynnego Helikoptera w ogniu. Dowiedz się, jak doszło do wytropienia śmiertelnie niebezpiecznego terrorysty, który z zimną krwią zabił tysiące ludzi! Mark Bowden odkrywa kulisy misji, w której odnaleziony i zabity został Osama bin Laden. Tym razem genialna kombinacja dziennikarskiego kunsztu i szczegółowego śledztwa ujawni czytelnikowi, jak wyglądały przygotowania do misji. Autor ukazuje polityczne aspekty i przedstawia prezydenta Obamę jako przeciwnika wojny w Iraku.

źródło opisu: olesiejuk.pl

źródło okładki: olesiejuk.pl

veinylover | 2016-05-13
Przeczytana: 13 maja 2016

Książka ma charakter dokumentalny, przynajmniej w zamierzeniach autora. Przyznał się, że drążył temat w rozmowach z uczestnikami zajść (byli mało gadatliwi), z politykami i urzędnikami (zdecydowanie bardziej gadatliwi) i bodajże z samym Obamą (ten był wręcz złotousty).
Amerykanie w osobach wielu swoich pisarzy, w tym Marka Bowdena mają swoich legendotwórców i propagandzistów (przy czym mówię to w sensie pozytywnym i zazdroszczę Amerykanom tego). Autor pokazuje, że Ameryka niczym John Wayne zawsze zwycięża i dopada wrednych typów i wszelkiej maści winnych złoczyńców.
Fajna ta legenda. Buduje dumę z własnego narodu i państwa.
No cóż, jednak mnie opadły pewne refleksje, bo mam wredny mózg.
Zastrzegam przy tym, że doceniam pracę Bowdena i uważam ją za naprawdę rzetelną, na tyle na ile ujawniają się rzeczy prawdziwe z naszej współczesnej historii.
Otóż wcale nie mam pewności, że to Bin Laden był winny tragedii amerykańskiej na World Trade Center, ataku na Pentagon i innym samolotowym...

Amadeusz Sobiesierski | 2017-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2017

Po 11 września już nic nie miało być takie jak wcześniej...
Pamiętnego dnia świat obiegła przerażająca informacja o zamachach terrorystycznych na dwie bliźniacze wierze World Trade Center, zamachu dokonała Al-Kaida na czele której stał charyzmatyczny Osama Bila den .Od pamiętnego dnia cała Ameryka za główny cel obrała sobie dopaść oraz zlikwidować każdą komórkę organizacji odpowiedzialnej za straszliwą tragedie z 2001 roku.
Książka to idealna opowieść o wszystkim co miało miejsce podczas wieloletniego pościgu za najgroźniejszym terrorystą świata.
Polecam wszystkim którzy chcieli by ,,od kuchni'' poznać cała historie walki kraju amerykankiego z terroryzmem .

Bogdan Brykman | 2017-05-15
Przeczytana: 15 maja 2017

Bardzo ciekawa propozycja z której można prześledzić karierę Bin Ladena. Książka w ciekawy sposób opisuje nam akcję w której został zastrzelony oraz cały proces planowania tej akcji.

Paweł | 2015-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2015

Znakomita pozycja omawiająca kulisy działań, które ostatecznie doprowadziły do zlokalizowania i eliminacji bin Ladena. Książka została napisana przez dziennikarza i - w przeciwieństwie do słynnego "Helikoptera w ogniu" tego samego autora - przedstawia całą historię z dużo dalszej perspektywy, a przebieg samej akcji to ledwie kilka stron ostatniego rozdziału. Mnie takie odwrócenie proporcji bardzo odpowiadało; mamy dużo rozważań na temat działań amerykańskich prezydentów i ich administracji (głównie Obamy), pracy wywiadu, stosowania dronów, akcji sił specjalnych, programów przesłuchań z wykorzystaniem tortur no i elementów, które zdecydowały ostatecznie o sukcesie operacji. Trzeba jednak jasno zaznaczyć, że na zbyt wiele szczegółów nie ma co liczyć - książka dość ogólnikowo przedstawia poszlaki, które ostatecznie przyczyniły się do namierzenia wroga. Nie sposób też nie zauważyć, że Bowden raczej przychylnie odnosi się do programu walki z terrorem, o kontrowersjach wspominając bardzo...

Kirq | 2016-09-21
Przeczytana: 09 września 2016

Autor pisze już na wstępie, że proces który doprowadził do namierzenia i zabicia celu numer jeden z amerykańskiej "kill list" był żmudny i nudny. Przypominał bardziej pracę księgowego, niż Jamesa Bonda. I wygląda na to, że udało mu się doskonale to oddać w książce. Nie dość, że jest nudno, to kiedy zaczyna się robić ciekawie, natychmiast spada kurtyna z napisem "ściśle tajne". Nie żałuję, że przeczytałem, gdyż wyłowiłem kilka ciekaweych informacji. Jednak książkę polecam tylko osobom napradę zainteresowanych tematem.

| 2013-10-22
Przeczytana: 22 października 2013

Książka jest ciekawa, porusza znany temat od zupełnie innej strony, ukazuje działania jakie były podejmowane w celu zlokalizowania ukrywającego się Bin Ladena, sytuację w Stanach Zjednoczonych po 11 września oraz nieznane fakty z życia prezydenta Obamy.

Jednak odbieram ją raczej jako dobry dokument napisany przez dziennikarza.

kachna | 2016-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2016

Rzetelny zbiór faktów i małych okruchów wiedzy, które zaprowadzą ostatecznie do celu. Każdy szczegół, każdy rozdział pozornie nie ma nic wspólnego z całością, a polityka czasem przynudza, ale ostatecznie to wszystko tworzy świetne tło do głównych informacji, jakie chcemy poznać.

rzubr | 2017-10-12
Mateusz Stańczyk | 2017-09-27