9788376742090
horror
Ciacho

Najlepsi z najlepszych. Najbardziej rozpoznawalni. Utalentowani i doskonale przygotowani do tego, by zaintrygować i przestraszyć. Niepowtarzalny zbiór opowiadań najpopularniejszych autorów polskich i zagranicznych. Ghost story, slasher, gore, bizarro. Inspirowane życiem i śmiercią, jasną i ciemną stroną ludzkiej natury. Niepokojące, zaskakujące, krwawe, dziwne. Opowiadania zawarte w tym tomie...

Niepowtarzalny zbiór opowiadań najpopularniejszych autorów polskich i zagranicznych. Ghost story, slasher, gore, bizarro. Inspirowane życiem i śmiercią, jasną i ciemną stroną ludzkiej natury. Niepokojące, zaskakujące, krwawe, dziwne. Opowiadania zawarte w tym tomie mogą odmienić Wasze spojrzenie na to, co do tej pory wydawało się zwyczajne i pozbawione ikry. Zranią was. Od środka. Z pełną premedytacją. Uderzą mocno, nie znając współczucia. Trzynaście razy... Więc błagajcie o litość, dopóki jeszcze możecie!

źródło opisu: http://www.replika.eu

źródło okładki: http://www.replika.eu

filozof | 2016-07-13

Czy książka o brzydkiej okładce może być piękna ? A czy horror może być piękny ? Masakra ? Śmierć ? Koszmar ?
Pewnie,że może :-) dla mnie fana horrory to coś cudownego.

Teraz będę po kolej opisywał,czy mi się podobały te opowiadania czy nie.

1) Jack Ketchum Silniejszy
Może,być ale bez fajerwerków.
2)Rober Cichowlas i Kazimierz Kyrcz Junior Pragnienie
Jedno z najlepszych,szokuje i prowokuje do myślenie.
3)Edward Lee Pan Kadłubek.
Tylko mistrz horroru,mógł wymyślać tak dobre opowiadanie.
4) Rob Kayman Wszyscy Nieświęci
Dla mnie super,mocne i perwersyjne.
5)Carlton Mellick III Uszatek.
Nie podobało mi się głupawe...
6)Stefan Darda Opowiem Ci Mroczną Historię.
Dobre,ale bez rewelacji.
7)Graham Masterton Mechanik
Mistrz nie zawodzi,super historia.
8)Aleksandra Zielińska Lipiec w Coyoacan
Nie najgorsze,ale i nie najlepsze.
9)Anna Klejzerowicz Kulka
Bardzo fajne,fajne to było opowiadanie.
10)Rick Hautala
Kwiaty Na Wietrze.
Wcale mi się nie podobało.
11)Łukasz Radecki Imperium...

6/10 – DOBRY

Trzynaście opowiadań. Trzynastu autorów. Trzynaście odsłon horroru – poczynając od tradycyjnego ghost story, poprzez krwawe slashery, odstręczające gore, a skończywszy na totalnie odjechanym bizarro.

Największym plusem takich zbiorów opowiadań jest możliwość zanurzenia się nie tylko w różne style, ale też klimaty literackiego horroru. Są tu teksty subtelne (Hautala), sugestywnie działające na wyobraźnię (Ketchum), jak i bardzo dosłowne, wręcz szokujące (Lee, Kayman). Każdy miłośnik powieści grozy znajdzie więc tutaj dla siebie coś dobrego. Ponieważ rzadko czytam książki polskich pisarzy, sięgając po tę pozycję moim głównym celem było przyjrzenie się autorom z naszej rodzimej sceny. Chciałem się przekonać jak nasi rodacy wypadną w konfrontacji z pisarzami uznanymi na całym świecie i muszę przyznać, że nie wyglądało to najgorzej. Pomimo faktu, że zdecydowanie najlepsze opowiadanie wyszło spod pióra Edwarda Lee (mocny i perwersyjny „Pan Kadłubek”), to teksty Łukasza...

MOUSE | 2014-08-31
Na półkach: Przeczytane, Horror

Czad ;)

Miaa | 2013-08-29

Kawałek dobrej roboty. Fajnie się czyta.

Sylwek | 2013-09-22
Przeczytana: 09 lipca 2013

Lubię zbiory opowiadań. W przypadku powieści wystarczy jeden nieodpowiadający nam element żeby książka nie przypadła nam do gustu. Antologie mają zatem tę zaletę, że szans na to, że coś nam się spodoba, mamy kilka, a niekiedy kilkanaście. Jasne, otrzymujemy również tyle samo szans na rozczarowanie, jednak statystycznie zawsze powinniśmy natrafić na kilka dobrych opowiadań. Dodatkowo zbiory opowiadań różnych autorów mają ten wielki plus, że inspirują i pozwalają nam poszerzyć wiedzę o danym gatunku o kolejnych pisarzy bez zagłębiania się w ich, czasami rozczarowujące, powieści.

"13 ran" to trzecia antologia wydawnictwa Replika zawierająca opowieści z gatunku szeroko rozumianej grozy, ale pierwsza, którą miałem okazje przeczytać. W środku znajdziemy opowiadania zarówno krajowych, jak i zagranicznych twórców, a ich tematyka i sposób pobudzania wyobraźni są w każdym przypadku inne.

Opowieścią, która otwiera cały zbiór, jest "Silniejszy", autorstwa Jacka Ketchuma. Jest to krótkie...

Zuela | 2014-09-11

Opowiadania mistrzów horroru dla miłośników tego typu literatury.którzy nie będą czytać tej książki,ale się nia smakować

Fuzja | 2013-01-29

www.paradoks.net.pl | www.czytajzfantazja.blogspot.com

W czerwcu 2011 roku wydawnictwo Replika wypuściło na polski rynek antologię 11 Cięć. Książka została różnie przyjęta w środowisku recenzenckim. Pojawiały się komentarze dotyczące przypadkowego wyboru opowiadań oraz kiepskiego tłumaczenia. Następnie światło dzienne ujrzało 15 Blizn. Historie tam zawarte zrobiły dużo lepsze wrażenie na odbiorcach. Pewnie właśnie przez wzgląd na to Replika pokusiła się o wydanie kolejnego zbioru o zachwycającym tytule 13 Ran. Czy nazwiska takich autorów jak Edward Lee, Jack Ketchum czy Stefan Darda były wstanie uratować ów zbiór?

Odpowiadając na pytanie od razu mogę stwierdzić, że nie. Pierwsze co rzuca się w oczy po lekturze 13 Ran to fakt, że opowiadania całkowicie odbiegają od siebie tematycznie, co akurat nie dla wszystkich musi stanowić wadę, nie mniej jednak wprowadza dosyć spory chaos. Opowiadania są także nierówne pod względem wykonania. Można by się spodziewać, że tak szanowani...

ZadokAllen | 2014-12-19

13 Ran to zbiór opowiadań dość nierównych. Dobre historie przeplatają się ze słabymi. Tematyka opowieści jest bardzo różna, każdy zapewne znajdzie tu coś dla siebie.
Dla miłośników ghost story zbiór oferuje rewelacyjne opowiadanie Stefana Dardy "Opowiem Ci Mroczną Historie" gdzie pewien dziennikarz wysłucha przejmującego wyznania staruszka z domu opieki, Rick Hutala w swoim schematycznym i nudnym opowiadaniu nawiązuje do największej amerykańskiej tragedii sprzed kilkunastu lat. Jonathan Maberry w "Duchu z Greenbriar" zabiera nas w podróż razem z Sherlockiem Holmesem i jego nieodłącznym towarzyszem dr Watsonem, aby na jej końcu sprawiedliwość zatriumfowała.
Miłośnicy makabry i solidnego gore odnajdą to co lubią w opowiadaniach: Edwarda Lee - "Pan Kadłubek" o pewnym pobożnym jegomościu i jego powołaniu do przekazywania nowego życia, Masterton w "Mechaniku" opowiada krótką i treściwą historie pewnego rytuału.
Czytelnicy którzy preferują bardziej zakręcone historie w stylu bizarro i...

Kamila Kozaczyk | 2016-05-19
Przeczytana: 18 maja 2016

Opowiadania raz lepsze, raz gorsze, ale generalnie wyrównane.
Całkiem dobrze się czyta, opowiadania różnorodne.
Brawo dla polskich autorów!!! Wyróżniają się na tle horrorowych wyjadaczy:)

Ghostwriter | 2018-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2018

Jako całość zbiór wypada dość przyzwoicie. Najlepsze jest opowiadanie Edwarda Lee (Edward, jesteś zboczony i kocham twoje książki!). Podobało mi się też "Imperium robali" Łukasza Radeckiego. No i zamykające tom opowiadanie "Niosący światło" Kałużyńskiej też jest całkiem niezłe. Reszta średnia. Ketchumowi, którego czytam namiętnie, zdarzały się lepsze opowieści. Ale zbiorek można przeczytać. Książka spełnia swoja rolę. ;)