Ucieszki Cieszka

Wydawnictwo: Dwie Siostry
Radovanovy radovánky
Cieszko, syn, przygody
Róża_Bzowa

Zbiór opowiadań o przygodach najbardziej pogodnego chłopca na świecie. Czeski humor w najlepszym wydaniu! W małym domku na przedmieściach mieszka Cieszko - pomysłowy synek ogrodnika. Odwiedźcie go, a wnet poprawi wam humor - bo Cieszko potrafi cieszyć się światem jak nikt. I nie przeszkodzi mu w tym nawet łobuzisko Hugo ze swymi niecnymi intrygami! Opowiadania o codziennych przygodach...

Opowiadania o codziennych przygodach wesołego chłopca urzekają prostotą i ciepłym poczuciem humoru. W Czechach perypetie Cieszka od lat bawią dzieci również w wersji filmowej, za sprawą popularnej dobranocki, zrealizowanej według scenariusza Zdenka Svěráka.

- Coś pięknego! - Cieszko rozglądał się, urzeczony mlecznym powietrzem. - Czy mogę trochę pochodzić we mgle?
- Możesz - pozwoliła mama - ale oddychaj przez nos i uważaj, żebyś się nie potknął.
- Będę uważał! - odpowiedział Cieszko i przy wtórze blaszanego łoskotu konewek zarył nosem w zagonek marchewki.

Ilustracje: Ewa Stiasny

źródło opisu: http://wydawnictwodwiesiostry.pl/tytuly/ucieszki_c...(?)

źródło okładki: http://wydawnictwodwiesiostry.pl/tytuly/ucieszki_c...»

| 2013-05-23

Po przeczytaniu synkowi kilku opowiadań na dobranoc, musiałam koniecznie doczytać książkę sobie sama do końca. Ubawiłam się co niemiara, bo historyjki o Cieszku przesiąknięte są ciepłym humorem i dziecięcą beztroską.
Głównym bohaterem jest Boguszek, synek ogrodnika, nazywany przez rodziców Cieszkiem. Przezwisko wzięło się z tego, bowiem chłopiec potrafi cieszyć się ze wszystkiego: z ulewy, bąbli po pokrzywie i przytrzaśniętych palców. Nawet krzywa, osypująca się babka z piasku to nie powód do marudzenia, a radości bo: "jak fajnie [ ]. To się rzadko zdarza!" Inni na jego miejscu by płakali, denerwowali się i narzekali, ale nie Cieszko, bo w każdej sytuacji potrafi dostrzec jasną stronę.
W kilku opowiadaniach spotykają go ciekawe przygody: a to ratuje dżdżownice przed huliganem Hugonem, a to koleżance pomaga odnaleźć okulary, a to uczy psa Kwika, jak poradzić sobie z nocnym amatorem sałaty lub wpada na oryginalny pomysł sprzedaży warzyw na rynku, znajdując zawsze proste i...

actagaudi | 2014-06-28
Przeczytana: 17 czerwca 2014

Zdeněk Svěrák to czeski aktor, komik i scenarzysta, rzadko kiedy wymieniany jest jako pisarz, a szkoda, bo ze swoim poczuciem humoru i ciepłym postrzeganiem świata, warta jest uwagi jego twórczość, zarówno ta dla dzieci, jak i dla dorosłych. Na rynku polskim jak dotąd ukazały się dwie pozycje tego autora, a mianowicie dla dorosłych „Butelki zwrotne”, czyli literacka wersja scenariusza filmowego, i dla dzieci „Ucieszki Cieszka”, wydane w 2013 roku nakładem wydawnictwa Dwie Siostry z ilustracjami Ewy Stiasny.

„Opodal pewnego dużego miasta znajdowało się niewielkie gospodarstwo ogrodnicze, a w tym gospodarstwie, w małym domku z żółtymi okiennicami, mieszkał chłopiec, który miał na imię Boguszek. Boguszek to ładne imię, ale bardzo szybko się okazało, że do synka ogrodników w ogóle nie psauje. Boguszek bowiem tym się odznaczał, że ze wszystkiego się cieszył. Tak więc rodzice mówili na niego Cieszko”.

Tak rozpoczyna się historia chłopca, który spodoba się każdemu rodzicowi, a dzieci...

Maya | 2015-06-24
Przeczytana: 07 czerwca 2015

Genialnie pozytywne, ciepłe i pełne humoru opowiadania o serdecznym, wiecznie uśmiechniętym i niemarudzącym Boguszku. Warto - również aby pokazać dzieciom, że o wiele przyjemniejsze od kapryszenia są UCIESZKI :)

bromba | 2015-07-27
Przeczytana: 21 lipca 2015

Jakże pocieszną i pogodną lekturą na kilka wieczorów okazała się ta książeczka: o pięknie przetłumaczonym, lekko starej daty tekście i z uroczymi ilustracjami!
Bardzo polecam zagonionym i zmęczonym miejską codziennością: ciepły, prawy świat wioski, w której żyje Cieszko, działa tak kojąco na zszarpane nerwy ;-)

Basia | 2017-06-18
Na półkach: Przeczytane, Mila-2017