13 ran

Okładka książki Gloria Graham Masterton, Karolina Mogielska
Gloria Graham Masterton, K...

Okładka książki Twarze szatana Robert Cichowlas, Kazimierz Kyrcz jr
Twarze szatana Robert Cichowlas, K...
Okładka książki 17 szram Ramsey Campbell, Mort Castle, Robert Cichowlas, Michał Gacek, Washington Irving, Dawid Kain, Kazimierz Kyrcz jr, Krzysztof Maciejewski, Graham Masterton, Carlton Mellick III, Joseph Nassise, Łukasz Radecki, Jacek M. Rostocki, Paweł Waśkiewicz, F. Paul Wilson, Robert Ziębiński, Aleksandra Zielińska
17 szram Ramsey Campbell, Mo...

Ciekawy zbiór opowiadań naszych polskich autorów grozy, jak również zagranicznych gości. Książkę zacząłem czytać jakoś w lecie zeszłego roku, a że czytałem równolegle przynajmniej dwie inne powieści, to wybór którą książkę na chwilę odłożyć wydawał się dosyć prosty... I trochę niestety zgubny. Niektórych historii już dzisiaj dobrze nie pamiętam, inne świetnie zapadły mi w pamięć. Ale może to być również miernikiem jakości tych opowiadań. Niektóre znałem z innych publikacji, jak chociaż "Mechanika" Grahama Mastertona czy "Imperium robali" Łukasza Radeckiego. Inne czytałem po raz pierwszy. Ketchum, Lee, Masterton, Hautala to klasa sama w sobie. Z naszych autorów oczywiście Radecki, Klejzerowicz i Kałużyńska robią wrażenie. Ogólnie cały zbiór ciekawy, a smaczkiem dla mnie jest fakt, iż skończyłem jego lekturę dokładnie 13.

"Pan Kadłubek" - Edward Lee najlepszy i obrzydliwy jak zawsze!
"Uszatek" - opowiadanie zdrowo porąbane delikatnie mówiąc, ale zdecydowanie wciągające i pobudzające wyobraźnię!
"Kulka", "Opowiem Ci mroczną historię", "Kwiaty na wietrze" i "Niosący światło" - całkiem dobre.
Kilka opowiadań znośnych, ale moim zdaniem czegoś im zabrakło lub były zbyt przewidywalne.
2-3 opowiadania były totalną porażką - dużo seksu, jeszcze więcej latającego mięsa, a jakiegokolwiek sensu w treści brak.

"Pan Kadłubek" - Edward Lee najlepszy i obrzydliwy jak zawsze!
2-3...

Bardzo ciekawy zbiór mrocznych, momentami obrzydliwych czy kontrowersyjnych opowiadań. Całość uważam za udaną, nie licząc może dwóch historii które do mnie nie przemówiły. Jednak kilku autorów chętnie poznam głębiej. Dzięki różnorodności tematycznej całość bardzo fajnie się czytało, a kilka opowiadań skłoniło mnie do refleksji nad psychiką ludzką. Na pewno polecam , to ciekawa odskocznia od normalnych książek i możliwość poznania ciekawych autorów.

1. SILNIEJSZY - 8/10 - zemsta po latach. Krótkie ale mocne, życiowe. Co w nas siedzi całe życie.
2. PRAGNIENIE - 7/10 - pragnienie, które siedziało w jego glowie całe życie. Skłania do przemyślenia, życie szybko przemija.
3. PAN KADŁUBEK - 9/10 - krwawy, brutalny, wulgarny, pełny seksu, bardzo dobrze napisany.
4. WSZYSCY NIE ŚWIĘCI - 3/10 - dużo seksu, wulgarny, nie śmieszny. Zero horroru.
5. USZATEK - 7/10 - dobra jazda z tymi kotami oraz całkiem udana terapia :) Nie lubię bizzarro, to było dobre.
6. OPOWIEM CI MROCZNĄ HISTORIĘ - 7/10 - bardzo dobre jak wszystko pod pióra Dardy. Wciągające, mroczne. Czytałem to już w "Zbiorze opowiadań grozy. Opowiem ci mroczną historię".
7. MECHANIK - 5/10 - nie rozumiem co autor chciał nam przekazać.
8. LIPIEC W COYOACAN - 6/10 - depresja po poronieniu? Czy depresja związana z usunięciem dziecka? Sytuacja ukazana oczami kobiety.
9. KULKA - 4/10 - historia jakich wiele, nic oryginalnego.
10. KWIATY NA WIETRZE - 4/10 - podobnie jak poprzednio, mało orginalne, było już kilka podobnych historii.
11. IMPERIUM ROBALI - 7/10 - brutalny, obrzydliwy mimo wszystko daje do myślenia co nam w głowie siedzi. Jawa czy sen?
12. DUCH Z GREENBRIAR - 5/10 - krótkie opowiadane o przygodach Holmesa i Watsona. Dobre ale to nie jest horror/groza. Zwykle przygody Holmesa.
13. NIOSĄCY ŚWIATŁO - 6/10 - zwykła, prosta historia o seryjnym zabójcy z dobrym i zaskakującym zakończeniem.

Całkiem udana, kolejna Antologia Horroru z Repliki. Lepsza od 11 cięć. Warto poświęcić kilka wieczorów :)

4. WSZYSCY NIE ŚWIĘCI - 3/10 - dużo seksu, wulgarny, nie...

W maju pisałem Wam tutaj o antologii „15 blizn”, która niespecjalnie przypadła mi do gustu. Kilka dni temu postanowiłem sięgnąć po „13 ran”, kolejny zbiór wydany nakładem wydawnictwa Replika. Czy było warto? Niestety nie.

Książka składa się z 13 opowiadań autorstwa siedmiu zagranicznych i siedmiu polskich (jedno z nich zostało napisane przez dwóch pisarzy) autorów. Znajdziemy wśród nich różne podgatunki horrorów: psychologiczny, science-fiction, torture porn, bizarro i gore. Niestety nie ma wśród nich żadnej perełki. Mało tego, w mojej ocenie żadne z nich nie jest nawet bardzo dobre. Są za to trzy nowele, które uważam za naprawdę niezłe. Pierwszą z nich jest „Silniejszy” Jacka Ketchuma. Opowiada ona o pewnej rodzinie, w której ojciec znęca się nad matką. Ciekawie zarysowane postacie, interesujący wątek psychologiczny i świetne zakończenie sprawiają, że stawiam tej minipowieści mocną czwórkę. Drugim opowiadaniem, które przypadło mi do gustu, jest „Kadłubek” Edwarda Lee. Policjant tropi zwyrodnialca, który porywa kobiety, obcina im wszystkie kończyny, a następnie regularnie gwałci. Chore? I to jeszcze jak! Ale w wydaniu tego pisarza jest to naprawdę wciągające.

Więcej na moim blogu: http://oczytany.eu/13-ran-jack-ketchum-edward-lee-i-inni/

Pomimo, że bardzo lubię horrory, literaturę grozy i dreszczowce, ten zbiór jest raczej mierny. Poniekąd starano się zachować podobną tematykę, autorów którzy potrafią pisać i przemawiać piórem do ludzi, ale jedynie niewiele z nich przypadło mi do gustu, może to kwestia urazy do wstawiania nieprzyzwoitości tam gdzie i tak jest ich już wystarczająco dużo i raczej budzą wstręt niż satysfakcję.

-"Silniejszy"-Jack Ketchum +
-"Pragnienie"-Robert Cichowlas i Kazimierz Kyrcz Jr +
-"Pan Kadłubek"-Edward Lee - (wyjątkowo mocna i jak dla mnie zbyt obrzydliwa)
-"Wszyscy Nieświęci"-Rob Kayman -
-"Uszatek"-Carlton Mellick III +
-"Opowiem ci mroczną historię"-Stefan Darda +
-"Mechanik"-Graham Masterton -
-"Lipiec w Coyoacán"-Aleksandra Zielińska -
-"Kulka"-Anna Klejzerowicz +
-"Kwiaty na wietrze"-Rick Hautala +
-"Imperium robali"-Łukasz Radecki ----(najgorsza ze wszystkich)
-"Duch z Greenbrar"-Jonathan Maberry +
-"Niosący światło"-Magdalena Maria Kałużyńska +

Jako całość zbiór wypada dość przyzwoicie. Najlepsze jest opowiadanie Edwarda Lee (Edward, jesteś zboczony i kocham twoje książki!). Podobało mi się też "Imperium robali" Łukasza Radeckiego. No i zamykające tom opowiadanie "Niosący światło" Kałużyńskiej też jest całkiem niezłe. Reszta średnia. Ketchumowi, którego czytam namiętnie, zdarzały się lepsze opowieści. Ale zbiorek można przeczytać. Książka spełnia swoja rolę. ;)

"13 ran" to antologia bardzo nierówna, zarówno jeśli chodzi o poziom, jak i ciężar gatunkowy opowiadań - mamy tu zarówno gore, bizarro, klasyczne ghost story i nowele dość dalekie od tego, co zwykło określać się mianem horroru (to jedna z zalet zbioru, bo utwory te okazują się jednymi z lepszych, które tu zawarto).

"Silniejszy" Ketchuma, otwierający zbiór, to subtelna nowela psychologiczno-obyczajowa z charakterystycznym dla autora niepokojącym, budzącym grozę zakończeniem, przykład dobrej literatury (w której odnaleźć można echa Morta Castle) i zachęcające otwarcie zbioru. Niestety, trzy kolejne opowiadania nie mają w sobie już tego czaru.

Podczas gdy jeszcze "Pan Kadłubek" (choć to przeciętny przykład ekstremalnego horroru typowego dla Lee) ciekawie rozgrywa humor i groteskę, zapewniając jednocześnie niezobowiązującą rozrywkę, to "Pragnienie" Kyrcza i Cichowlasa czy "Wszyscy nieświęci" Kaymana nie mają żadnej wartości literackiej czy nawet rozrywkowej. Fatalnie napisane, koślawo poprowadzone narracyjnie i fabularnie, zamęczają i zanudzają czytelnika na śmierć. Chcą szokować na siłę - tylko czym? Ma się wrażenie, że lektura jakiegokolwiek świerszczyka da czytelnikowi więcej niż zagłębienie się w te dwa płytkie przykłady amatorskiej pisaniny.

Na szczęście, podobne wpadki już się nie zdarzają (może poza kuriozalnym "Mechanikiem" Mastertona, który w pewnym stopniu przypomina opowiadanie Lee, choć odstaje od niego poziomem i bierze, niestety, temat na serio, dodając do niego niejasną i kiczowatą, okultystyczną otoczkę).

Są tu opowiadania przeciętne, jak blokowo-humanizujące "Imperium robali" Radeckiego, utrzymane w stylistyce gore, czy też przyjemne, odrobinę autoironiczne i czerpiące z folkloru "Opowiem ci mroczną historię" Dardy, kolejna wariacja na temat Sherlocka Holmesa ("Duch z Greenbriar" Maberry) oraz "Niosący światło" Kałużyńskiej (kawał profesjonalnej roboty, chociaż czasem autorka popada w pretensjonalne fantasy). Trochę wyżej stoi od nich "Kulka" Klejzerowicz - trochę studium rozkładu rodziny, trochę odcinek "Strefy Mroku".

Po "13 ran" warto sięgnąć przede wszystkim dla trzech innych opowiadań. Jednym z nich jest poruszający i wyjątkowo aktualny "Uszatek" Carltona Merlicka III, które choć nie ma wiele z horroru, to jednak straszy innym rodzajem grozy - koszmarem dobrowolnej (z początku) izolacji jednostki, a przy tym ciekawie i z posępnym humorem rozgrywa motywy i tendencje znane z bizarro i science-fiction (satyrę, surrealizm, groteskę). Drugi z nich to najbardziej autorski utwór w całej antologii, wyróżniający się spójną artystyczną wizją i charakterystycznym, współczesnym stylem - czyli "Lipiec w Coyoacan", stanowiące odzwierciedlenie psychiki kobiety po traumatycznym poronieniu, połączone z szerszym, pesymistycznym obrazem życia jako takiego. I w końcu: poetyckie, łączące Wschód z Zachodem ghost story Hautali ("Kwiaty na wietrze"),które nie tyle wyrasta z nurtu literatury "po 11 września", ale łączy go z inną, historyczną perspektywą - zarówno fabularnie, jak i moralnie.

"Silniejszy" Ketchuma, otwierający zbiór, to subtelna...

Niektóre prace naprawdę dobrze napisane. Inne słabiej. Raczej polecam.

Niektóre prace naprawdę dobrze napisane. Inne słabiej. Raczej polecam.

Opowiadania bardzo przeciętne. Może z 2 czy 3 trzymają jako taki poziom (oczywiście Darda jest w tym gronie),jednak pozostałe to po prostu marne próby napisania horroru czy thrillera. Raczej nie warto poświęcać na nią czasu.

• Horror
  • Zbiory opowiadań