To nie jest kraj dla starych ludzi

Cormac McCarthy Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
literatura piękna
2014-01-15
Robert Sudół
Cormac McCarthy Robert Sudół

Bardzo udany miks dobrej, kryminalnej fabuły z rozważaniami szeryfa Bella. Bardzo przyjemna książka pisana według mnie świetnym stylem.

Od języka, przez styl narracji, losy bohaterów, "wypłaszczenie" momentu kulminacyjnego, aż do zakończenia i właściwego tematu powieści - wszystko budziło we mnie irytację. Chyba właśnie dlatego książka wciągnęła mnie całkowicie i bez ostrzeżenia. Polecam tym czytelnikom, którzy lubią być wciąż zaskakiwani.

Pisał juz McCarthy lepsze rzeczy, ale ta jest wyjątkowa z jednego powodu. Pokazuje nam autora w stylistyce współczesnej. Mówiącego nie o koniach a autach, nie o złocie a narkotykach. Film braci Cohen wybitny. I ja może uprzedzony atmosferą rodem z potwornego Fargo nie zdążyłem, czytając Cormaca już po filmie, złapać tego specyficznego tonu, który tak mnie w jego powieściach...

Mroczna, krwawa opowieść o porachunkach mafijnych, o ucieczce, o marzeniach. Znalezione pieniądze miały dać szczęście i dostatek. Niestety, okazały się zgubą dla wielu ludzi. Śladami zbrodni podąża szeryf, który dzieli się swoimi przemyśleniami z czytelnikiem i to on jest głównym bohaterem powieści. Książkę polecam.

dobra, ale polecam bardziej pozostałe książki Cormac'a

Po konfrontacji z filmem muszę stwierdzić, że chyba ekranizacja wygrywa, co nie jest dobrą rekomendacją. Film co prawda nie oddaje całego klimatu książki, czy wręcz sensu jej tytułu, gdyż nie uwzględniono w nim przemyśleń Bella, ale całość nadrabia grą aktorską i zdjęciami.

Książkę czyta się szybko i łatwo, ale ciężko wskazać coś, co zapada w pamięć.
Podobał mi się sposób...

Już dawno oglądałem ekranizację braci Coen,po latach postanowiłem przeczytać powieść.Była krótka,ale treściwa,bardzo ciekawa pod względem treści i warsztatu literackiego.Teksańska opowieść o bezprawiu,o świecie zła,narkotyków,przemocy i morderstw.Neo-western filozoficzny i egzystencjonalny,rozważanie nad stanem ludzkości i USA.Czasy się zmieniają,wiara zanika i nic już nie...

- Co czytasz? - Książkę. - Książkę? - Tak. - Nie miałbyś nic przeciwko temu, żeby mi powiedzieć jaką? - Nie miałbym. - Więc? - Tak? - Jaką książkę? - Ano neowestern. - Neowestern? - Mhm. - Mam nadzieję, że nie próbujesz być zabawny? - Nie bywam zabawny. – Nie lubię kiedy ludzie próbują być zabawni. – Mhm. – A więc neowestern? – Ano.

To bardzo dobra książka. Wyróżnia się na...

Świetna, surowa historia kryminalna w duchu westernu z filozoficznym tłem (chociaż czy tylko tłem?) o bezradności wobec otaczającej nas niemoralności, które przejawia się od kierowcy, który przejechał na czerwonym świetle po seryjnego mordercę zatrudnionego przez mafię.

Książka „To nie jest kraj dla starych ludzi” pokazuje ciemną stronę Ameryki.
Narkotyki, przemoc, morderca bez żadnych zasad moralnych, dla którego życie człowieka nie ma znaczenia.
Trupy od pierwszej do ostatniej strony.

Unikam tego rodzaju książek lecz tym razem dałam się skusić.
To mój nie trafiony wybór.
Nie oceniam.

Dyskusje