Kobiety dyktatorów 2

2013-03-04
2013-03-04
Anna Maria Nowak
kobiety dyktator Castro Husajn Chomejni Miloševici bin Laden

W mojej ocenie lepsza niż 1 tom. Widać dobre przygotowanie, lepiej się czyta, bardziej uporządkowany ciąg zdarzeń i tło kulturowo-historyczne. Bardzo ciekawy obraz kobiety i jej wpływu na wydarzenia ale także kobiety w relacjach z mężczyznami w innych kulturach, podejścia do kobiet, ich zachowań i pewnej ewolucji samych kobiet - choćby pierwszej żony Bin Ladena.

Diane Ducret ciągle w formie, tylko teraz trochę bliżej, trochę współcześniej. Chyba najbardziej zapadła mi w pamięć Mira Marković.

Druga książka z serii "Kobiety dyktatorów" również przedstawiona jest w formie luźniej opowiedzianych i równie wciągających reportaży. Książka składa się z sześciu historii, które w moim odbiorze w porównaniu do poprzedniej części, nacisk faktycznie położony jest na różnobarwne i złożone przygody oraz doświadczenia kobiet aniżeli raczej współtowarzyszek ich słynnych dyktatorów.

I tak Czytelnik pozna kolejne świadectwa kobiet Fidela Castro, Saddama Husajna, Chomejniego, silną osobowość Miry Markovic, gracje Kima Dzon gila oraz "zgodne" życie żon Osamy bin Ladena.

1907

Czuję się rozczarowana, miało być o kobietach a jak zawsze na pierwszym planie mężczyźni, i czasami lekka wzmianka ".. o popatrz oni mieli żony." Niestety często tak jest.

Drugi tom serii opisującej życie żon i kochanek dyktatorów. Autorka przedstawia losy kobiet, które aktywnie wspierały swoich mężów w realizacji ich politycznych zamiarów (np. Miry Marković, małżonki prezydenta Jugosławii Slobodana Milosevica),kobiet, które nie wtrącały się w działalność swoich " ukochanych" (np. Khadijeh Saqafi, żony irańskiego ajatollaha Ruhollaha Chomejniego) oraz kobiet, u których miłość z czasem wygasła i ustąpiła miejsca chłodnym relacjom (np. Mirta Diaz Balart, pierwsza żona Fidela Castro). Podobnie jak w pierwszych tomie jest bardzo dużo zaskakujących i interesujących ciekawostek, a także odwołań do źródeł historycznych (listy, artykuły z gazet, relacje świadków). Książka ta napisana jest w sposób przystępny i podobnie jak pierwszy tom wciąga od początku do końca.

"Kobiety dyktatorów 2" to druga część niezwykłych biografii
kolejnych wielu wpływowych kobiet świata. Stały one w cieniu wielkich i potężnych i często bezwzględnych dyktatorów, ale wiele miało na nich ogromny wpływ. Żony, kochanki i przyjaciółki, które murem stały za swoimi "guru" i w ciemno szły w stronę szalonych reżimów często wtykając w szalone plany dyktatorów swoje trzy grosze.

"Kobiety dyktatorów 2" to druga część niezwykłych biografii

Jak dla mnie wyjątkowa lektura, czytałam z zaciekawieniem wszystkie rozdziały. Jeden rozdział to życie uczuciowe w pigułce najbardziej kontrowersyjnych twórców reżimu dwudziestego wieku.

Jak wygląda prywatnie życie człowieka, który ma wpływ na losy świata? Co wpłynęło na to, że podążył tą drogą a nie inną? Czy na wielkich tego świata wpływ mają wybranki ich serc? To tylko niektóre z pytań na jakie możemy sobie odpowiedzieć po przeczytaniu „Kobiet dyktatorów”.
W obu częściach przedstawione są sylwetki znanych ludzi, którzy swoimi decyzjami zmieniali oblicze świata. Hitler, Mussolini, Castro, Bin Laden czy Chomeini to tyko niektórzy z nich. Najczęściej u ich boku stały kobiety, które pomagały im dojść do władzy lub takie które pomogły ją utrzymać. Były oparciem, ale też potrafiły obok swoich mężczyzn rządzić, ale bywały też takie które były tylko zabawkami w ich rękach.
Niezwykle ciekawa, interesująca i pouczająca lektura. Gorąco polecam wszystkim, którzy interesują się historią świata.

Drugi tom jest zdecydowanie lepszy od pierwszego, który był interesujący dopiero w drugiej połowie. Po rozdziale o Husajnie widać jednak, do jak wielkiego stopnia autorka pozostaje ofiarą amerykańskiej propagandy. Saddam jest przedstawiany jako jeden z największych potworów XX wieku, ani słowem nie wspomina się o tym, że Bush Junior najechał Irak na podstawię oszukańczego pretekstu. Niemal między wierszami przemycane są informacje o postępowości Husajna: wspierał emancypację Irakijek(!),zwalczał analfabetyzm. Nawet to, że spełnił trudne żądanie swojej drugiej żony, zostaje mu poczytane za wadę. Owszem, szerzył terror wśród przeciwników, a jego _pierwsza żona_ robiła, co chciała. Jednak to zadziwiające, że po sprawie Iranu (obalenie prozachodniego szacha i zastąpienie go muzułmańskimi fanatykami),Afganistanu (obalenie proradzieckiego rządu i zastąpienie go muzułmańskimi fanatykami),Iraku (obalenie reżimu Husajna i zastąpienie go muzułmańskimi fanatykami) świat jeszcze dał się nabrać na muzułmańską wiosnę... Pierwsza żona, nieudolna intrygantka zaślepiona miłością do najstarszego syna (klasycznego rozpieszczonego chama),została przedstawiona jako posągowa postać na miarę króla Leara. Z takich powodów wartość dokumentalna tej książki pozostaje na poziomie kuchennych plot.

Nie czytałam 1 części,pewnie była lepsza, jednak nie żałuję.Można było na chwilę się zastanowić nad "życiem kobiet dyktatorów" (nie wiem na ile w tym prawdy a na ile nie )mimo to książkę czytało się ciekawie:)

• Biografie
  • Literatura faktu