Inicjał z offu

Inicjał z offu
978-83-244-0217-5
literatura polska, eseje
jagarkar

Zbiór 24 tekstów, balansujących na granicy eseju i opowiadania, inspirowanych wierszami współczesnych poetów, ilustrowany kolażami Kamy Sokolnickiej. „Wiersz to nie jest równanie do rozwiązania, albo inaczej: to równanie z nieskończoną liczbą rozwiązań. Może się zmienić w jednej chwili: ten sam wiersz może stać się wezwaniem do rewolucji, wyznaniem miłosnym, trenem ku pamięci. W tej...

„Wiersz to nie jest równanie do rozwiązania, albo inaczej: to równanie z nieskończoną liczbą rozwiązań. Może się zmienić w jednej chwili: ten sam wiersz może stać się wezwaniem do rewolucji, wyznaniem miłosnym, trenem ku pamięci. W tej pozbawionej reguł grze wszystko zależy od ciebie. Poezja to nie jest żylasta hydra z metafor, zimna kochanka w mejkapie ze słów. To kurtyzana twojej wyobraźni, mikrofalowa kuchenka twoich własnych wspomnień, suflerka skojarzeń – które masz tylko ty. Masz ją w środeczku non stop. Czy się odważysz włączyć ją czasem?” (fragment książki)

źródło opisu: http://www.iskry.com.pl/tytul/5499

źródło okładki: http://www.iskry.com.pl/tytul/5499

kinga | 2013-09-12
Przeczytana: 09 września 2013

Agnieszka Wolny-Hamkało znana jest w kręgu literackim jako poetka, autorka książek dla dzieci, publicystka i krytyk. Obszar jej działalności wydaje się nie mieć granic, chętnie udziela się w mediach czy imprezach kulturalnych.

„Inicjał z offu” to zbiór 24 tekstów, których przynależność gatunkową trudno określić. Są to bowiem krótkie historyjki, komentarze, eseje, interpretacje, których fundamentem stały się wiersze współczesnych poetów (w przeważającej części polskich autorów). Wybrane przez poetkę liryki są pretekstem do rozważań na temat poezji i jej roli w XXI wieku, człowieka i jego zainteresowań, analizy codzienności. Jednak przede wszystkim, „Inicjał…” ma być zachętą – do sięgania po poezję, do myślenia, do własnej oceny, do pobudzania wrażliwości i fantazji czytelnika. Agnieszka Wolny-Hamkało udowadnia, że czytanie poezji nie jest trudne, wystarczy obalić stereotypy i pozbyć się uprzedzeń.

Autorka nie gloryfikuje poezji, przeciwnie, nazywa ją „kurtyzaną wyobraźni”. To...

skiatos | 2013-03-24
Przeczytana: 24 marca 2013

Agnieszka Wolny-Hamkało pisze o wierszach pięknie; tak pięknie, że wszystkie 24 teksty to poezja pisana prozą. Będę wracał do tej książki.

ścichapęk | 2014-02-20
Na półkach: Przeczytane, Poezja, Eseje, Warsztat

No więc w Hamkało chodzi przede wszystkim o to, że potrafi jednym zdaniem zatrzymać, na dłużej, na powrót. Niekiedy można by to zobrazować tak: ktoś stoi na przeciwko ciebie i potrząsa twoimi ramionami, i co zrobić, niech sobie potrząsa, tobie przyjemnie w końcu; coś ci to przypomina - albo i nie. Jej pisanie o poezji jest poezją (i to żadna metafora!).

Iliana | 2016-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2016

Współczesna poezja lepi się zapomnieniem, niebytem, w który bardzo łatwo ją wpędzić i skazać na śmierć naturalną. Tymczasem poezja gra na naszych emocjach, pozbawia potocznego absurdu, uświadamia nam, że oprócz powszedniości istnieje jeszcze piękny jej język, który zmusza nas do myślenia, wrażliwości, do pewnych skojarzeń i do rzeźbienia dźwięku, jaki wypływa z wierszy. Poezja nadaje pewne znaczenia, wysyła pewien przekaz w świat, w inne miejsca, na inne półki domów, czy w ręce innych – nowych właścicieli.

Zapraszam na całą recenzję:

ŁuP | 2013-10-07

Kapitalne teksty! Piękne! Inteligentne! Wyobraźniowy fajerwerk! Hausty rześkiego powietrza! Poetyckie nie opatrzone krajobrazy! Werwa, ikra, szorstki liryzm, i liryzm po prostu. Niesamowite! I próbki: "Zbudziła go smutna erekcja donikąd", "Chodźmy popatrzeć jak niebo gwiazdorzy"! Tak!

Pomanita | 2017-06-14
Przeczytana: maj 2017