Do szpiku kości

Wydawnictwo: Biuro Literackie
literatura piękna
allison

Zapis zmagań bohatera z chorobą staje się punktem wyjścia do rozważań o sprawach uniwersalnych, jak przypadek, życie, śmierć... (...) Marcin Baran pisał o prozie Jaworskiego, iż jest „strasznie śmieszna i potwornie prawdziwa”. Również tym razem pisarz prezentuje pozycję, w której rzeczywistość zostaje poddana przefiltrowaniu przez cynizm i sarkazm. Zza trafnych, mocno osadzonych w „tu i...

Również tym razem pisarz prezentuje pozycję, w której rzeczywistość zostaje poddana przefiltrowaniu przez cynizm i sarkazm. Zza trafnych, mocno osadzonych w „tu i teraz” obrazów przezierają egzystencjalno-metafizyczne rozważania.

To proza ciężka, bo niesłychanie prawdziwa. Wiele w niej mocnych słów oraz ostrych stwierdzeń, które wydają się jedynym sposobem, by poruszać tematy takie jak choroba czy przypadek.
"Do szpiku kości" stanowi zapis zmagania z samym sobą oraz pytaniami o sens życia i śmierć.

źródło opisu: od wydawcy

źródło okładki: www.ksiazka.net.pl

fragola | 2016-09-11

czytać..

bromba | 2015-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2015

Ha, literatura całą gębą, wielogatunkowa i wielowymiarowa; osobista i uniwersalna; po męsku brawurująca, a jednocześnie krucha i autoironiczna.
Trzeba tak umieć!

| 2015-02-10
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2015
Przeczytana: 10 lutego 2015

Nie wiem jak trafiłam na tę książkę, jakiś czas temu odkryłam ją w swoim posiadaniu. Na początku ją omijałam, podchodziłam raczej dość niechętnie. Jednak już po pierwszej stronie zmieniłam zdanie. Jest, to jedna z tych książek, z których z chęcią wycina się cytaty i obraca w dłoniach i myślach, na wszystkie strony, analizując je pod różnymi kontekstami. Zdecydowanie jest to rzecz niebywała i niezwykle oryginalna. Polecam każdemu, kto lubi niekonwencjonalność.

Ewelina | 2014-12-06
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 06 grudnia 2014

Książka, która pomimo braku fabuły, nie pozwala się oderwać od czytania do ostatnich stron. Książka, w której niektóre fragmenty na temat ludzkiej egzystencji są, jak dla mnie, szalenie trafne i prawdziwe,inne zupełnie niezrozumiałe. Ale chyba po części na tym opiera się niezwykłość tej prozy. Książka, która każe do siebie wracać,by dogłębnie analizować coraz to nowsze fragmenty.

Krystyna Kalinowska | 2014-08-30
Przeczytana: 28 sierpnia 2014

Warto!

Julita_Sokołowska | 2014-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2014

Wiele dobrych opinii można znaleźć o tej książce w sieci. Książka robi mocne wrażenie.
• Książka nazywa się Do szpiku kości - i taka jest. (...) Jaworski jest tak kapitalny, jak zawsze, i zarazem tak przejmujący, jak nigdy, bo pisze o życiu i śmierci, najzupełniej dosłownie, praktycznie, namacalnie.
Marcin Sendecki
• Mocna i bardzo specyficzna książka o chorobie nowotworowej, jakiej chyba jeszcze nie było. (...) Mądrze skomponowana. Składająca się z soczystych urywków, mocnych fragmentów i krótkich naprawdę zabawnych strzałów, które z jednej strony przynoszą czystą radość na poziomie poznawczo-literackim, a z drugiej są jak kubeł lodowatej wody, kiedy kompletnie na bok schodzi sama literatura i szydera, a zostaje jedynie nagie życie.
Mikołaj Marszycki

• O książce Krzysztofa Jaworskiego myśli się jeszcze długo po jej skończeniu, gdyż to, po pierwsze, rzecz o chłoniaku żerującym na człowieku, po wtóre zaś – mocna, dobra rzecz.
Łukasz Najder
• To jest książka,...

Viconia | 2013-08-09
Przeczytana: 16 lipca 2013

„Dlaczego dostałem raka
- Bo jestem złym człowiekiem.
- Bo nie ma we mnie pokory.
- Bo proces uzdrawiania, to proces przebaczania, a ja nie potrafię przebaczać. Pamiętliwy ze mnie skurwysyn.
- Bo ciągle narzekam. A ludzie żyją bez rąk, bez nóg i nie narzekają. I żyją. A mnie jeszcze nic strasznego w życiu nie spotkało.
I nie doceniam tego. I żyję przeszłością, a inni mają gorzej.
A inni mają gorzej.
Dlatego. „

Macie czasem tak, że przeczytacie krótki cytat z książki i już po tych kilku słowach wiecie, że to właśnie to?! To jest ta książka, która Was zachwyci i nie macie co do tego żadnych wątpliwości. Tak właśnie miałam z „Do szpiku kości”. Jej recenzję przeczytałam na jednym z blogów, a recenzja ta była poprzedzona kilkoma cytatami. Zarówno te fragmenty jak i sama recenzja zachęciły mnie do tego stopnia, że poczułam potrzebę posiadania tej książki już, teraz, w tej chwili.

Kiedy wreszcie trafiła w moje ręce, nie potrafiłam się od niej oderwać. Przeglądałam, czytałam fragmenty...

czytankianki | 2013-05-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 24 maja 2013

Zajrzałam do książki Jaworskiego tylko na chwilę i wsiąkłam w nią całkowicie. "Do szpiku kości" czyta się na wdechu, aż do ostatniej strony. A potem zaczyna się od początku, już na spokojnie. I perwersyjnie delektuje się lekturą. Perwersyjnie, bo przecież czytanie o chorowaniu, zwłaszcza na nowotwór, satysfakcji dawać nie powinno. Wzbudzać żal, współczucie, empatię, litość – tak, ale nie satysfakcję.

Z tą książką jest jednak inaczej. Strzępy rozmów, krótkie scenki, wiersze i luźne uwagi są napisane z pazurem i bez taryfy ulgowej. Buzują od jadu, żółci i adrenaliny, choć można się domyślać, że skrywają zwykłą bezradność. Ta naturalnie od czasu do czasu się pojawia, ale szybko jest zagłuszana przez gniew i sarkazm. Bohater Jaworskiego rozbraja szczerością i mówieniem wprost na tematy niewygodne. Nad nim się nie biadoli, jego się cierpliwie słucha i - czasem niechętnie, fakt - przyznaje mu rację.

"Do szpiku kości" to efektowna mieszanka wybuchowa także od strony formalnej. Zaskakuje...