Trzynaście moich lat w JW GROM

Wydawnictwo: Siła i Honor
Karola

W tej pierwszej tego typu książce w Polsce - wspomnieniach operatora współczesnych polskich, wojskowych jednostek specjalnych - Andrzej K. Kisiel opisuje trzynaście lat służby w Wodnym Zespole Bojowym GROM-u. Nie znajdziecie tu wielu informacji o datach, celach i technicznych aspektach akcji. Jeśli szukacie bardziej "ludzkiego" spojrzenia na wydarzenia, jeśli chcecie na chwilę usiąść z...

Nie znajdziecie tu wielu informacji o datach, celach i technicznych aspektach akcji. Jeśli szukacie bardziej "ludzkiego" spojrzenia na wydarzenia, jeśli chcecie na chwilę usiąść z Andrzejem i pośmiać się z nim lub nawet w zadumie przez chwilę pomilczeć - to jest to książka dla Was.

źródło opisu: Wydawnictwo Siła i Honor, 2012

źródło okładki: http://trzynascie.com/

Kalin | 2013-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2013

Nie mam w zwyczaju rozpisywania się na temat przeczytanych książek.
W tym przypadku jest trochę inaczej z kilku powodów.
Jest to książka dotycząca Jednostki Wojskowej GROM czyli takiego naszego odpowiednika Special Forces.
Książka przyciąga wzrok tym jak została wydana (bardzo interesująca grafika, twarda okładka z lakierowanym gromikiem).
Czytając książkę ma się wrażenie jakby się rozmawiało z dobrym kolegą przy piwie, albo słuchało się fajnego wykładowcy na studiach, który w luźny sposób opowiada o swoich doświadczeniach.
To co wyróżnia tę książkę spośród innych o tej tematyce to przede wszystkim to, że autor postawił na coś innego niż opis wyposażenia żołnierzy, ilości zabitych, zniszczeniach itp. a skupił się na krótkich historiach, opowiadaniach (zarówno tych śmiesznych jak i poważnych/wzruszających) widzianych oczyma członka zespołu szturmowego GROMU.
Ciekawostką jest również to, że w książce znalazły się strony napisane przez żonę naszego bohatera, które częściowo są...

Marta Zagrajek | 2014-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2014

Jakoś tak mam, że uwielbiam wojenne, wojskowe wspomnienia. Zatapiam się w takich książkach całkowicie. Czy jest to spowodowane podświadomą chęcią bycia częścią czegoś tak wyjątkowego, czy po prostu podoba mi się taka tematyka – ciężko jednoznacznie stwierdzić. Zatem jak trafiła się okazja do przeczytania „Trzynaście moich lat w JW GROM”, nie wahałam się nawet przez moment! Było warto.

Andrzej K. Kisiel i Marcin Rak to autorzy tej książki, od lektury której nie sposób się oderwać. Choć czyjeś wspomnienia potrafią być nudne, to jeśli ktoś zrobi to z nutką świeżości, poczucia humoru i dystansu, to nagle biografia okazuje się czymś fascynującym i chcecie więcej! Tak jest w tym przypadku. Choć autor ogranicza się do swojej historii z jednostką wojskową GROM, to jednak mamy pełny obraz jego życia (krótki wstęp zapewnia odpowiednie tło dla całości). Możemy wszystkie przeżycia sobie wyobrazić, co więcej, Czytelnik czuje się jak naoczny świadek tych wydarzeń. A nie są to błahe przeżycia,...

DziadekDoOrzechów | 2014-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2014

"Trzynaście" to książka wyjątkowa i unikatowa, bowiem jest pierwszą powieścią opisującą służbę w Jednostce Wojskowej GROM z perspektywy operatora Zespołu Bojowego. Andrzej K. Kisiel przy współpracy z Marcinem Rakiem stworzyli niezwykle interesujący, wielopłaszczyznowy obraz działania tej elitarnej jednostki. Należy zaznaczyć, iż autorzy starali się przedstawić w formie wspomnień całą drogę, jaką żołnierz musi przejść, by stać się "Gromowcem", jak również dalszą ścieżkę służbową - już wewnątrz JW 2305.
Całość opiera się na luźnych anegdotach, zarówno barwnie obrazujących służbę w GROM-ie, więzi, jakie łączą operatorów, jak też relacje rodzinne, które cierpią wskutek częstych wyjazdów itp. Dla mnie największym atutem tej powieści jet humorystyczny język, szczerość autora, który nie ukrywa własnych błędów oraz szacunek, z jakim pisze o gen. Petelickim i Cichociemnych. Każdy miłośnik jednostek specjalnych pozna dzięki tej lekturze wiele ciekawostek oraz przede wszystkim będzie mógł...

PETRUS | 2017-07-03
Przeczytana: 10 grudnia 2015

Witam
Jestem w posiadaniu audiobooka zwz. na ówcześnie wyczerpany nakład wersji papierowej i powiem wam,że to co ze słowem pisanym zrobił Pan Eryk Lubos jest GENIALNE.
Poczułem się jakby Kisiel opowiadał mi swoje wspomnienia, jak najlepszemu kumplowi. Niesamowite wrażenie!
Wielki szacunek dla autorów oraz Pana Eryka:)

Tym, którzy nie mieli okazji dotąd zapoznać się z niniejszą
publikacją: GORĄCO POLECAM i nieważne w jakiej formie, gdyż jest to jedna z tych książek, które wypada mieć w swojej biblioteczce (sic!).

Pozdrawiam

Frederica-Esperanza | 2018-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2018

Dla miłośników wojska pozycja obowiązkowa, uczciwa, pokazująca prawdziwe życie frontowe.

Ka_ | 2013-06-29
Przeczytana: 23 czerwca 2013

Kupiłam tę książki trochę z ciekawości, trochę z chęci poznania nowego gatunku ale po części chciałam się też przekonać jaki z żołnierza może stać się autor ;) jakież było moje zdziwienie kiedy otrzymałam książkę - przekartkowałam, rzuciłam okiem na pierwsze wersy i nie mogłam się oderwać. Lekkość i swoboda wypowiedzi urzeka, jest taka normalna, bez zbędnego patosu, przystępna dla każdego, nawet dla nas, zwykłych "szaraczków". Czytając ją, ma się wrażenie, jakby słuchało się opowieści dobrego kumpla, którego zna się od lat. Rewelacja! Nagle ten sławny GROM nie jest tak odległą, wyimaginowaną elitarną jednostką, na którą składają się tylko jakieś potworne "dziki" ;) tylko uzmysławia, że kawał tak dobrej roboty wykonują zwykli ludzi, tacy jak ja i ty, z tą różnicą, że oni dokonali wcześniej innego wyboru i teraz znoszą jego trudy.
Polecam każdemu tę lekturę, nieważne czy są fanami tematyki militarnej czy też nie, bo naprawdę warto!

Piotr W | 2015-03-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Wojskowe
Przeczytana: 07 marca 2015

Opowieść byłego GROMowca jest na pewno pozycją różniącą się od podobnych wydanych do tej pory książek o jednostce GROM, nie ogranicza się bowiem do suchych faktów lub bezemocjonalnego streszczania relacji z wojskowych realizacji. Z treści książki ewidentnie bije duże zaangażowanie Pana Kisiela w życie GROMu, poświęcenie w misjach zagranicznych, dbałość o przyjaźnie. Ukłony w stronę autorów za publikację prywatnego listu żony Pana Andrzeja Kisiela - Małgosi, o wpływie rozłąki z mężem na ich małżeństwo. Takie podejście do czytelnika być może rozwieje pewne stereotypy na temat GROMu tworzone przez jak sam nazwał ich autor "kawiarnianych krytyków". Szczypty adrenaliny dodają sensacyjne wątki z przebiegu zagranicznych "dajrektów" - bardziej szczegółowo opisane niż w innych książkach o GROMie. Plusem jest także atrakcyjne wydanie książki oraz duża ilość zdjęć z misji zagranicznych. Polecam

Jarek Kaszuba | 2016-06-10
Przeczytana: 2013 rok

Nie ukrywam, że książka ta jest dla mnie wyjątkowa. Długo czekałem właśnie na coś takiego - jako Polak, patriota, miłośnik wojskowości, pasjonat oddziałów specjalnych (tych rodzimych i tych ze świata). Patrzyłem na półki w księgarniach, widziałem tytuły takie jak ,,Snajper" czy ,,Komandos" i myślałem sobie: ,,kurczę, Amerykanie jak zwykle umieją się świetnie wypromować. Kiedy przeczytam coś o naszych specjalsach?"

A potem dowiedziałem się o fundacji Sprzymierzeni z GROM, o panie Marcinie Raku, Andrzeju K. ,,Kisielu" i o projekcie Trzynaście. Już wtedy wiedziałem, że to jest to; że muszę to mieć. Toteż moja radość była przeogromna, kiedy wreszcie rozpakować mogłem przesyłkę z pięknie wydaną w twardej oprawie, opatrzoną unikatowymi zdjęciami książką, z osobistą dedykacją i autografami obu panów.

Tytuł z pewnością zainteresuje miłośników tematyki wojska, militariów, a w szczególności JW GROM. Kisiel relacjonuje całą swoją służbę: od 1. PSK, poprzez trudne początki w GROM, szkolenie...

Michał | 2016-03-01

Po paru latach od przeczytania postanowiłem napisać kilka słów, bo nadal ta książka, te wspomnienia we mnie siedzą głęboko.

Książka napisana wspólnie ze specjalsem Gromu, oparta na jego wspomnieniach i doświadczeniach, odarta z patosu do jakiego przyzwyczaili koledzy z Ameryki. Skromny człowiek o niebagatelnych umiejętnościach, charakterze i doświadczeniu.

Książka odczarowująca mit, że co amerykańskie to najlepsze. Różnica jest tylko taka, że nasi specjalsi nie lubią się chwalić tym czym się zajmują i co potrafią. Wcale nie chodzi tu o rekordy w trafieniach celu, chodzi o wykonaniu akcji, najlepiej bez choćby jednego wystrzału.

Jest w Polsce taka siła..

Polecam!

Michał | 2016-08-01
Przeczytana: 2014 rok

Świetne wydanie! Książka opisuje działanie elitarnego oddziału polskich komandosów z perspektywy żołnierza. Bardzo dużo ciekawostek. Dobrze się to czyta. Polecam osobą lubiącym tematykę oddziałów specjalnych. Możemy być dumni jako Polacy z Siły, której nikt nie powstrzyma i która się o nas upomni gdy będzie taka potrzeba!