Zasługa nocy

Jakoś nie porwało mnie. Za dużo wątków, postaci, dziwne zbiegi okoliczności. Coś mi ty nie pasuje, nie tylko chyba fabuła ale styl pisania również. Może to tylko ja tak odbieram, ale autor nie wciągnik mnie, nie porwał do czytania ani nie zachęcił do innych jego książek.

Zapowiadało się lepiej. W zasadzie nie ma kryminalnej zagadki, śledztwo przebiega gładko, bez fabularnych zaskoczeń.
Na plus postaci policjantów (może poza przeklinaniem wspak - tu autor przefajnował).
Takie ot czytadło na dwa wieczory, ale mimo wszystko autor rokuje, biorę się za kolejną.

Podczas gdy ja tonęłam w morzu zbędnych wątków śledztwo rozwiązywało się samo i to dosłownie. Mój rytm serca spowalniał, a ziewanie coraz częściej wykrzywiało mi twarz. Cóż, mózg trzeba jakoś dopingować, choćby sztucznym dotlenieniem. I wtedy pojawił się nożownik - zwinny jak baletnica wykonujący wężowe ruchy. Ot ciekawe zjawisko - i tutaj pojawił się jedyny poryw emocjonalny. A potem to stopniowe wyciszenie. Niby rytm serca pod koniec przeszedł w cwał, ale nawet dziecko wie, że w ostatnim tygodniu wszystkich ocen nie da poprawić się.

Pierwsza część opowieści o pewnych policjantach i ich problemach egzystencjonalnych

Mam mieszane odczucia w stosunku do tej ksiazki. Zaczela sie dobrze, pozniej tak bez sensu sie ciagnela, pod koniec znow zrobilo sie ciekawie. Jednak miala kilka mankamentow. Jednym z nich byla zbyt duza ilosc nowych postaci wprowadzonych jeden po drugim, tak ze po kilku stronach zaczelam sie gubic kto jest kim :/ A postac policjantki lesbijki przeklinajacej byla dla mnie wrecz odpychajaca i to nie dlatego, ze przeklinala czy byla lesbijka, to autor dal jej takie cechy charaktery, ktore sprawily, ze nie potrafilam jej polubic.

Przyzwoity polski kryminał . Fajna trylogia .

Przyzwoity polski kryminał . Fajna trylogia .

„Zasługę nocy” można spokojnie podzielić na dwie części – pierwszą czyli powieść obyczajową z pojawiającymi się tu ówdzie elementami kryminału, oraz drugą – raczej sensację niźli sam kryminał. A to wszystko jest oblane mocno i gęsto chaosem. Tak, chaos w tej książce wyziera dosłownie z każdej strony – nadmiar postaci występujących w powieści momentami powodował ból głowy; pada jakieś nazwisko, a ja sobie musiałem poszperać w pamięci o kim mowa. Sam wątek kryminalny schodzi tu zdecydowanie na drugi plan – tajemnicze zabójstwo, potem dwa kolejne, incydentalnie opisywane śledztwo, a rozwiązanie tej zagadki pojawia się na samym końcu. To powoduje że ów wątek Autor potraktował trochę po macoszemu, bo poza elementami powieści obyczajowej najważniejszy jest wątek sensacyjny – kradzież broni z policyjnych magazynów, a do tego prostytucja i stręczycielstwo. To w głównej mierze wypełnia „środek” powieści. Nad tym wszystkim pracuje grupa policjantów, pod wodzą komisarza Witczaka (przez swoje zainteresowania muzyczne kojarzył mi się z Czubajowskim Heinzem, ale na tym kończy się wszelakie podobieństwo…). O ile jednak ów sam Witczak jeszcze jest do strawienia, to już totalnie denerwującą osobą była Cyna, a jej przekleństwa wspak – no to sobie już mógł Autor darować…
Pomimo tego że książkę czyta się szybko, to jednak nie tego się spodziewałem. Za mało kryminału w kryminale, a przez to ocena nie może być zbyt wysoka. Książka mocno przeciętna, choć z pewnym potencjałem który pozwala mieć nadzieję że kolejna powieść Mateusza Lemberga z tego cyklu okaże się być lepsza. A to oznacza, że mam zamiar po nią sięgnąć. Póki co tylko pięć gwiazdek.

Nijakie i bezbarwne…
Akcja wciągająca niczym powieści Putramenta, dialogi pasjonujące tak bardzo, że miałem ochotę sięgnąć po „Roku w trumnie” Bratnego. A te ksywy!; wymyślne jak czarnych charakterów w przygodach kapitana Żbika.
…nie wiem czy pierwsza scena miała nawiązywać do „Ptaków” Alfreda Hitchcocka czy „Kruka” Edgara Allana Poe. Mnie ubawiła do łez…
„Zasługa nocy” Mateusza M. Lemberga „na zasługę” nie zasługuje…
PS.
Niezła okładka.

Nijakie i bezbarwne…
...

Początek tajemniczy, ale potem jakoś się to rozeszło w chaosie. Za dużo postaci, za dużo wątków, za dużo dziwnych zdarzeń. Wątek kryminalny jakby przy okazji. A Cyna i jej przekleństwa wspak to dziwny pomysł :)

Wysłuchałem audiobooka .Podobała mi się akcja.Prostytucja ,kradzież broni.Bójka z udziałem policjanta. Natomiast irytowała Cyna. Chamska,wulgarna kobieta.

• Kryminały
  • Thriller/sensacja/kryminał