Hamish Macbeth i śmierć obcego

Okładka książki Hamish Macbeth i śmierć obcego M.C. Beaton
Okładka książki Hamish Macbeth i śmierć obcego
M.C. Beaton Wydawnictwo: Edipresse Cykl: Hamish Macbeth (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Hamish Macbeth (tom 3)
Death of an Outsider, A Hamish Macbeth Mystery
Edipresse
2013-03-18
2013-03-18
2005-01-01
Monika Skowron
kryminał humor M. C. Beaton Hamish Macbeth

Pod względem fabularnym, to ta opowieść jest taka sobie. Nie jest zła, ale też nie zawiera nadzwyczaj błyskotliwych pomysłów. Może epizod z krabami jest pod pewnym względem dość pomysłowy, ale wydaje mi się, że służy on innemu celowi: dopełnia krytyczny, jeśli nie wręcz złośliwie krytyczny obraz społeczeństwa brytyjskiego, z odrażającymi politykami i szefami na wyższych stanowiskach. Ciekawe, na ile obraz ten jest prawdziwy, ale zważywszy na fakt, że podobne spojrzenie na brytyjską rzeczywistość serwuje wielu innych autorów – musi być coś na rzeczy. Podobały mi się wypowiadane w afekcie kwestie głównego bohatera do różnych członków społeczeństwa, w tym do pastora, będącego zresztą także postacią odrażającą.
Czyta się to nie najgorzej, bez emocji mrożących krew w żyłach. Książka stanowi raczej kojącą rozrywkę, choć z uwagi na kwestie społeczne może być w swym wyrazie lekko przygnębiająca.

Przeciętniak, sympatyczna, ale niespecjalnie wciągająca.

Przeciętniak, sympatyczna, ale niespecjalnie wciągająca.

Ciezko nie polubic tego symaptycznego, szkockiego policjanta ktory w fantastyczny sposob prowadzi dochodzenia i rozwiazuje zagadki morderstw. Sam czesto wpadajac w klopoty!

Dwa poprzednie tomy były dużo lepsze. "Śmierć obcego" zaczyna wciągać dopiero tak po 20 stronach. Intryga ujęta w tomie była moim zdaniem o tyle słaba, że nie pozostawiała czytelnikowi zbyt wiele pola do własnych spekulacji - wytypowanie mordercy sprowadzałoby się do strzelania. Po przeczytaniu mam podobne uczucie jak po obejrzeniu kolejnego odcinka serialu.

Na początku akcja toczy się nieco flegmatycznie, w typowo brytyjskim stylu. Mimo wszystko książkę czyta się bardzo przyjemnie, bowiem narracja prowadzona jest w dobrym stylu. Autorka skupia się na prostej narracji i nie znajdziemy tutaj nudnych opisów, czy niepotrzebnych wątków. "Śmierć obcego" czyta się płynnie i przede wszystkim niesamowicie szybko, a ja spodziewałam się po niej przewidywalnego obrotu spraw i przewidywalnego rozwoju akcji. Jak bardzo się jednak myliłam! Autorka stworzyła sytuację, w której podejrzanym może być każdy i nikt zarazem. Do samego końca nie domyślałam się, jakie będzie rozwiązanie zagadki i zakończenie powieści było dla mnie zaskoczeniem.

Dodatkowym atutem powieści są tutaj również ciekawi bohaterowie. Została tutaj też zachowana świetna równowaga językowa. Jest on jak najbardziej poprawny i ciekawy, ale na tyle prosty, by czytanie było czystą przyjemnością.
Nie mogłam oderwać się od lektury i pochłonęłam ją w jeden dzień, co jest chyba najlepszą rekomendacją dla literatury rozrywkowej.

Lektura lekka i przyjemna. Miły relaks w zimowe wieczory.

Lektura lekka i przyjemna. Miły relaks w zimowe wieczory.

Szału nie ma, dupy nie urywa ;)

Szału nie ma, dupy nie urywa ;)

Trzeci tom przygód sympatycznego posterunkowego. Tym razem akcja rozgrywa się w Cnothan a nie jak zdążyła nas przyzwyczaić autorka w Lochdubh. Hamish Macbeth rozwiązuje tam zagadkę tajemniczej smierci dwóch ludzi w tym Williama Mainwaringa, który w Cnothan uważany jest za obcego tylko dlatego że pochodzi z innych stron.

Styl pisania autorki jest bardzo lekki co nie przeszkadza jej mówić o rzeczach trudnych jak przestępstwa i alkoholizm. Nie sposób też odmówić M.C. Beaton ironicznego poczucia humoru które przejawia się choćby w zdaniu: "Niebieskooki i blondwłosy Jezus zachęcał, by przyszły do niego małe dzieci, wszystkie ubrane w stylu lat trzydziestych i wszystkie o nadzwyczaj anglosaskim wyglądzie(opis obrazu)".

Hamish w Cnothan zostaje wciągnięty w wir wydarzeń: wdaje się w romans z artystką Jenny Lovelace, pada ofiarą grubiaństwa sierżanta Blaira. Oczywiście ze wszystkich tych prób wychodzi zwycięsko by w końcu wskazać mordercę.
Muszę przyznać że tym razem nie udało mi się rozszyfrować kto zabił. Mordercą okazała się osoba niepozorna której bym o to nie podejrzewał.
Podsumowując jest to udany tom o Hamishu Mackbecie i na pewno opłaca się go przeczytać.

Styl pisania autorki jest bardzo lekki co nie...

Tom "Śmierć obcego" był moim pierwszym spotkaniem z serią przygód Hamisha Macbetha i od razu mogę zaznaczyć - bardzo udaną. Książkę przeczytała, czy właściwie połknęłam w jeden dzień i żałowałam, że to już koniec. Ciekawe postaci, świetnie prowadzona narracja, dobrze oddana senna atmosfera szkockiej wsi i przede wszystkim - niebanalna fabuła i rozwiązanie akcji. Przez całą lekturę nie miałam pojęcia, kto odpowiada za śmierć tytułowego obcego, a samo zaskoczenie było dla mnie dużym zaskoczeniem. Do tego romans dodany jako bardzo subtelny wątek poboczny był plusem, na szczęście autorka nie zapomniała, jaka część historii powinna być na pierwszym planie.

Trzeci tom o posterunkowym Hamishu to krótkie opowiadanie przedstawiające specyficzną społeczność małej szkockiej miejscowości. Ciekawy wątek kryminalny, zbyt mało charakterystycznego dla tej serii humoru.

• Hamish Macbeth
  • Kryminał