Obcy

Tłumaczenie: Ewa Wojtczak
Wydawnictwo: Replika
The stranger

Powieść Obcy ukazuje jedną z najbardziej niepokojących i prawdziwych personifikacji zła, jakie można znaleźć w horrorach. zło jest tu nie jakimś łatwo identyfikowalnym stworzeniem przyczajonym w cieniu, lecz czymś wszechobecnym i nieuchwytnym, czymś, co może mieszkać spokojnie w głowach ludzi, których najmniej o to podejrzewasz sąsiada, najlepszego przyjaciela, współmałżonka i pozostaje niezauważone do czasu, aż... jest za późno.Warto odnotować, że powieść Obcy ukazała się po raz pierwszy w roku 1984, gdy mieszkańcy Stanów zjednoczonych byli poważnie ogarnięci ksenofobią. Media nierzadko przedstawiały zagrożenia wobec naszego stylu życia właśnie jako coś aobcegoa. Jednak w tej książce niebezpieczeństwo czai się w naszych własnych domach, a Michael jest niczym dobrze zakonspirowany robak w gnieździe rodzinnym, gotów zabijać, aby przekształcić wersję aamerykańskiego marzeniaa w coś bardziej podstępnego i niszczycielskiego, niż potrafiłby to zrobić jakikolwiek alternatywny ustrój polityczny.W miarę rozwoju akcji autor bynajmniej nie uśmierza naszych lęków, usprawiedliwiając zachowanie Michaela na przykład duchowym opętaniem lub ujawniając, że Louden w rzeczywistości cierpi na rozdwojenie jaźni. Nie, Michael jest po prostu zły, ponieważ taki się urodził, gdyż jest produktem bliżej nieokreślonego aczegośa, co tkwi w naszych genach lub w środowisku i co pozwala mu oraz tysiącom takich jak on bez wysiłku i bezlitośnie ciągnąć swoją maskaradę dzień po dniu. Co gorsza, typ zła, który reprezentuje bohater, może bez przeszkód istnieć, ponieważ reszta z nas nie przyjmuje do wiadomości jego egzystencji.Ale to zło istnieje. W Obcych Mort Castle bada ten zatrważający i niewyjaśnialny aspekt ludzkiej natury w sposób, który daleko wykracza poza gatunek zwany horrorem.Marc PaolettiLos Angeles, Kalifornia 2000.

''Obcy'' autorstwa Mort'a Castle'a, pisarza, który został wielokrotnie nagrodzony i nominowany. Znalazł się na liście dwudziestu jeden najważniejszych chicagowskich artystów początku XXI wieku. Mort Castle i jego żona od 33 lat mieszkają w Crete, Illinois.

Co jakiś czas sięgam po horrory, najchętniej Stephena Kinga, ale zachęcana wieloma pozytywnymi opiniami staram się poznawać dzieła innych autorów, którzy są nagradzani lub jakoś się wyróżniają. Ostatnio miałam możliwość przeczytania książki Castle'a, mowa tu o ''Obcym'', który został opublikowany w 1984 roku.

O czym jest? Michael Louden, mąż i ojciec, posiadacz ładnego domu i dobrze płatnej pracy. Bohaterowi nie zależy na tym co posiada, ponieważ jest Obcym, który czeka na wiadomość. Gdy ją dostanie w końcu będzie mógł zabić żonę, dwie małe córeczki.. Do tego czasu ukrywa swoje prawdziwe ''ja'' i jest kochanym tatusiem i mężem. W książce będziecie mieli możliwość zobaczyć zło, którego żaden normalny człowiek nie potrafi...

Jale | 2013-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2013

Straszna miełocz, pusta i przez większość czasu bezsensownie rozpychana niekończącymi się opisami jałowego życia rodzinnego "wzorcowego" amerykańskiego małżeństwa. Przy czym wbrew pozorom nie jest to żadna fantastyka, bo Obcymi nazwali się psychopatyczni mordercy, którzy - bidulki - muszą udawać zwykłych ludzi, podczas gdy w środku aż ich skręca od żądzy zrzucenia maski uprzejmości i zabrania się do seryjnego podrzynania gardeł członkom rodziny, sąsiadom, etc. Generalnie obcowanie z tą książką należy do mocno wątpliwych przyjemności...

Kevorkian | 2015-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2015

Po szumnych słowach na okładce i we wprowadzeniu, które z autora robiły niemalże proroka nowego stylu w horrorze, dostajemy nudny, niestrawny gniot.

We wprowadzeniu pada pytanie retoryczne, czemu inni autorzy nie pisali wcześniej z perspektywy "tego złego", psychopaty. Ta książka na to pytanie świetnie odpowiada - nie pisali tak, bo opowiadanie o tym jak psychopata udaje modelowego obywatela, ojca i męża modelowej rodziny, jak z amerykańskiej reklamy płatków śniadaniowych, jest okropnie nudne i do niczego nie prowadzi! Mort Castle serwuje nam 95% opisów udawania i 5% krwawej jatki co kilkadziesiąt stron. Zakończenie miało chyba wielce zadziwić i zszokować, ale mnie ani nie zdziwiło, ani nie zszokowało, można się było tego domyślić w połowie książki.

Książka horrorem to na pewno nie jest, bo całość fabuły sprowadza się do tego, że psychopaci tworzą w naszym społeczeństwie rodzaj ukrytego bractwa, które czeka na sygnał, żeby rozpocząć wielką jatkę. Zresztą opis owej jatki...

Pati Maj | 2015-10-18
Przeczytana: 16 października 2015

Książka okazała się mroczna i krwista - czyli taka na jaką miałam już dawno ochotę. Cała historia została opowiedziana z punktu widzenia Michaela Loudena - przykładnego ojca dwójki córek oraz cudownego męża. Główny bohater jest Obcym. Ma potrzebę zabijania. I nic tak praktycznie nie jest w stanie go zatrzymać. Czeka na cudowny moment "Czas Obcych" w którym na ludzkość padnie zagłada.
Powieść jest napisana bardzo ciekawie, jest bardzo dobrym horrorem, który nie łatwo da o sobie zapomnieć.

Ipsylon | 2011-08-07
Na półkach: Przeczytane, Różne, Posiadam
Przeczytana: 07 sierpnia 2011

Książka interesująca, ale bez polotu, przez to fragmentami można odczuć lekkie znużenie. Przeczytać można, ale nie powala.

Paulina Bodnar | 2014-09-23
Przeczytana: 18 września 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przeczytanie tej książki przyszło mi z dość dużym trudem. Być może było to spowodowane tym, że cały czas musiałam być w "towarzystwie" kogoś kto chce mordować, ale chyba nie to było głównym problemem. Denerwowało mnie, gdy zaczynałam nowy rozdział i czytałam dialog nie wiedząc pomiędzy kim był prowadzony i w jakim miejscu oraz to, że otoczenie zmieniało się z minuty na minutę.
Gdy żona Obcego poszła na studia nie trudno było się domyślić, że wda się w romans z wykładowcą, zwłaszcza, że zajęcia z nim były jedynymi na jakie chodziła...
Książka jest bardzo przewidywalna i polecam ją tylko tym osobom, które nie mają pod ręką żadnej innej. Dodatkowo muszę wspomnieć, że końcowe porównanie Castle'a do Kinga było wielką przesadą - te książki nawet nie stały obok arcydzieł jakie stworzył Stephen.

StichMAN | 2013-07-27

Słabiutka powieść. Muszę przyznać jednak, że okładkę ma interesującą i zachęcający opis.

agatanna | 2014-02-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 26 lutego 2014

Dałam się nabrać.
Well played, Mr Castle, well played.

JastrunD | 2011-08-11
Przeczytana: 19 czerwca 2011

Dla fanów grozy spod znaku psychologii polecam z czystym sumieniem. Krwawych jatek nie uśwaidczycie.

Firstlight OftheDay | 2015-10-04

Bardzo ciekawe podejście i ciekawy horror.