Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Znak
Femmes de Dictateur
literatura faktu
Ag2S

Czy można pokochać potwora? Dla Mirty Fidel był przystojniakiem z tej samej uczelni, który pisał wiersze i czytał ambitne książki. Zakochała się w nim od pierwszego wejrzenia. W podróż poślubną zabrał ją do Stanów Zjednoczonych. Obiecywał, że później przeprowadzą się do Paryża. Saddam był kuzynem Sadżidy. O ich związku zdecydował ojciec rodziny, jeszcze zanim dziewczyna wyrosła z pieluch. Ona...

Czy można pokochać potwora?

Saddam był kuzynem Sadżidy. O ich związku zdecydował ojciec rodziny, jeszcze zanim dziewczyna wyrosła z pieluch. Ona nie miała nic do powiedzenia, on widział w niej „raczej siostrę niż kobietę”. Ślub wzięli na odległość 1300 kilometrów.

Hye-rim była najpopularniejszą aktorką w Korei Północnej. Kiedy poznała Kim Dzongila, miała już męża. Syn przywódcy Korei Północnej zażądał jej jednak dla siebie. Słysząc, że dostanie do swojej dyspozycji 500 służących, natychmiast wyraziła zgodę.

Kobiety dyktatorów 2 to kontynuacja największego bestsellera historycznego 2012 roku. Opowiedziane przez Diane Ducret losy kobiet stojących u boku Hitlera, Stalina, Mussoliniego czy Bokassy pobiły wszelkie rekordy popularności i od wielu miesięcy okupują listy najlepiej sprzedających się książek w Polsce. Teraz autorka powraca z historiami kobiet żyjących w czasach bliskich każdemu z nas.

To poruszające opowieści o żonach i kochankach dyktatorów oraz zbrodniarzy drugiej połowy XX wieku: Fidela Castro, Saddama Husajna, Ruhollaha Chomejniego, Slobodana Miloševicia, Kim Dzongila i Osamy bin Ladena.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3649,Kobiety-dyktatorow-2

gwiazdka | 2015-07-18
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 18 lipca 2015

Czytając „Kobiety dyktatorów" chwilami odnosiłam wrażenie, że książkę pisały dwie różne osoby. Chwilami bardzo napuszona („Trzepotanie skrzydłami motyla- Sadżidy nieoczekiwanie wywoła potężne burze dynastyczne.”), chwilami zaś czytało mi się dużo lepiej. Autorka przybliża nam postaci sześciu dyktatorów oraz kobiety z ich otoczenia mające na nich wpływ. Pomysł ciekawy, ale wykonanie jakby nie dopracowane. No i za mało zdjęć, ale mimo wszystko warto sięgnąć po tę lekturę, bo chociaż znałam nazwiska wszystkich opisanych tu dyktatorów, to o ich życiu prywatnym wiedziałam niewiele. Szkoda tylko, że w początkowych rozdziałach autorka siląc się na humor czy może elokwencję, irytowała mnie nawiązaniem do tytułów filmów czy książek i bywała zbyt stronnicza w tworzeniu portretów.

Agacha | 2013-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2013

Podobnie jak pierwsza część, książka bardzo ciekawa. Myśląc o dyktatorach, kojarzymy ich raczej z polityką, czy raczej ze zbrodniami, jakich się dopuszczali. Nie zastanawiamy się, że ludzie ci mieli prywatne życie, byli mężami, ojcami. Dzięki tej książce, można spojrzeć w trochę inny sposób na ludzi, którzy często decydowali o życiu i śmierci milionów.

Zapiskispodpoduszki | 2014-01-10
Przeczytana: 09 sierpnia 2013

One ... Mirta, Melba, Naty, Lilia, Celia, Dalia, Sadżida, Samira, Parisula, Chadżidża, Mira, Kim Dzong Suk, Song Hye-rin, Kim Young-sook, Ko Young-hee, Yun Hye-yong, Kim Ok, Nadżwa, Chajria, Siham, Amal. I oni ... Fidel Castro, Saddam Husajn, Chomejni, Slobodan Miloševi, Kim Dzongil, Osama bin Laden.

Dziewczyny, żony, przyjaciółki, kochanki, towarzyszki, muzy, wielbicielki ...

Diane Ducret raz jeszcze zadaje pytania dotyczące kobiet, które pokochały jednych z na największych zbrodniarzy XX w. Co nimi powodowało? Czy miały wyjście? Kim były? Czy odnalazły szczęście i spełnienie u boku tych mężczyzn?

Fidel Castro to playboy jakich mało. Wierny był tylko jednej kobiecie - rewolucji.

Saddam Husajn to wielbiciel kobiet. Uważał, że tylko kobieta może być prawdziwym przyjacielem, który nigdy nie zdradzi. Sam jednak zdradzał, choć rzekła bym, że bardziej lubił patrzeć i podziwiać niż działać :) Zadziwiająco wierny w swojej niewierności - miał żonę i kochanki. I wydaje się, że wszystkie...

bibliofilka | 2013-03-03
Przeczytana: 03 marca 2013

„Śpij, śpij dobrze, moje maleństwo,
Rośnij szybko i chwytaj w dłoń karabin,
Wspólnie będziemy walczyć - ty na przodzie, ja za tobą -
O nasz wspólny cel: wyzwolenie wnarodowe”.

Tuląc do snu swoje dzieci większość matek śpiewa Aaa... kotki dwa lub Na Wojtusia z popielnika..., ale nie kobiety-matki, które urodziły pierworodnych synów przywódców krajów. One to, stojąc u boku największych dyktatorów współczesnego świata, musiały podporządkować się w każdej dziedzinie. O biografiach kobiet Hitlera, Lenina, Stalina, Bokassy, Ceauşescu, Mussoliniego, Salazara i Mao pisałam już tu. Teraz przyszła kolej na wybranki Fidela Castro, Saddama Husajna, Chomejniego, Slobadana Miloševića, Kim Dzongila i Osamy bin Ladena.

Tak jak w poprzedniej części, Diane Ducret przeanalizowała skomplikowane układy łączące wymienionych przywódców z ich oblubienicami.
„Już sam uścisk ręki Fidela robi wrażenie. (…) Ma silną osobowość, której nie sposób się oprzeć. (…) A kiedy zaczął ze mną rozmawiać, po prostu...

lotosu_kwiat | 2013-10-12
Przeczytana: 12 października 2013

Ciekawa, chociaż bardzo chaotyczna - trzeba się nastawić na przeskakiwanie z tematu na temat, niezbyt logiczne powiązania i stylistykę zdań pozostawiającą sporo do życzenia. Warto jednak przymknąć oczy na wady w narracji, bo dużym atutem książki jest wnikliwość, wielowątkowość i zdobycie wielu szczegółowych informacji.
Zaczęłam czytać od drugiej części gdyż pierwszej nie było w bibliotece, być może w późniejszym czasie do niej też zajrzę. Dodam jeszcze że książka jest pisana przystępnym językiem, czyta się ją lekko i przyjemnie.

porządekalfabetyczny | 2013-06-05

Książka nie dla mnie. Najpierw nie rozumiałam czemu. Ciekawe, kontrowersyjne bohaterki, świetnie przygotowana autorka. A jednak z trudem dobrnęłam do końca. Tempo, w którym Ducret podaje informacje, jest dla mnie nie do przyjęcia. Ogarniałam fakty, ale już nie emocje i miałam wrażenie, że ktoś mnie poganiał, aż ostatecznie zgubiłam obraz całości. Być może to samo przydarzyło się niektórym bohaterkom tej książki.

Carnival | 2015-06-14
Na półkach: Przeczytane, Fakty i akty
Przeczytana: 14 czerwca 2015

Bardzo fajna pozycja dla osób lubiących zaglądać innym przez dziurkę od klucza ;) Ta część skupia się na dyktatorach głównie z rejonu Środkowego Wschodu. Z zaskoczeniem odkrywałam na kartach książki tak potężną fascynację kobiet do - jak dla mnie - zupełnie nieatrakcyjnych fizycznie mężczyzn. Ale o gustach się nie dyskutuje...

Alina | 2015-12-10

Trochę zabrakło mi w tej książce kobiecości i kobiet, choć zdaję sobie sprawę z tego, że materiał do książki musiał być bardzo trudny do zdobycia. To jest książka bardziej o dyktatorach i ich kobietach. Ale nie zmienia to faktu, że warto ją przeczytać, przynajmniej po to, żeby się dowiedzieć, jak życie się toczy za żelaznymi kurtynami pańsw rządzonych przez dyktatorów, jak wyglądają ich rodziny. Napisana jest trochę nierówno, ale w sumie to nie specjalnie przeszkadza w czytaniu.

kocham_cie | 2015-03-06

W przypadku pierwszej części, przyznaje, moje zainteresowanie było większe. Postacie wydawały się ciekawsze, a stronice nie dłużyły się tak bardzo. Z drugiej strony pierwsza część dotyczyła innych kobiet, innych dyktatorów. A może po prostu książka trafiła na zły dla niej czas? A może to kwestia współczesności bohaterów? A może chaotyczności, która się wkradła?

Ta część opisuje kobiety Sadama Husajna, Osamy bin Ladena, Fidela Castro, Slobodana Miloševicia, Kim Dzongila, Chomejniego

Emilia | 2015-03-03
Przeczytana: 03 marca 2015

Książka to sześć historii o kobietach które dzieliły życie z mężczyznami władzy, którzy ponad wszystko stawiali reżim i władczość. Oprawcy którzy potrafili być czułymi mężami, oddającymi żonom należne honory i oddanie.
Biografie kobiet które żyły z tyranami dokonującymi niewybaczalnych zbrodni, niektóre wiedziały co robią ich mężowie, inne żyły w nieświadomości.
Temat bardzo wciągający, polecam.