8+2 i domek w lesie

Okładka książki 8+2 i domek w lesie Marianna Oklejak, Anne-Cath. Vestly
Okładka książki 8+2 i domek w lesie
Marianna OklejakAnne-Cath. Vestly Wydawnictwo: Dwie Siostry Cykl: 8+2 (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
8+2 (tom 2)
Mormor og de åtte ungene i skogen
Dwie Siostry
2014-02-25
2014-02-25
Milena Skoczko - Nakielska
dzieci rodzeństwo Norwegia literatura dziecięca norweska rodzina wielodzietna dom

Okładka książki 8+2 i sztormowy wiatr Marianna Oklejak, Anne-Cath. Vestly
8+2 i sztormow... Marianna Oklejak, A...
Okładka książki 8+2 i wycieczka rowerowa do Danii Marianna Oklejak, Anne-Cath. Vestly
8+2 i wycieczk... Marianna Oklejak, A...
Okładka książki 8+2 i promenada babci Marianna Oklejak, Anne-Cath. Vestly
8+2 i promenad... Marianna Oklejak, A...
Okładka książki 8+2 i Anton z Ameryki Marianna Oklejak, Anne-Cath. Vestly
8+2 i Anton z ... Marianna Oklejak, A...

Córka nie może się doczekać kolejnej części tych zabawnych przygód licznego rodzeństwa, rodziców, babci, Rurka no i ciężarówki.

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Książka z tych ponadczasowych, jej tematyka jest na tyle uniwersalna, że z niesamowitą ciekawością chce się chłonąć perypetie głównych bohaterów.
Dwie pierwsze części czytałam tylko z starszą córką, przy trzeciej dołączyła młodsza i wiem, że tak już pozostanie :-)
To nie tylko poznawanie perypetii mieszkańców domku w lesie to również odzwierciedlanie ról z książki w formie przedstawień, które córki mi prezentują. Czy używanie zapożyczonych słów takich jak drewutnia :-) To jest właśnie istota piękna tej serii, że pomimo różnic kulturowych czy czasowych wchodzi się w tę historię całym sobą.

W trzeciej części przygód rodzeństwa, rodziców, babci i Rurka przenosimy się do lasu, gdzie pojawił się ich NOWY DOM. Miejsce wręcz wymarzone dla dzieci, które mogą korzystać z dobrodziejstw natury do woli oraz dla babci, która zastąpiła dom spokojnej starości na przytulny kąt w środku lasu. Śledzimy zabawne perypetie rodzinki, która oswaja się z nowym miejscem. Mortena, który odkrywa tajemniczy „mech”, Madsa, który przeciera szlaki w nowej szkole, l nowych przyjaźniach, pracy w ogrodzie, zabawie w sklep i sprzedaży gofrów przez babcię czy wakacyjnej wycieczce.
Historie z udziałem mieszkańców domku, sprawiają, że czytelnik nie może narzekać na nudę, gdyż nieustannie się coś dzieje.
Tę serię cechują same dobre wartości, przepełniona jest dobrem, szczęściem i miłością.

jeszcze przyjemniejsza niż pierwszy tom!

jeszcze przyjemniejsza niż pierwszy tom!

8/10. Dla dzieci od 6 do ~9 r.ż.
Tom II zdecydowanie lepszy niż tom I.

8/10. Dla dzieci od 6 do ~9 r.ż.
Tom II zdecydowanie lepszy niż tom I.

W tym roku ponownie czytam książki z dzieciństwa, które zapadły mi w pamięć. Tym razem padło na ,,8+2 i domek w lesie''. Niestety przez 4 lata, moja opinia o tej książce zmieniła się o 180 stopni. Kiedy miałem 10 lat, pamiętam, że z uśmiechem na twarzy zagłębiałem się w historię miłej rodzinki. Niestety teraz kiedy mam 14 lat zauważyłem takie rzeczy jakie kiedyś umknęły mojej uwadze. To co teraz mi się nie podoba w tym dziele, norweskiej pisarki Anne-Cath. Vestly to:
-brak logiki w niektórych momentach książki np. w jednym rozdziale mama ósemki dzieci domyśla się, że dzieci bawiły się w sklep, a w następnym rozdziale jej potomstwo, próbuje ukryć przed mamą, że kupują produkty, które będą potrzebne do prowadzenia sklepu
-w książce nie dzieje się nic niezwykłego, akcja jest bardzo powolna- jednym słowem NUDYYY
- z ósemki rodzeństwa tak na prawdę tylko połowa ma jakieś znaczenie. Ta połowa to: Mads, Mona, Milly i Morten. Druga połowa nie ma rozdziału, w którym byłaby potrzebna.
-Morten ma tylko dwa lata, a umie płynnie mówić i zachowuje się przynajmniej jak pięciolatek
-podczas czytania ostatniego rozdziału, dochodzi się do wypowiedzi jednego z braci o obronie przed dziećmi, przebranymi za Indian: ,,Nadszedł czas, że musimy się bronić. Napisałem, że jest nas dużo. I to prawda, ale niestety chłopców jest tylko trzech. Reszta to dziewczyny, a dziewczyn czerwonoskórzy wojownicy się nie wystraszą.'' Po tych słowach dzieci wpadają na pomysł, żeby zrobić z dziewczyn chłopaków, ścinając im włosy. Moim zdaniem może być to krzywdzące dla dziewczynek, które czytają tę książkę.
Zdecydowanie nie polecam tego tytułu. Jeżeli rodzice chcą zapoznać dzieci z literaturą skandynawską, to znacznie lepszym wyborem, będą wszystkim nam znane dzieła Astrid Lindgren.

Przyjemna lektura dla dużych i małych. Kupiłam tę książkę z myślą o kilkuletnich synach i czytaniu im np. na dobranoc. Początkowo nie byli zbyt zainteresowani, ale z czasem ta część bardzo wciągnęła starszego z nich.
Przygody ośmiorga małych Norwegów są zabawne i pouczające. Dobrze się o nich czyta i można dzięki nim odświeżyć sobie wspomnienia z dzieciństwa, bo sympatyczne dzieciaki bawią się w to, w co ja się kiedyś bawiłam - zjeżdżają na sankach, bawią się w berka i chowanego.Od razu nasuwa się myśl, że autorka musiała popełnić tę serię powiedzmy w latach osiemdziesiątych, a może nawet wcześniej. Jednak to dobry punkt wyjścia by zachęcić własne dzieci do takich zabaw na powietrzu, skoro ich ulubieni bohaterowie lubią się w ten sposób bawić, to dlaczego nie spróbować.
Dobra lektura nie tylko na wieczór, ja czytałam o każdej porze dnia, gdy tylko syn miał ochotę słuchać bajki. Z pewnością sięgniemy po kolejne części z tej serii.

Fantastyczna książka, dzieci bardzo uważnie śledzą akcję, zapamiętują szczegóły. Polecam dla dzieci od 4 lat.

Druga część równie REWELACYJNA!!!

Pozostał nam niedosyt. Chcemy więcej przygód dużej rodzinki ;-) Najlepiej to chcielibyśmy sie wprowadzić do ich domku w lesie!!! ;-)

Cóz nam pozostaje? Mieć tylko nadzieje, ze wydawnictwo Dwie Siostry wkrótce wyda kolejne części ;-) Lub samemu wymyslic dalszy ciag przygód ;-)

Druga część równie REWELACYJNA!!!

przygody rodzinki która zamieszkała w domku w lesie

przygody rodzinki która zamieszkała w domku w lesie