Umieramy samotni

Wydawnictwo: Gord
We die alone
Bożena

Akcja książki rozpoczyna się w marcu 1943 roku. Norwescy komandosi, którzy właśnie zakończyli szkolenie w Anglii przepływają potajemnie kutrem z Szetlandów do swojej ojczyzny okupowanej przez Niemców. Docierają na skalistą wysepkę za kołem podbiegunowym. Stoją przed niełatwym zadaniem - muszą zorganizować ruch oporu i zacząć prowadzić akcje dywersyjne w mocno obsadzonym przed Niemców rejonie. Na skutek zdrady grupa została zlikwidowana. Jedynym, który ocalał jest 26-letni Jan Baalsrud. Rozpoczyna on dramatyczną ucieczkę przed nazistami. Próbując przedostać się do neutralnej Szwecji musi zmagać się z arktycznym klimatem i wieloma niebezpieczeństwami. Wielokrotnie ociera się o śmierć, ranny i wycieńczony, nękany odmrożeniami i śnieżną ślepotą z nadludzką determinacją walczy o przeżycie.

źródło opisu: Wydawnictwo Gord, 2012

źródło okładki: http://odk.pl/

jagarkar | 2016-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przeczytałam tę książkę zaraz po "Zjawie" Michaela Punke, która była mocno fabularyzowaną opowieścią o zmaganiach Hugh Glassa - trapera, niemal zabitego przez niedźwiedzia, samotnie przemierzającego niebezpieczne tereny zamieszkiwane przez Indian, w poszukiwaniu zemsty na ludziach, którzy zostawili go na pewną śmierć.

I może to był mój błąd. Przy "Zjawie", książka "Umieramy samotni" wypada naprawdę słabo. Przede wszystkim, nie fascynuje, nie czyta się jej z zapartym tchem (no może poza kilkoma fragmentami) i to, co jest tam zawarte z łatwością można by zawrzeć w krótkim streszczeniu, czy tekście na Wikipedii.

„Umieramy samotni” to po prostu historyczny zapis tego, co się przydarzyło Janowi Baalsrudowi. Ta książka jest zwyczajnie źle napisana, nudna, rozwleczona... (i nie wiem, czy to tylko po polsku tak źle wypada, czy oryginał jest podobny).

Czytając tego typu historie (o przetrwaniu), najbardziej czeka się na momenty, które zszokują, zmrożą krew w żyłach. Tutaj jednak autor...

sibidilla | 2015-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2015

Poruszająca książka, z niesamowitymi opisami zdarzeń w czasie wielkiej ucieczki przed Niemcami przez arktyczne terytorium. Historia pokazująca walkę o przetrwanie, odwagę głównego bohatera i osób, które w czasie tej ucieczki mu pomagały, często narażając własne życie i życie swoich najbliższych.

GAME_MAN | 2016-06-07

Świetna książka, trzymająca w napięciu niesamowita historia. Aż sie prosi o ekranizację.

GlukOza | 2017-04-21

Książka wciągająca i zadziwiająca. Jak wiele człowiek jest w stanie przeżyć, przeczytajcie sami. Trudno uwierzyć, że to wszystko wydarzyło się na prawdę.

przemo370 | 2016-03-01
Przeczytana: 28 lutego 2016

Historia na dziesięć gwiazdek, ale opis niestety najwyżej na sześć

Karolina | 2017-11-18
Katarzyna | 2017-11-04