Blood Meridian

Cormac McCarthy Wydawnictwo: Picador literatura piękna
Picador
2010-01-01
2010-01-01
literatura amerykańska western po angielsku

Niestety, jakoś mnie nie wciągnęła. Przeczytałem 1/4 i nie mogę się zmusić by czytać dalej.
Jakoś czuję jakby bohater był bez żadnego celu. Nie wiadomo do czego dąży i czego pragnie. Ten brak wyrazu mnie zniechęca.

Zło nie wymyślili tyrani XX wieku. Cywilizacja trochę go oswoiła, ujęła w karby. Zło jest pierwotne. Dziki Zachód był DZIKI, okrutny, bezwzględny. Książka trudna, wymagająca.

Chciałem napisać, że podobała mi się, ale to nie jest dobre słowo. Ta książka nie może się "podobać" - zbyt jest okrutna i zbyt, w swoim okrucieństwie, prawdziwa. Odziera ze złudzeń na temat ludzkiej natury i przypomina, że ani świat ani ta właśnie natura nie uległy zmianie. Od lat. I pewnie nie ulegną. Mądrzejsi ode mnie znaleźli u McCarthy'ego: Faulknera, Melvillego i Dantego. Ja znalazłem jeszcze Conrada. Ta podróż przez Meksyk jest jak podróż przez Kongo. A sędzia? Pierwszy obraz, jaki pokazała mi wyobraźnia to Marlon Brando w roli Kurtza u Coppoli.

Brutalne przypomnienie o tym że naszą jedyna nadzieją jest przyroda

Brutalne przypomnienie o tym że naszą jedyna nadzieją jest przyroda

Pozostawiają za sobą stosy okaleczonych i oskalpowanych ciał... Dopuszczają się najstraszliwszych okrucieństw. Krwawa makabra wykręca na drugą stronę, wytrąca z równowagi. To nie tylko strzelaniny... Skalpy, skalpy... ucinanie głów, nabijanie na pal, naszyjniki z uszu, trofea z ususzonych, sczerniałych serc... Przeklęta ziemia spalona od słońca zraszana krwią. Dziki, taki naprawdę zdziczały, ponury świat.

Brutalna, gęsta i poetycka. Napisana szorstkim, surowym językiem, z chaotyczną narracją, z poszarpanymi dialogami wymagająca skupienia. Wybijały mnie z rytmu nieprzetłumaczone dialogi w języku hiszpańskim. Piękne i zarazem turpistyczne opisy krajobrazu. Bardzo plastyczne. Pełno tu metafor i symboliki, biblijnych alegorii.

To zanurzenie się w zło i mroczną, bezlitosną ludzką psychikę. To świat wyprany z dobroci, postaci są tu zepsute, moralnie zgniłe.

To nie jest książka dla każdego, nie dla rozrywki. Rzecz otwierająca oczy i mocno osiadająca w duszy.
Pewne obrazy pozostają długo w pamięci. Bardzo dobra rzecz, jednak nie zrobiła na mnie tak kolosalnego wrażenia jak "Droga", plasuje się gdzieś na trzecim miejscu w moim prywatnym rankingu przeczytanych przeze mnie książek od Cormaca. Bliższe mojemu sercu jest "Na Południe od Brazos" McMurtry'ego.

Czternastoletni Dzieciak ucieka z domu od swego ojca pijaka. Może liczyć tylko na siebie, a w jego duszy rodzi się przemoc. Podczas swej wędrówki poznaje sędziego Holdena, i dołącza się do grupy najemników Glantona. Przemierzają meksykańsko-amerykańskie pogranicze. To podróż podczas jednego z najbardziej dzikich okresów Ameryki, czasów bezprawia i barbarzyństwa....

Nie udało mi się dobrnąć do mety.

Nie udało mi się dobrnąć do mety.

I kolejna książka okrzyknięta arcydziełem, no nie wiem, nie ujmując McCarthy'emu dosadności, plastyczności oraz stylu to czytało mi się to bardzo źle. Ta książka to jedna wielka jatka, bohater młody chłopak, który już w domu doświadcza przemocy wyrusza w świat gdzie ta przemoc wręcz wycieka z kart książki. Autor umie w dosadne opisy. Może to ta sztuka tak go wyróżnia, jednak jeśli chodzi o ukazanie zdobywania Dzikiego Zachodu, tego prawdziwego i brzydkiego, to wolę formę w jakiej to robi McMurtry w Szlaku Umrzyka. Z resztą, Krwawy południk bardzo mi się zlewał ze Szlakiem umrzyka oraz z książką W oddali, bo wszystkie mają bardzo podobny temat, z tym, że W oddali mnie zanudziło a Południk zniesmaczył krwistością. Jedno mnie u Cormaca zupełnie zachwyciło, mianowicie piękno krajobrazu, niezwykle namacalne opisy otoczenia zestawione z podłym pierwiastkiem ludzkim to po prostu odlot. Nie jest to łatwa lektura i mam mieszane uczucia w bardzo szerokiej skali, ale czuję satysfakcję z dotarcia do mety i z pewnością nie jest to rzecz do zapomnienia.

Ta książka jest tak przesiąknięta brutalnością człowieka wobec człowieka, człowieka wobec zwierząt, natury wobec człowieka, że można się od niej pochorować.

Nie pamiętam kiedy ostatnio czytałem coś tak słabego.
Podczas czytania moja głowa uruchamiała myśli, które zazwyczaj pojawiają podczas stania w sklepowej kolejce.
Przewracając ostatnią stronę nie byłem w stanie przypomnieć sobie o czym właściwie był "Krwawy Południk"
Masakra.

Nie pamiętam kiedy ostatnio czytałem coś tak słabego.
Masakra.

Mistrzostwo, Sędzia peak antagonista