Gorefikacje

Okładka książki Gorefikacje
Sylwia BłachRafał Christ Wydawnictwo: Wydaje.pl horror
192 str. 3 godz. 12 min.
Kategoria:
horror
Wydawnictwo:
Wydaje.pl
Data wydania:
2013-03-30
Data 1. wyd. pol.:
2013-03-30
Liczba stron:
192
Czas czytania
3 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362255658
Tagi:
gore bizarro porno horror krew przemoc grim
Średnia ocen

                6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Widok Z Wysokiego Zamku Leszek Błaszkiewicz, Krzysztof T. Dąbrowski, Piotr Nikolski, Artur Panek, Marek Sokólski, Bohdan Waszkiewicz
Ocena 8,0
Widok Z Wysoki... Leszek Błaszkiewicz...
Okładka książki Cukierek albo psikus Alexandra Claire, Sandra Czoik, Krzysztof T. Dąbrowski, Anna Fobia, Aga Kalicka, Anna Kucharska, Piotr Kudlik, Kamila Malec, Kamila Mikołajczyk, Jakub Piesta, Riva Scott, Daria Smolarek, Anna Tuziak, Paula Uzarek, Noemi Vain, Patrycja Żurek
Ocena 7,7
Cukierek albo ... Alexandra Claire, S...
Okładka książki BezKres Krzysztof T. Dąbrowski, Karina Frankowska, Krzysztof Graboń, Adam Gabriel Grzelązka, Hanna Kobus, Katarzyna Koziorowska, Agnieszka Kuchnia - Wołosiewicz, Katarzyna Lewandowska, Janina Żaneta Mikulska, Wiesław Janusz Mikulski, Anna Obara-Pawłowska, Krzysztof Rębowski, Iza Smolarek, Zdzisław Szymański, Maksymilian Tchoń, Dariusz Paweł Trybuła, Krzysztof Woźniak, Anna Wrocławska, Tadeusz Zawadowski, praca zbiorowa
Ocena 6,3
BezKres Krzysztof T. Dąbrow...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki 13 ran Robert Cichowlas, Stefan Darda, Rick Hautala, Magdalena Kałużyńska, Rob Kayman, Jack Ketchum, Anna Klejzerowicz, Kazimierz Kyrcz jr, Edward Lee, Jonathan Maberry, Graham Masterton, Carlton Mellick III, Łukasz Radecki, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,3
13 ran Robert Cichowlas, S...
Okładka książki Cienie spoza czasu. Antologia opowiadań w hołdzie H. P. Lovecraftowi Ramsey Campbell, Mort Castle, Tomasz Drabarek, Alan Dean Foster, Edward Lee, Graham Masterton, Alan Moore, Kim Newman, Ian Watson, F. Paul Wilson, Gene Wolfe
Ocena 6,4
Cienie spoza c... Ramsey Campbell, Mo...
Okładka książki 15 blizn Ramsey Campbell, Mort Castle, Robert Cichowlas, Stefan Darda, Joe Hill, Dawid Kain, Jack Ketchum, Kazimierz Kyrcz jr, Edward Lee, Graham Masterton, Paweł Paliński, Jacek M. Rostocki, Łukasz Śmigiel, F. Paul Wilson, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,0
15 blizn Ramsey Campbell, Mo...

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
95 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
662
594

Na półkach:

Wrzucić horror na polskie podwórko /antologia „Gorefikacje”/

http://alicyawkrainieslow2.blogspot.com/2013/11/wrzucic-horror-na-polskie-podworko.html

Na blogu znajdują się też opinie o poszczególnych opowiadaniach.

Halloween, to najlepszy czas na nadrabiane zaległości w takiego typu lekturach. Dlatego postanowiłam zakasać powieki i zagnałam się do czytania. Twórcy oddali w moje ręce szesnaście tekstów w różnych odcieniach zrytych i wynaturzonych okropności. Pieczę nad projektem sprawował Tomasz Czarny.

Horror ekstremalny - brzmi dobrze? Chyba nawet lepiej niż dobrze w uszach spragnionego krzyku horrorfila. Krew, flaki, śluz, gówno i rzygi połączone z niezbyt subtelną wersją seksu, to tak w skrócie. Nie jest sztuką napisać coś na podstawie tych kilku elementów. Ale jest sztuką napisać, to tak, by pojawiła się treść z sensem. A te historie mają fabuły. Soczyste, plastyczne, oddziałowujące na wyobraźnię opisy dewiacji, spaczonych – delikatnie mówiąc – fantazji, ciekawią, wciągają w ich dziwny, powykręcany świat. Jeszcze raz powtórzę: wcale nie jest łatwo napisać horror, który wzbudzi emocje i będzie w nim coś więcej. Niektórym się udało - pokazali, że można, zawyżając poprzeczkę.

No cóż, nawet gore może być w pewnym sensie wyrafinowane, nowatorskie. Czasami nie wystarczy broczący krwią ekran, walające się po podłodze czytelnika flaki, rżnięte ile wlezie przez pronozboka.
Cóż jest w stanie zrodzić się w ludzkim umyśle, by tworzyć inaczej i na nowo? Jak wynika z treści antologii – można wiele i można różnie. Ze wstępu dowiadujemy się, że horror ekstremalny zaczyna się wtedy, gdy dotrzemy do granic człowieczeństwa. Przerażające jest to, że ta granica jest tak blisko i tak łatwo przez nią przeskoczyć. To Ci ludzie mijający nas co dzień na ulicy i ta wielofunkcyjność rury z odkurzacza…

W takim temacie łatwo przedobrzyć, przekolorować, zabić świetny pomysł, a w najlepszym wypadku stworzyć śmieszną karykaturę. Niektórym udało się to na wiele brutalnych sposobów. Jak to bywa, kilka opowiadań jest zdecydowanie słabszych od reszty. Te bardziej zasadzają się na makabrycznych wydarzeniach, ich wyliczaniu niż ich logicznym uzasadnieniu, czy we wpleceniu jej jakoś w sensowną treść, przez co wydają się śmieszne i nie spełniają swojej gorefunckji.

Ale czy to na pewno gore? Śmiem wątpić, zbyt dobrze się momentami bawiłam. Latające flaki zastąpiły filozoficzne rozważania, dziwne przysługi, pomyłki drastyczne w skutkach, parodie, dowcipy, cięte puenty…zbyt wiele nieuzasadnionego horrorystycznie seksu, który zaczął z czasem nudzić, zamiast elektryzować. Część historii było pełnych grozy, jednak nie ekstremalnej. Mnie to nie przeszkadzało. Nie wiem jak gorefilom (?).

Poziom straszności i ohydności też jest zróżnicowany – różnorodność daje szansę na odnalezienie się w antologii każdemu. Zwłaszcza tym, którym nadmiar obleśności, kału i spaczeń mógłby przeszkadzać. Ale z drugiej strony po co sięgali po gore, skoro nie byli na to psychicznie przygotowani?

I tak dochodzimy do kwint esencji: sporo opowiadań jest zbudowanych na podobnym schemacie, a z czasem, to nużyło. Dlatego w pojedynkę pewnie zrobiłyby lepsze wrażenie. Podobnie z nadmiarem gwałtów, czy seksualnej ekwilibrystyki - zaczął męczyć, nie dlatego, że był zły (ale to brzmi :)), lecz dlatego, że było go za dużo.

Przyznam szczerze, Zombiefilia bardziej mi się podobała. Punktem wspólnym i spajającym były zombie w przeróżnych kombinacjach. Tutaj mimo tytułu, gore nie łączy opowieści, jak już wspomniałam, niektóre mijają się z tematem o lata świetlne. Nie łączy tych opowiadań również Polska jako miejsce akcji, nad czym ubolewam.

Mimo wszystko, wyszło dobrze.Przyjemnie przekraczało się wszelkie granice z tą antologią. Autorom widać pomysłów i talentu nie brakuje, zaskoczą nas jeszcze niejednym. Różnorodność zawartości, pozwala nieco poprawić kondycję ledwie zipiącego w Polsce gatunku. Horror ekstremalny jest gatunkiem niszowym, nie będę jednak streszczała jego poczynań na naszym podwórku – zainteresowanych odsyłam do przedmowy Gorefikacji.

Wrzucić horror na polskie podwórko /antologia „Gorefikacje”/

http://alicyawkrainieslow2.blogspot.com/2013/11/wrzucic-horror-na-polskie-podworko.html

Na blogu znajdują się też opinie o poszczególnych opowiadaniach.

Halloween, to najlepszy czas na nadrabiane zaległości w takiego typu lekturach. Dlatego postanowiłam zakasać powieki i zagnałam się do czytania. Twórcy oddali...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    130
  • Przeczytane
    118
  • Posiadam
    26
  • Horror
    7
  • 2013
    4
  • Teraz czytam
    4
  • E-booki
    3
  • Ebook
    3
  • Ulubione
    3
  • E-book
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Gorefikacje


Podobne książki

Przeczytaj także