U boku "Łupaszki"

Wydawnictwo: PATI
historyczna
paweł

Zbeletryzowana biografia porucznika Antoniego Rymszy pseud. "Maks", byłego dowódcy 3-go szwadrony V Brygady AK na Wileńszczyźnie.
Książka obejmuje okres od od momentu aresztowania w sierpniu 1949 roku do zasądzenia na karę śmierci zamienioną na 25 lat zsyłki do łagru na Kołymie.

źródło opisu: opis własny

| 2014-10-27
Przeczytana: 27 października 2014

„U boku Łupaszki” to trzecia część historii żołnierza AK Antoniego Rymszy „Maksa”.
Po przeczytaniu tych trzech książek pomimo świetnego pióra autora pozostał mi pewien niesmak. Jak się bowiem okazuje wszystkie te trzy książki można było zmieścić do jednej lub najwyżej dwóch. Niestety autor powiela mnóstwo znanych już przeze mnie wydarzeń z poprzednich książek. I tak jak podejrzewałem „Pod komendą Łupaszki. W szponach sowieckiej zdrady” praktycznie w całości można przeczytać jeszcze raz w książce „U boku Łupaszki”. Tak więc spokojnie można sobie pozycję „Pod komendą” darować i od razu skoncentrować się tej drugiej. Choć z drugiej strony jest to wartka i błyskotliwa opowieść o losach żołnierzy AK i przyjemnie oraz szybko mi się ją czytało.
Nie za bardzo rozumiem jednak takie postępowanie i moim zdaniem jest to świadome oszukiwanie czytelnika. Jeśli bowiem ktoś dystonuje materiałami które wystarczą na jedną lub dwie książki to nie rozciąga na nie wiadomo ile części poprzez dowolną...

paweł | 2013-02-15
Przeczytana: 08 sierpnia 2012

Super Książka.Warta przeczytania.Polecam!

Tomasz Czekała | 2014-09-28
Przeczytana: 28 września 2014

Dla miłośników historii pozycja obowiązkowa, a do tego wspomnienia porucznika Rymszy wciągają od samego początku. Młodzi niech czytają i poznają wartość słowa "Patriotyzm".

zbyszek | 2014-02-19
Przeczytana: 23 stycznia 2014

Biografia Antoniego Rymszy jednego z dowódców polskiej partyzantki na Wileńszczyżnie napisana w formie powieści.Jej konstrukcja jest oparta na dwóch płaszczyznach czasowych.Część terażniejsza rozgrywa się w latach 1949/50 kiedy A.Rymsza został aresztowany przez UB i przekazany Sowietom pomimo ujawnienia się i dopełnienia warunków amnestii.Opisuje przebieg śledztwa prowadzonego przez Sowietów w Legnicy,tortur fizycznych i psychicznych .Jest to obraz zupełnego zniewolenia Polski gdzie tzw. rząd nie ma żadnego wpływu na wywożenie obywateli polskich do ZSRR czy też masowe egzekucje w ich bazie w Legnicy.Retrospekcjami nasz bohater cofa się do lat 1943/44 gdzie jest przedstawiony jego udział w tworzeniu i walkach V Brygady AK z Niemcami ,Sowietami i Litwinami.Kończy się to próbą przedarcia do Polski centralnej po bitwie o Wilno i rozbrojeniu oddziałów AK przez Sowietów.Antoni Rymsza po rozwiązaniu Brygady w 1944 roku nie uczestniczył już w jej walkach w nowych warunkach na terenie...

mbed92 | 2017-07-16
Przeczytana: 2016 rok