Opowieść zombilijna

978-83-7506-637-1
zombi
horror
Lucy

Jest Wigilia Bożego Narodzenia. Ebeneezer Scrooge, największy skąpiec jakiego zna świat, siedzi w swoim domu. Nie myśli już o swym majątku, bo oto do jego drzwi dobijają się hordy wygłodniałych zombie. Pragną tylko jednego: jego pazernego mózgu! Jak to możliwe, że ten najszczęśliwszy dzień w roku zmienił się w kipiel krwi i wnętrzności, a zaśnieżone ulice Londynu spłynęły krwią? Czy duchy...

Czy duchy Świątecznej Przeszłości, Teraźniejszości i Przyszłości zdołają uratować świat przed hordami zombie ubranych w cylindry i krynoliny?
Czy przetrwanie ludzkości zależy od zrzędliwego sknery? I co tutaj robi H.G. Wells?

Alicya Rivard | 2014-03-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Horror
Przeczytana: 09 stycznia 2014

= Jingle bells zombie's smell shoot them in the head! =

Uzombianie klasyków literatury to genialny pomysł. Taki zabieg dodaje lekkości i świeżości ciężkim, zatęchłym historią, których nikt już nie czyta, albo tylko niektóre Alicje…

Jak to przy odświeżaniu bywa, mamy czysto i pachnąco, ale to nadal stare prześcieradło. Powieść ma takie same minusy jak jej pierwowzór: brak akcji, czasem wieje nudą no i zombie takie świąteczno-sympatyczne, ale tak ma być. Nie chodzi w takich opowieściach o innowacje, ale o zabawę. To tak jakby książką bizzaro zarzucać bezsensowność. Najbardziej zabawne, że niektórzy to robią, ale nie wszystkim rozdano po równo poczucia humoru :) „Opowieść zombilijna” nie jest pełnokrwistym bizzaro, ale i tak daje niesamowitą przyjemność płynącą z irracjonalności tego gatunku. Ja wiem, że ten młody gatunek dopiero przeciera sobie szlaki na naszym rynku, więc jest mu trudno. Fakt, że bizzaro łatwo się zachłysnąć. Mnie to dokładnie się zdarzyło. Teraz bizzaro jest...

NikiCoUmieTylkoSpac | 2011-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2011

Na wstępie zaznaczam, że jestem dużym zwolennikiem uzombiania klasyków literatury jak i książek/filmów natury zombistycznej w ogóle. Mierzi mnie jednak gdy książki tego typu pisane są w sposób uwłaczający powadze zombicznego zagrożenia. "Opowieść..." była taka zdecydowanie. Rozumiem, że w założeniu była to książka mająca na celu przede wszystkim wywoływanie uśmiechu jednak nie udaje jej się nawet to. Żarty są płyciutkie i mogące rozśmieszyć najwyżej Niemców z ich poczuciem humoru (Duch Wigilijny powstały z oparów z... nocnika), a wcale liczne zabawy językowe zginęły na etapie tłumaczenia, które również jest zwyczajnie słabe. Jedyna ciekawostka to pojawienie się w powieści/opowiadaniu (książka jest baaardzo krótka) pana pisarza Wellsa (nie zdradzam żadnej tajemnicy, informacja o tym znajduje się na okładce), ale jego postać nic nie wnosi. W zasadzie słaby humor i marna klasa pisarska to elementy, które można by, mooooże, jakoś znieść, ale książka jest zwyczajnie nudna! Brakuje...

Milka555 | 2013-07-17
Przeczytana: 11 lipca 2013

czytając opinie, jaka to wielka pomyłka, wstyd współczesnej literatury i ogólnie porażka w kwestii zombie, uprzedziłam się i nastawiłam na zmarnowane parę dni. Efekt? dwie i pół godziny śmiechu do łez. Jak nie polecić? ;)

Alicya Oss | 2014-01-08

Pada trup, pada trup, dzwonią dzwonki sań / "Opowieść zombilijna" - Adam Roberts/

Nadchodzi zombie apokalipsa w wersji wigilijnej! Najlepiej zdać się przy niej na ducha świątecznego lenistwa i potraktować ją z przymrużeniem oka, jako rozrywkę idealną dla przeciążonego obżarstwem ciała i umysłu.

Wydaje się, że wśród takich powieści jak: „Duma i uprzedzenie i zombie” Setha Grahame’a-Smitha czy „Przedwiośnie żywych trupów” Kamila Śmiałkowskiego, „Opowieść zombilijna” nie jest niczym specjalnym. Otóż w przeciwieństwie do swoich poprzedniczek nie jest ona mashupem, tylko w pełni autonomiczną powieścią zbudowaną na fabule oryginału i wykorzystująca jego bohaterów do zupełnie nowych celów. To, z czym mamy do czynienia, jest więc głównie wytworem wyobraźni Roberts’a.

Jak widać, pomysłów na zaszczepianie wirusa zombie w szeroko rozumianej kulturze nie brakuje. To dobrze, że przynajmniej – jak...

Marcin | 2013-09-25
Przeczytana: 25 września 2013

No cóż, tytuł mnie na tyle zaciekawił że nie mogłem przejść koło tej pozycji obojętnie. I nie żałuję chwili spędzonej nad tą opowiastką (dosłownie chwili! książeczki tej starcza bowiem na zaledwie jeden wieczór).

O czym jest to nie trudno się domyślić. Taka luźna wariacja na temat klasycznego i wszystkim znanego utworu Dickensa, tyle że w konwencji zombie apokalipsy. Jeśli ktoś spodziewa się przerażającego i trzymającego w napięciu horroru to... może sobie darować czytanie "Opowieści zombilijnej". Tworowi temu bliżej bowiem do... komedii gore! :D Nurtowi co prawda częściej spotykanemu w kinie niż w literaturze, tym bardziej jednak cieszy mnie fakt że i na papierze takie historie można znaleźć :) Autor stara się jak może by nadać komediowy ton swojej opowieści, raz wychodzi mu tu lepiej, raz gorzej, no ale chyba lepsze to niż gdyby silił się na powagę i mrok. Chyba nikt nie oczekiwał po pomyśle wmieszania zombie w "Opowieść wigilijną" poważnej literatury, jest to podkreślam raz...

ModusModernus | 2014-10-29
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane

Czytaj całą recenzję na: http://modusmodernus.blogspot.com/2014/10/adam-roberts-opowiesc-zombilijna.html

Co do fabuły, to śmiem twierdzić, że jest ona niespójna i mocno naciągana. Tak jakby została pocięta, poszatkowana i rozrzucona, a autor próbował ją potem desperacko pozbierać i połączyć wszystkie wątki, by jego dzieło miało ręce i nogi. Dość charakterystyczny element niektórych opowieści to złoczyńca, który czyni zło bez żadnego wyraźnego powodu. Tak też jest tutaj. Osoba odpowiedzialna za pojawienie się żywych trupów jest jak jakiś trzeciorzędny łobuz, wyszarpany z komiksów: bezbarwny i całkowicie niezdolny do usprawiedliwienia swoich poczynań.

redhairoli | 2015-01-12
Przeczytana: styczeń 2015

"Opowieść zombilijną" kupiłam, szczerze powiedziawszy, ze względu na przyciągający tytuł (nie czytałam wcześniej opinii). Znalazłam ją w bardzo miłej cenie, a jej grubość (a właściwie "płaskość") spasowała mi idealnie na nudny wieczór. Niestety, nie wyszło tak jak przewidywałam.. Książkę musiałam rozdzielić na parę dni, gdyż nie byłam w stanie przeczytaj jej jednym tchem.. Albo mnie nudziła, albo w żadnym wypadku nie zachęcała, nie ciekawiła (...).

Jestem zwolenniczką takiej tematyki, jednak zawiodłam się całkiem na tej powieści. Sama się dziwię, że tak krótką książkę tyle ciągnęłam, a nawet parę razy odkładałam w kąt..

bazylia19 | 2013-05-16

Mam mieszane uczucia co do tej książki z jednej strony wykorzystanie opowieści wigilijnej do motywu zombi bardzo mi się spodobał. Fajnie jest czytać historie którą zna się z dzieciństwa w zupełnie innej odsłonie:) Ale jednak... coś mi brakowało w niej, sama w sumie nie wiem co ale po przeczytaniu czułam niedosyt.

renzyda | 2013-09-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013

Zawrotna cena ośmiu złotych sprawiła, że zabrałam ją ze sobą. A później był już tylko płacz i zgrzytanie zębów... Dwa tygodnie męczyłam tę książkę! Dwa! Odkładałam po przeczytaniu kilku kartek i pomstowałam na czym świat stoi. Już miałam schować ją na strychu i wykorzystać w przyszłości na prezent dla nielubianego członka rodziny, gdy jakaś część mnie zawołała - hej! może tylko początek jest taki cienki? daj jej szanse!

Napisana jest, jak na mój gust, dość nierówno. Raz trzyma poziom, by za chwile zniżyć się do 'żarcików' brzmiących jak zapiski alkoholika po całonocnym melanżu, które niepotrzebnie wybijają z rytmu. A może to moje poczucie humoru jest kompletnie inne - nie wiem, ale dla mnie postać ducha z przyszłości jest tak idiotyczna, że aż boli.
Wbrew temu co pisze autor we wstępie: "oby nikt nie zechciał nakręcić na kanwie tej powieści kasowego filmu z Willem Smithem", wydaje mi się, że ta książka właśnie nadaje się na zekranizowanie. Nie w formie kasowego hitu o którym...

Bookman | 2016-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2016

Kolejna z licznych odmian ,,Opowieści wigilijnej", Tyle że to dzieło zawiera w sobie wiele elementów horroru, ale nie brakuje też komedii z dobrą dawką humoru . Bohater powieści -Scrooge pod wpływem wstrząsających nim widoków, oraz bliskich starć z zombie, które dzieją się w różnych odstępach czasowych (teraźniejszość, przyszłość, przeszłość) przy ingerencji trzech duchów Bożego Narodzenia, przemienia się ze sknery w człowieka o dobrym sercu.