Raz, dwa, trzy, Piaskowy Wilk

Stora Boken on Sandvargen
978-83-7776-017-8
dzieciństwo, dorosłość
Róża_Bzowa

Piaskowy Wilk uwielbia trudne pytania. To dlatego tak dobrze się czuje w towarzystwie Karusi. Opowiada jej rzeczy zapierające dech w piersiach i razem tłumaczą sobie zagadki otaczającego świata. Karusię ciekawi wszystko - komary i miłość, puste kieszenie, nieposłuszne nogi, krótkie chwile, które bywają długie, wszechświat bez końca i czerwone kalosze. 45 niezwykłych opowiadań o Piaskowym...

45 niezwykłych opowiadań o Piaskowym Wilku i Karusi, ukochanych tak przez dzieci, jak i przez dorosłych - teraz w jednym tomie.
Wydanie prezentowe.

Zawiera: „Piaskowy Wilk", „Piaskowy Wilk i ćwiczenia z myślenia" oraz „Piaskowy Wilk i prawdziwe wymysły".

Åsa Lind pokazuje świat na pograniczu rzeczywistości i dziecięcej fantazji, świat widziany oczami dziecka. Jest bardzo świadoma języka, smakuje go i bawi się nim, podobnie jak robią to dzieci. Rysunki Kristiny Digman w znakomity sposób współtworzą klimat opowieści.

źródło opisu: Wydawnictwo Zakamarki, 2012

źródło okładki: http://www.zakamarki.pl/index.php/raz-dwa-trzy-pia...»

Oficjalna recenzja
Róża_Bzowa książek: 6525

Wilk dziecku człowiekiem

Od kilku dni trzyma moje myśli na uwięzi pewna książka – książka dla dzieci. Z pozoru wydawałoby się, że nie różni się specjalnie od innych dobrych publikacji dla tej grupy wiekowej, ale jednak jest to książka niezwykła. Jej niezwykłość leży w tym, że w czasie gdy jej lektura przyniesie dzieciom dużo emocji, dorośli będą mogli się w niej przejrzeć i stwierdzić, że osoba dojrzała to takie trochę popsute dziecko.

Tomisko składa się z trzech zbiorów opowiadań wydanych razem. Opowiadań jest wiele, treść pięknie uzupełniają nostalgiczne czarne ilustracje, a głównymi postaciami są pewna dziewczynka oraz zawsze mający dla niej czas wilk. Na czym polega niezwykłość wilka i skąd się wziął dowiecie się towarzysząc bohaterce – Karusi – w jej codziennych czynnościach. Opowieści nie przynoszą bowiem żadnych spektakularnych wydarzeń – nikt tam nie leci w kosmos, nikt nie ma magicznych atrybutów, nie uświadczycie też wszechobecnej techniki ani gadżetów. Piękno książki polega na tym, że autorka malując słowami barwny świat dziecka, jego zwyczajnych z pozoru zdarzeń, pozwala nam odkryć bogactwo ludzkiego ducha, wrażliwości i zachwytu światem, a dokładnie jego małym kawałkiem, w którym mieści się dom i jego najbliższa okolica. Dzięki temu, że jest to mały, własny, niby zwyczajny kawałek świata, możemy go wypełnić wspomnieniami, odczuciami czy myślami, dzięki czemu zyskujemy wrażenie ogromnej, kosmicznej przestrzeni akcji. Dużo tu powietrza, słońca, wiatru, szumu drzew, śpiewu ptaków i innych elementów, które – choć naturalne i wszechobecne – są dla nas coraz rzadziej dostępne w codziennej gonitwie. Wszystko to sprawia, że serce zaczyna wolniej, równiej bić, oddech się uspokaja, myśli porządkują, a my płyniemy wraz ze spokojnym rytmem słów jak łódką po gładkim, spokojnym jeziorze.

W świecie dziewczynki w wieku przedszkolnym jest miejsce na wszystko: na nudę, emocje, odkrycia, kosmiczne pytania, kontemplację, refleksję, zabawę i pracę. Ten świat wydaje się być pełny, kompletny. Natomiast świat dorosłych staje się przestrzenią zredukowaną do pracy i obowiązków domowych. Umysły rodziców dziewczynki zajmują rzeczy, które z punktu widzenia małego człowieka jawią się jako absurdalne. Co ciekawe, choć z początku dorosły czytelnik, choćby pisząca te słowa, próbuje utożsamiać się z dorosłymi, to z kolejnymi opowiadaniami jego sympatia i identyfikowanie przenosi się na dziecko i jego świat. Dziewczynka jest po prostu bardziej prawdziwa. Czujemy też i widzimy jak głębokie, prawdziwe spotkanie z innym człowiekiem, rozmowa czy bycie obok zmieniają się w swoją zdegenerowaną formę, przyjętą w świecie dorosłych i egzystują jako normy grzecznościowe, kurtuazja czy zależności służbowe.

Zbiór przynosi wiele emocji i impulsów do rozmyślań. Najbardziej jednak zadziwia to, że mimo wszechobecnego smutku i pewnej melancholii książka daje wiele nadziei oraz radości – nie w wersji amerykańskiego "keep smiling", ale głębokiej, ukrytej przed światem ufności w to, że świat jest piękny i niezwykły, inspirujący do poznania choć niezgłębiony, a każdy człowiek – jaki by nie był – niesie w sobie niepowtarzalny skarb i tajemnicę oraz – co najważniejsze – niezmienną potrzebę zrozumienia i spotkania innego człowieka. Piękna i ważna książka, zwłaszcza dla dorosłych czytelników.

Jowita Marzec

książek: 2026
Asia-Polihymnia | 2018-10-18
Przeczytana: 17 października 2018

Cudna książka. Piaskowy Wilk wyjaśnia dziecku świat dorosłych, a dorosłym pomaga zrozumieć świat dzieci. Bardzo ciepłe, mądre, krótkie opowiadania na różne tematy.

KsiążkoholiczkaMela | 2018-02-14
Na półkach: Przeczytane, Z Biblioteki

Bardzo dobra książka. Polecam wszystkim. c:

malaskierka | 2017-12-23
Przeczytana: 13 grudnia 2017

"Raz, Dwa, Trzy, Piaskowy Wilk" to zbiór 45 niezwykle mądrych opowiadań, które pokochają tak samo dzieci jak i dorośli. Jest to wydanie zbiorcze zawierające wszystkie, dotąd wydane, przygody Karusi i Piaskowego Wilka. Każde opowiadanie porusza z dziecięcego punktu widzenia jakiś problem. Czym jest praca? Dlaczego tata woli czytać gazetę zamiast bawić się ze mną? Jak wielki jest Wszechświat? A nawet, czym są kwarki? :) Wszystko ubrane w lekkie, pouczające historyjki, które dla mnie (starej buby ;) ) były niezwykle interesujące.

" Raz, Dwa, Trzy, Piaskowy Wilk" urzekł mnie swą prostotą. Od samego początku wiedziałam w czyje ręce powędruje. Wiedziałam również (i tu muszę się przyznać, że staram się tak nie robić, ale...) musiałam przeczytać go pierwsza ;). Już od pierwszych stron mój umysł pełen chaosu i gorączki świątecznej, powoli zaczął się wyciszać i zwalniać. Piaskowy Wilk urzekł mnie całkowicie swą cierpliwością, wyrozumiałością, wiedzą i sposobem jej przekazywania, czy to w...

letka82 | 2017-01-07
Na półkach: Przeczytane, Lenka, 2017
Przeczytana: 06 stycznia 2017

Polecam wszystkim! Małym i dużym! Opowieść o siniakach, o śmierci ♡

bibi | 2016-03-09
Przeczytana: marzec 2016

Piaskowy wilk zachwycił nas. Wszystkich. Fantastycznie wykreowana osobowość Karusi. Jej spotkania z tajemniczym wilkiem. Rozmowy i zajęcia z tatą. Akcja, która dzieje się w domku położonym nad morzem. Przygody. Język opowiadania. Świat na pograniczu rzeczywistości i fantazji. Czarno-białe delikatnie nakreślone rysunki. Rarytas.

aniaszew | 2016-01-17
Przeczytana: 12 grudnia 2015

Wpadliśmy po uszy w tego Piaskowego Wilka. I nie mogliśmy się od niego oderwać:-)

Ervisha | 2015-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2015

Mimo iż jestem już dorosła marzyłam aby przeczytać tę książkę od kiedy po raz pierwszy zobaczyłam ją w pewnym markecie. Cieszę się, że moje marzenie mogło się spełnić, ponieważ zagłębiając się w świat przedstawiony przez autorkę, przeżyłam jakże wspaniałą, przepiękną i pouczającą przygodę. Autorka prostymi słowami malując świat dziecka przedstawia nam jego niezwykłość i oblicze. Pozwala dostrzec to czego w natłoku obowiązków, nie dostrzegamy na co dzień - błękit nieba, słońce, śpiew, ptaków, drzewa, kwiaty. Uzmysławia nam piękno oraz magię otaczającego nas świata, pozwala docenić to co otrzymaliśmy a także daje nadzieję i radość. Ukazuje, że świat choć tajemniczy jest również piękny, pełen dobra, niezwykły i gotowy do poznania a to co może wydawać się nam straszne i przerażające (chociażby ciemność) - magiczne, niezwykłe i takie jak sami to sobie wyobrazimy.

To jedna z tych książek, które towarzyszą nam przez całe życie - każdy bez względu na wiek znajdzie w niej coś dla siebie....

Anna Ja | 2015-09-19
Przeczytana: 19 września 2015

"Nigdy nie wiadomo, czy coś innego byłoby lepsze. Więc czemu nie cieszyć się z tego co jest?" ("Raz, dwa, trzy, Piaskowy Wilk", Asa Lind)
Wspaniała książka dla tych młodszych, jak i starczych. Może to porównanie jest zbyt śmiałe, ale kojarzy mi się z "Małym księciem". Proste odpowiedzi, na zdawałoby się trudne pytania. Do tego kilka mądrych cytatów, które nam, dorosłym powinny dać wiele do myślenia. Polecam gorąco!!!

Szarlotta | 2015-09-11
Przeczytana: 11 września 2015

Polecam!
Świetne krótkie opowiadania. Dziecko słucha z zainteresowaniem - moim zdaniem dla szerokiego zakresu wiekowego czytelników.

Panartur | 2015-08-17
Na półkach: Przeczytane, Bajki

Myśli dziecka przypominają dżunglę. Plątaninę pełną zaskakujących wniosków, skojarzeń i pomysłów. Często my, dorośli nie mamy czasu albo cierpliwości szukać w tym gąszczu ukrytych ścieżek i niezauważalnych szlaków po których poruszają się jego mieszkańcy. Kiedy wydaje nam się, że natrafiliśmy na jakąś jasną i klarowną drogę okazuje się, że droga zaczyna kluczyć, wije się i łączy z wieloma innymi, których nie zauważyliśmy. Taki labirynt dziecięcych myśli potrzebuje przewodnika, kogoś komu dziecko może zaufać i będzie traktowało jak równego sobie. Takim kimś jest właśnie Piaskowy Wilk. Energiczny jak dziecko, zwariowany jak dziecko, z głową pełną myśli, pomysłów i odpowiedzi na nie. Piaskowy Wilk jest powiernikiem dziecięcych sekretów, łagodzi dziecięce lęki i potrafi wytłumaczyć dlaczego dzisiaj rodzice pokłócili się i nie odzywają do siebie burcząc coś pod nosem. Potrafi wytłumaczyć nawet czym są kwarki. I atomy. A nawet śmierć. Znalazłem wspaniałą książkę dla kogoś kto przestał...