Życie według wartości. Żydowscy liberałowie, ortodoksi i syjoniści w Bielsku-Białej

Wydawnictwo: HASKALA
historia

yre81 | 2017-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2017

Znakomita książka dla kogoś kto interesuje się historią i codziennie chodzi po Bielsku. Jeszcze jeśli na dodatek, ktoś pała sympatią do Narody Wybranego, to pozycja ta staje się obowiązkowa.

Robert | 2016-12-18
Przeczytana: 2016 rok

To nie jest książka do przeczytania w jeden wieczór. Mnóstwo informacji z przedwojennego życia Bielska-Białej, świadectwo bardzo zróżnicowanego świata, który odszedł i już nie wróci. Wiele razy podczas czytania sięgałem po mapę miasta, by spojrzeć co aktualnie jest w miejscu gdzie stała synagoga, dom modlitwy, szkoła czy sierociniec. Gdzie mieszkał czy to rabin, czy to przemysłowiec. Polecam.

Bardzo ciekawa i szczegółowa praca o gminach żydowskich w Bielsku i Białej. To olbrzymie uzupełnienie wiedzy po podróży do Bielska-Białej.
Kto by pomyślał, że w tym mieście powstałym z dwóch mniejszych działały kiedyś tak prężne i rozwijające się gminy wyznaniowe? Autor pokazuje odmienny świat, Bielsko-Biała to dziś zupełnie inny twór, mający tylko kilka miejsc upamiętniających tamtejszych Żydów.
Oby więcej takich książek powstawało.
Lektura obowiązkowa dla wszystkich wybierających się do Bielska-Białej na wycieczkę, zwłaszcza na cmentarz żydowski. Znajomość publikacji sporo daje przy zwiedzaniu ;)