Maria Skłodowska-Curie i jej córki

Okładka książki Maria Skłodowska-Curie i jej córki Shelley Emling
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Maria Skłodowska-Curie i jej córki
Shelley Emling Wydawnictwo: Muza biografia, autobiografia, pamiętnik
312 str. 5 godz. 12 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Marie Curie and her Daughters
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
2013-05-08
Data 1. wyd. pol.:
2013-05-08
Liczba stron:
312
Czas czytania
5 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377583326
Tłumacz:
Wojciech Górnaś
Tagi:
uczeni
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Matka, żona i kochanka



1389 159 87

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
203 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
970
396

Na półkach: , , ,

Nazwisko i osiągnięcia naukowe tej kobiety znają ludzie na całym świecie. Jako pierwsza Polka w historii podjęła studia na paryskiej Sorbonie, gdzie rozpoczęła się jej prawdziwa kariera naukowa. Z czasem jej wybitne osiągnięcia uhonorowane zostały najważniejszą nagrodą w świecie nauki. Nobel dla pierwszego naukowca - kobiety sprawił, że nazwisko Marii Skłodowskiej - Curie zapisało się złotymi literami w historii chemii i badań nad promieniotwórczością. Mimo tak wielkiej popularności naszej rodaczki w Polsce i jej drugiej ojczyźnie Francji, żaden z biografów nie poświęcił zbyt wiele miejsca związkom Marii Skłodowskiej- Curie ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej. Lukę obejmującą kilkanaście lat życia noblistki uzupełniła Shelley Emling w swojej książce pt.: "Maria Skłodowska- Curie i jej córki".

Już od pierwszych stron tej książki towarzyszymy jej głównej bohaterce przy pracy. Tygodniowa konferencja fizyków w Brukseli to tylko jedno z wielu wydarzeń naukowych, w których uczestniczyła Maria Skłodowska - Curie. Jest ono jednak o tyle ważne, że to właśnie przebywając w tym miejscu, nasza rodaczka dowiedziała się, że jej wieloletnia praca w laboratorium została nagrodzona Noblem. Była to już druga tego typu nagroda w jej życiu. Od momentu ogłoszenia decyzji o pierwszym Noblu, Maria zyskiwała coraz większe uznanie w kręgach badaczy. Sława nie pozwoliła jej jednak osiąść na laurach. Noblistka ciągle miała wiele pomysłów, możliwych do zrealizowania w niezbędnym francuskim naukowcom, paryskim Instytucie Radowym. By jednak instytut ten został otwarty, potrzebne były pieniądze. I tu na drodze naszej badaczki pojawiła się "dobra wróżka" pod postacią Missy Meloney. Ta amerykańska dziennikarka namówiła niechętną do wszelakich podróży Marię, by wybrała się do Ameryki. Na miejscu czekała na nią niespodzianka - z rąk prezydenta otrzymała gram radu, a zbiórka wśród amerykańskiej ludności znacznie zwiększyła jej budżet przeznaczony na badania naukowe. Po latach Maria Skłodowska - Curie musiała po raz kolejny udać się do Ameryki w nadziei na wsparcie finansowe. Tym razem jednak pragnęła otworzyć Instytut Radowy w swojej rodzinnej Warszawie.

Działalność Marii i jej męża Pierre`a zapoczątkowała cały szereg badań nad promieniotwórczością. Zaangażowała się w nie również starsza córka naszej noblistki Irena, która po latach powieliła sukces matki, zdobywając wraz z mężem nagrodę Nobla za odkrycie zjawiska "sztucznej promieniotwórczości". Tylko Ewa, młodsza córka państwa Curie okazała się rodzinną "czarną owcą". I choć nie zasłynęła w świecie nauk ścisłych i nie otrzymała nagrody Nobla, stała się jedną z najsłynniejszych korespondentek wojennych w czasach II wojny światowej. Jak widać nazwisko Curie po prostu obliguje do sukcesu.

Z wielką przyjemnością czytałam opowieść spisaną przez Shelley Emling, choć publikacji tej daleko do miana naukowej biografii. To raczej względnie uporządkowana narracja oparta na rozlicznym materiale źródłowym, który autorka otrzymała m.in. od muzeum Instytutu Curie w Paryżu i wnuczki Marii, Hélène Langevin- Joliot (córki Ireny). Nie znajdziemy tu zbyt wielu wypowiedzi naszej głównej bohaterki, za to autorka przedstawia czytelnikowi różne od znanego powszechnie oblicze badaczki. Maria Skłodowska - Curie ukazana na kartach tej książki to nie tylko wybitny naukowiec, ale również kochająca swoje dzieci matka, a przede wszystkim kobieta kierująca się w życiu emocjami. I chyba to właśnie zbliża do niej czytelnika, który do ostatniej strony śledzi koleje losu następnych pokoleń państwa Curie.

Publikację tę polecam nie tylko fanom fizyki jądrowej, czy chemii molekularnej, ale również każdemu, kto ma ochotę poznać karierę i życie prywatne naszej najsłynniejszej noblistki. Sama z dużym zaciekawieniem czytałam informacje na temat osiągnięć córek państwa Curie i przyznam, że to właśnie ostatnie rozdziały były dla mnie najbardziej interesujące. Myślę, że każdy, kto dysponuje choć odrobiną wolnego czasu powinien przeczytać tę książkę, gdyż jest ona pozycją niezbędną w każdej domowej biblioteczce.

Nazwisko i osiągnięcia naukowe tej kobiety znają ludzie na całym świecie. Jako pierwsza Polka w historii podjęła studia na paryskiej Sorbonie, gdzie rozpoczęła się jej prawdziwa kariera naukowa. Z czasem jej wybitne osiągnięcia uhonorowane zostały najważniejszą nagrodą w świecie nauki. Nobel dla pierwszego naukowca - kobiety sprawił, że nazwisko Marii Skłodowskiej - Curie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    553
  • Przeczytane
    327
  • Posiadam
    137
  • Biografie
    17
  • Teraz czytam
    11
  • Ulubione
    9
  • 2013
    8
  • Chcę w prezencie
    5
  • Biografie
    4
  • Biografia
    3

Cytaty

Więcej
Shelley Emling Maria Skłodowska-Curie i jej córki Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także