Kebab Meister

Wydawnictwo: Ha!art
Pawło Szandruk,
Dorota

Para głównych bohaterów powieści "Kebab Meister" to postacie inspirowane w dużym stopniu prawdziwymi losami Pawło Szandruka i jego żony, którzy przez wiele lat mieszkali w Skierniewicach, małym mieście niedaleko Warszawy (rodzinne miasto autora), aż do chwili, kiedy wojna ich rozdzieliła. Szandruk (Ukrainiec) był oficerem czterech armii: carskiej, ukraińskiej (Petlury), polskiej (bohater...

Szandruk (Ukrainiec) był oficerem czterech armii: carskiej, ukraińskiej (Petlury), polskiej (bohater kampanii wrześniowej) i niemieckiej. Zanim pod sam koniec wojny zgodził się objąć dowództwo ukraińskiej dywizji grenadierów SS "Galizien", przez parę lat był kierownikiem skierniewickiego kina (funkcję tę generalnie mogli pełnić tylko Niemcy), ciesząc się jednocześnie zaufaniem polskiego podziemia. Objął dowództwo SS "Galizien", żeby wyprowadzić żołnierzy na stronę aliantów i uratować ich przed Rosjanami. Żona została w Skierniewicach. To rozłączenie jest punktem wyjścia powieści, która w założeniu ma mówić o miłości, sile kina i pamięci historycznej, ale nie ma być powieścią historyczną.

Autor dotyka tematów mimo biegu lat wciąż nierozpoznanych, tabuizowanych, bolesnych. Kontekst filmowy, będący tłem narracji, jest ciekawym tematem dla społecznych interpretacji. Połączenie planów czasowych usprawnia relację między ideą a tokiem narracji oraz czyni powieść oryginalną formalnie.

źródło opisu: Korporacja Ha!art, 2013

Karol Graczyk | 2015-01-04
yellowyellow | 2014-05-08
Acha | 2014-05-04
Wawrzyn dla Twardocha

Wawrzyn Literacki 2012 trafił do Szczepana Twardocha - w plebiscycie czytelników Biblioteki Śląskiej na jego „Morfinę” oddano najwięcej głosów. Nagroda ma już kilkunastoletnią tradycję i przyznawana jest za najlepszą książkę poprzedniego roku kalendarzowego.