Hamish Macbeth i śmierć plotkary

Tłumaczenie: Monika Skowron
Cykl: Hamish Macbeth (tom 1)
Wydawnictwo: Edipresse
Death of a Gossip, A Hamish Macbeth Murder Mystery
Agnieszka

Kiedy lady Jane Winters, wdowa z wyższych sfer i felietonistka plotkarskiej kolumny, dołącza do grona miłośników wędkarstwa w Lochdubh, atmosfera robi się ciężka. Ofiarą jej ciętego języka padają wszyscy, również Hamish Macbeth, ale nawet on nie myśli poważnie o tym, że ktoś mógłby raz na zawsze uciszyć jędzowatą lady Jane. Gdy jednak jej zwłoki zostają wyłowione z rzeki, Hamish, z pomocą ślicznej Priscilli Halburton-Smythe, musi sam stawić czoło plotkom, by odnaleźć modredcę. Po raz kolejny przekona się, że tropienie prawdy zwykle bywa niebezpieczne, a przyparty do muru zabójca zazwyczaj uderza ponownie.

źródło opisu: Edipresse Polska, 2013

Humor / 9
Oryginalność / 7

ZzZzZz58 | 2018-11-29
Przeczytana: 28 listopada 2018

Rewelacyjne poczucie humoru przy przeciętnej fabule.

kuzo | 2018-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2018

Tadammm!!! Moja osobista premiera - pierwszy w zyciu przesluchany audiobook! Pierwszy tom cyklu Hamish Macbeth, ktorego nie znalam. Audiobook, bo zalegaja mi tu upierdliwe prace domowe, do ktorych ciezko mi sie zabrac, wolalabym cos poczytac, wiec wyjscie kompromisowe - audiobook! Na poczatku mialam problemy z dostosowaniem zrozumienia do tempa lektora, ale szybko mi to przeszlo. Typowy angielski-sielski kryminalek dla odprezenia, kto lubi tego typu lekture i atmosfere angielskiej wsi, ten bedzie usatysfakcjonowany. Ja jestem - szafki wyprzatniete, "przydasie" (okreslenie z Kalicinskiej) wywalone, lektura na te kanikule bardzo mila. Mam wrazenie, ze sluchajac odbiera sie ten sam tekst inaczej niz czytajac - pewne watki sa od razu wyrazniejsze - byc moze to zasluga lektora.
Poniewaz wysylka audiobookow z Polski wiecej kosztuje i dluzej trwa, siegnelam po to, co bylo dostepne i tansze, czyli wersja w jezyku niemieckim. Tlumaczenia na polski nie moge wiec ocenic.
Polecam na letnie...

Jolka | 2017-11-10
Na półkach: M.C. Beaton, Przeczytane, 2017
Przeczytana: 10 listopada 2017

Bardzo zgrabny kryminałek. Niezbyt obszerny, możliwy do połknięcia w trzy godziny. Lekko napisany, przejrzysty, bez nadmiaru opisów. Umieszczony w ładnej, choć mglistej i deszczowej, scenerii szkockich gór i jezior. Konwencją zdecydowanie przypomina wiele utworów Agaty Christie. Kilka osób zgromadzonych w jednym miejscu (tu na kursie wędkowania), z których jedna zostaje zamordowana. Ktoś powie: dobrze jej tak, była wredna, złośliwa i jędzowata. Jak się okazuje była znaną dziennikarką plotkarskiej prasy i nieobce jej były żadne sekrety uczestników kursu. A ci, owszem, mieli sporo za uszami. I znów to odwieczne pytanie: jeśli motyw mieli wszyscy, to kto zabił?
Niektórzy czytelnicy piszą tutaj, że potrafili przewidzieć mordercę. Ja nie, pomimo główkowania, i dlatego tym wyżej oceniam tę książkę. Wielki plus za kreację wiejskiego posterunkowego. Niby na prowincji i traktowany jak głupek, a sprawę rozgryzł niczym Poirot. Wielkie brawa!

| 2017-06-15

Po cyklu z panią Raisin, sięgnęłam po Hamisha. Nie powiem, czyta się dobrze, chociaż jak na kryminał - morderstwo w połowie książki - to słabo. I duże rozczarowanie co do Hamisha - baardzo go mało.

Niby kryminał, niby jest morderstwo ale wszystko opisane w sposób jak dla mnie skrótowy. Duże przeskoki z jednego zdarzenia, na drugie. Akcja dzieje się szybko i mało wyraziście. Sami bohaterowi z założenia różni ale opisani w taki sposób, że książka bardziej przypomina opowiadanie. Jedyny plus to zakończenie. Wszyscy chcieli lady Jane zabić, każdy ma alibi albo kryje drugą osobą, aż w końcu postać z drugiego planu okazuje się......

PABLOPAN | 2016-08-07
Przeczytana: 11 marca 2013

Nieco znużony ciągnącą się i monotematyczną serią o Aghacie Raisin postanowiłem spróbować M.C. Beaton w innym wydaniu sięgając po Hamisha Macbetha. Książkę pochłonąłem w ekspresowym tempie, główny bohater wzbudza sympatię i częste dobrotliwe uśmiechy politowania, w końcu jednak daje radę i wykrywa sprawcę. Robi to w sekrecie przed czytelnikiem i muszę przyznać, że mi się to nie spodobało. Beaton utwierdza nas w przekonaniu, że każdy mógł zabić i ciężko jest typować kogokolwiek na mordercę - zbyt mało danych i zbyt pobieżnie przedstawieni są bohaterowie. Wielki minus dla wydawcy za literówki pojawiające się niemal na każdej stronie. Jeżeli wszystkie tomy będą utrzymane w podobnym schemacie, to seria może się okazać równie nużąca jak ta o Aghacie Raisin, jednak póki co uważam pierwsze spotkanie za udane, a książkę za bardzo dobrą i zdecydowanie polecam.

klaudynka | 2016-03-13
Na półkach: Przeczytane, Beletrystyka, 2016
Przeczytana: 06 marca 2016

Jako lekka książka, którą się czyta typowo dla rozrywki spisała się na medal. W sam raz do pociągu.

Magdalena | 2016-03-05
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 05 marca 2016

Książka taka sobie. Przez połowę książki wciąż czekałam, aż będzie morderstwo ... W końcu się doczekałam. Do tego no cóż. Połowa tytułu odpowiada policjantowi, o którym na początku jest wspomniane tylko kilka zdań ... I dopiero po morderstwie poznajemy go bliżej.
Mordercy domyśliłam się niemal od razu. Od niechcenia można przeczytać.

Straszydło-Dydłoń | 2015-10-10
Przeczytana: 10 października 2015

Nie ma co ściemniać - Agatha Christie to to nie jest. Ot, takie czytadełko do wypełnienia podróży albo wolnego wieczoru. I nic złego w tym nie ma - taka "resetowa" rzecz też zapewnia przyjemność. Ale skomplikowanej zagadki kryminalnej do rozwiązania raczej się nie spodziewajmy. Same zresztą motywy, które przypisuje się bohaterom wydają się zaskakująco śmieszne i nieadekwatne do popełnionej w efekcie zbrodni.
Plusem tej powiastki filozoficznej - i to plusem mocnym - jest postać posterunkowego Macbetha, obdarzonego przysłowiowym szkockim skąpstwem oraz luzem i dystansem godnym pozazdroszczenia. Policjant ten wnosi dużo humoru, najczęściej niewymuszonego, przez co ożywia trochę papierowość całej historii.
O walorach narracyjnych zapomnieć należy - sceny i dialogi posiadają przeskoki, dzięki którym odnosi się wrażenie, jakby autor czasem nie wiedział, jak płynnie przejść z jednej sytuacji do drugiej.
Ale ostatecznie chodzi o relaks i rozrywkę - a to akurat "Hamish Macbeth i...