Królestwo spokoju

Peaceable Kingdom
horror, thriller
horror
Philip

Jack Ketchum mrozi krew w żyłach! Zamienia w kłębek nerwów! Przyśpiesza puls! Chwyta czytelnika za gardło od pierwszego zdania i nie puszcza, dopóki ten nie dotrze do przytłaczającego zakończenia. Wyborny, pierwszy na polskim rynku, zbiór opowiadań mistrza horroru, Jacka Ketchuma, nagrodzony Bramem Stokerem i przez wielu uważany za jedno z ważniejszych dzieł autora. Tom zawiera ponad...

Wyborny, pierwszy na polskim rynku, zbiór opowiadań mistrza horroru, Jacka Ketchuma, nagrodzony Bramem Stokerem i przez wielu uważany za jedno z ważniejszych dzieł autora. Tom zawiera ponad trzydzieści porywających opowiadań. Niezależnie od tego, czy jesteście już zaznajomieni z suspensem, stanowiącym znak rozpoznawczy Ketchuma, czy też doświadczycie go po raz pierwszy, oto książka, której żaden miłośnik horroru nie może przegapić!

"Ketchum jest jednym z najlepszych i najbardziej konsekwentnych pisarzy współczesnej literatury grozy w Ameryce". Bentley Little.
"Nigdy nie wiesz co dostaniesz, kiedy wybierzesz opowieść Ketchuma, ale możesz być pewien, że zawsze będziesz zaskoczony i przerażony".Publishers Weekly.
"Nie pomylisz się, sięgając po dzieła Jacka Ketchuma". Cemetery Dance.
"Główny głos we współczesnej literaturze suspensu". Ed Gorman.

źródło opisu: http://replika.eu/szukaj.php?wyd=1&id3=319&k=&tyt=...(?)

źródło okładki: http://replika.eu/szukaj.php?wyd=1&id3=319&k=&tyt=...»

Oficjalna recenzja
Tajemnica książek: 787

Królestwo niepokoju

Jack Ketchum znany jest czytelnikom na całym świecie. Jest jednym z tych, którzy znakomicie potrafią „bawić” się ludzkimi emocjami. Upodobał sobie horrory i w tym gatunku czuje się najlepiej. Tym razem postanowił oddać w ręce czytelników zbiór opowiadań „Królestwo spokoju”.

Zbiór zawiera ponad trzydzieści opowiadań. Różni je tematyka i forma. Bohaterami są dzieci, kobiety i mężczyźni, co sprawia, że każdy czytelnik jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Z wielu opisów wylewa się brutalność, inne są w nieco spokojniejszych klimatach. Seks, morderstwa, uczucia, ogromne emocje i doskonała kreacja bohaterów, po raz kolejny Jack Ketchum pokazuje, co potrafi.

Nie będę ukrywała, że wśród tak wielu opowiadań można znaleźć zdecydowanie lepsze i gorsze teksty. Bywały momenty, w których czułam się urzeczona i brakowało mi tchu, ale było też tak, że czułam niesmak, a nawet miałam uczucie, jakby tekst był niedopracowany.

Pomimo kilku słabszych opowiadań, nie sposób jest zaniżyć ocenę całości zbioru. Jack Ketchum moim zdaniem jest mistrzem w swoim gatunku. Ma niebywałą zdolność rozbudzania ogromnych emocji i sprawiania, że czytelnik podczas czytania ma gęsią skórkę. Oglądając horrory w telewizji można zamknąć oczy, w przypadku „Królestwa spokoju”, w wielu momentach też chciałoby się tak zrobić …. Z drugiej strony ogromna ciekawość, wzbudzone emocje, podniesione ciśnienie nie pozwalają na oddech... Chciałoby się wciąż więcej i więcej, aby przekonać się, czy następne opowiadanie jest w stanie przekroczyć kolejną granicę przyzwoitości, moralności czy też człowieczeństwa.

Przy czytaniu tej książki trzeba być przygotowanym na dość zaskakujące reakcje ze swojej strony. Nie sposób uniknąć niemal fizycznego lęku, który miesza się z poczuciem wstrętu i odrazy. A pomimo to, albo dzięki temu, książka ta pozostaje głęboko w pamięci, sprawiając, że na długo zmienia się nasze postrzeganie niby bardzo banalnych wydarzeń z dnia codziennego.

Czytelnicy lubiący horrory poczują się w pełni usatysfakcjonowani. Ci, którzy gatunku nie znają, z pewnością, po przeczytaniu tej książki zapamiętają ją na długo. Mogę tylko powiedzieć polecam, ale każdy sięgający po „Królestwo spokoju”, robi to na własne ryzyko.

Iwona Zaczek

Radek | 2019-06-04
Na półkach: Przeczytane, Wymęczone
Przeczytana: 04 czerwca 2019

Nieskończone...
Jednak opowiadania to nie dla mnie. Zawsze się skupiam nad tym co czytam. Gdy "pochłaniałem" daną historię to się kończyła. Czasem bez puenty czasem w połowie akcji... chciałoby się więcej a tutaj THE END. Szkoda, bo poruszane wątki nadawały by się na rozwinięcie w "normalnym rozmiarach".
Różnorodność opowiadań i zmiany narracji były super ale ... nie dla mnie opowiadania. Lubię jak historia do czegoś zmierza i coś z niej wynika.
Pomimo chęci i zaciekawienia nie przeczytałem wszystkich historyjek, bo taka forma pisania mnie dobijała.

kulkikuleczki | 2019-05-31
Przeczytana: 31 maja 2019

"Królestwo spokoju" to drugi zbiór opowiadań Jacka Ketchuma po który sięgnęłam będąc pod wrażeniem pierwszego, "Czasu zamykania". Książkę zaczęłam czytać w grudniu zeszłego roku. Mamy koniec maja, więc... wnioski nasuwają się same. Owszem, czasami lubię dawkować sobie dobre opowiadania, raczyć się czytanym słowem, czerpać przyjemność z lektury. Tak, czasami lubię przeciągać czytanie, ale umówmy się - nie do pół roku ;)

Zaczynając przygodę z książką byłam bardzo pozytywnie nastawiona i gotowa na zastrzyk kolejnej porcji ciekawych i nietuzinkowych pomysłów autora. Niestety moje ochocze nastawienie osłabło po jednym z pierwszych opowiadań. Jak to w przypadku zbiorów bywa jedne z opowiadań są lepsze, inne gorsze... Ale tu dodatkowo pojawiają się opowiadania, które określiłabym jako urwane w połowie, bez puenty, zakończenia, podsumowania, zwyczajnie bez sensu. Czasami wręcz miałam wrażenie, że to co czytam to zlepek wynaturzonych myśli szaleńca. Zatem pozwalam sobie zasugerować, że...

Oczytany | 2018-10-14
Przeczytana: 11 października 2018

„Królestwo spokoju” to moje pierwsze spotkanie z opowiadaniami Jacka Ketchuma. Byłem bardzo ciekawy, czy jeden z moich ulubionych pisarzy radzi sobie z tą formą literacką tak samo dobrze jak z powieściami.

Jack Ketchum (właściwie Dallas William Mayr) urodził się 10 listopada 1946 roku w Livingston. Był znanym amerykańskim pisarzem, specjalizującym się w powieściach grozy. Swoje książki wydawał również pod pseudonimem Jerzy Livingston. Zanim pod koniec lat 70-tych ubiegłego wieku chwycił za pióro, podejmował się różnych zajęć. Był m.in. aktorem, piosenkarzem, sprzedawcą, agentem literackim i nauczycielem. Napisał kilkanaście powieści, z których kilka zostało przeniesionych na taśmę filmową. Kilkukrotnie zdobywał nagrodę Brama Stokera, najbardziej prestiżową nagrodę dla utworów grozy. Był także autorem wielu opowiadań. Prywatnie pisarz mieszkał w Nowym Jorku, gdzie zmarł 24 stycznia 2018 roku.

„Królestwo spokoju” to zbiór trzydziestu dwóch opowiadań umieszczonych na czterystu...

Dortek | 2018-02-27
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 27 lutego 2018

To zbiór trzydziestu opowiadań o różnej tematyce, umiejscowieniu i czasie. Mamy tu zarówno cowbojów, jak i businessmanów, seryjnych zabójców i dzieci. Już pierwsze opowiadanie zwala z nóg. Wow, ostro zaczął. Potem jest różnie, jak to zwykle z opowiadaniami bywa: są lepsze i gorsze. Kwestia gustu w sumie. Generalnie Jack Ketchum ma dobre pióro, czasem tylko może przesadza z niedomówieniami.

Aleksandra | 2018-01-25

Mało jest autorów grozy, którzy potrafią naprawdę straszyć. Jack Ketchum to potrafi. Uwielbiam!

EmEm | 2018-01-24

Świetny zbiór, polecam!

Anka Markova | 2017-10-04
Przeczytana: 04 października 2017

No sorry, ale pomimo olbrzymich starań niestety nie trawię książkę w formie zbiorów opowiadań.
Nie potrafię, nie umiem i nawet nie chce czytać takich dzieł.
To jest jak szybki numerek bez orgazmu, zanim się rozkręcisz już końcówka...
Kiedy czytam chcę się delektować pełnią opowieści, zobaczyć co autor ma do przekazania pod każdym możliwy kątem.
Nie szukam ani błyskawicznych, ani krótkich ani często płytkich opowieści, no chyba, ze to bajki na dobranoc dla grzecznych ( albo i nie) dzieci.
Poszła w kąt.
Nie oceniam bo nie przeczytałam do końca.......
Tak w ogóle to źle zaczęłam z tym autorem :/

Ola | 2017-09-25
Przeczytana: 22 września 2017

Miały być mrożące krew w żyłach opowiadania, a były marne opowiastki. Zawiodłam się, tym bardziej, że to pierwszy od lat "horror" jaki wzięłam do ręki, by przypomnieć sobie gatunek :(

Agnes73 | 2017-03-19
Na półkach: Przeczytane, W 2017
Przeczytana: 19 marca 2017

Zbiór ciekawych opowiadań z dreszczykiem o różnym natężeniu emocji. Możliwość odczucia grozy wynikającej nie tylko z zagrożenia utraty życia, autor serwuje nam też strach o charakterze egzystencjalnym czy metafizycznym. Polecam.

Kolejne spotkanie z Ketchumem uznaję za bardzo udane. Opowiadań jest dużo i można się pokusić o stwierdzenie, że jest w nich absolutnie wszystkiego po trochu. Większość jest krótka i zostawia sporo niedopowiedzeń. Czytelnik sam musi sobie wymyślić, co było dalej i jest to całkiem niezła rozrywka. Nie wszędzie jest strasznie, ale wszędzie jest ciekawie.

Ciężko byłoby wybrać ulubione opowiadanie. Za to mocno, ze względu na swoją kontrowersyjność, utkwiło mi w głowie "Prawo Megan". Cały tomik polecam, czyta się naprawdę dobrze.