Żołnierze "Łupaszki"

Okładka książki Żołnierze "Łupaszki"
Jan Stanisław Smalewski Wydawnictwo: Mireki powieść historyczna
299 str. 4 godz. 59 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Mireki
Data wydania:
2014-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-01
Liczba stron:
299
Czas czytania
4 godz. 59 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364452161
Tagi:
Komunizm Wspomnienia Opozycja
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen
7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
27 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
126
20

Na półkach:

Maks i Aldona uciekają od przeszłości, są jak zwierzyna łowna na którą wszędzie czyha sfora dzikich psów. W tle obraz realiów życia w zniszczonym wojną kraju. Kto nie czytał niech przeczyta.

Maks i Aldona uciekają od przeszłości, są jak zwierzyna łowna na którą wszędzie czyha sfora dzikich psów. W tle obraz realiów życia w zniszczonym wojną kraju. Kto nie czytał niech przeczyta.

Pokaż mimo to

2
avatar
603
114

Na półkach:

Zainteresowała mnie ta ksiażka swoja forma. Jest to opowieść właściwie o dwójce partyzantów, Aldonie i Antonim i ich losach po opuszczeniu “ Łupaszki”. Chcieli założyć rodzinę, żyć normalnie, służyć Polsce. Nie było im to niestety dane. W opowieści widzimy retrospekcje z akcji, pokazujace rodzaca się między bohaterami miłość. Ksiażka porusza bo jak można być tak prześladowanym po złożeniu swojej młodości Ojczyźnie w ofierze.

Zainteresowała mnie ta ksiażka swoja forma. Jest to opowieść właściwie o dwójce partyzantów, Aldonie i Antonim i ich losach po opuszczeniu “ Łupaszki”. Chcieli założyć rodzinę, żyć normalnie, służyć Polsce. Nie było im to niestety dane. W opowieści widzimy retrospekcje z akcji, pokazujace rodzaca się między bohaterami miłość. Ksiażka porusza bo jak można być tak...

więcej Pokaż mimo to

3
avatar
223
51

Na półkach:

Bardzo dobra książka na temat Żołnierzy Wyklętych i Brygady "Łupaszki". Styl pisania Jana Stanisława Smalewskiego jest na tyle przystępny, że książkę czyta się jak bardzo dobrą powieść historyczną, co sprawia, że fakty w niej zawarte o wiele łatwiej przyswoić.

Bardzo dobra książka na temat Żołnierzy Wyklętych i Brygady "Łupaszki". Styl pisania Jana Stanisława Smalewskiego jest na tyle przystępny, że książkę czyta się jak bardzo dobrą powieść historyczną, co sprawia, że fakty w niej zawarte o wiele łatwiej przyswoić.

Pokaż mimo to

3
Reklama
avatar
0
0

Na półkach: , , , ,

Jan Stanisław Smalewski w swojej książce „Żołnierze Łupaszki” przedstawia losy dwojga partyzantów z oddziału legendarnego dowódcy AK Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” który działał na terenach kresów wschodnich. Autor opisuje losy „Maksa” żołnierza AK oraz jego żony „Aldony” sanitariuszki i łączniczki. Całą historia rozpoczyna się już po zajęciu tych terenów przez armię czerwoną, która kroczyła w kierunku berlina. Były to czasy o wiele bardziej niebezpieczne dla partyzantów niż okres samej wojny i działań zbrojnych przeciw Niemcom czy UPA. Za wojskiem i wraz z nastaniem rządów komunistów na tereny naszego kraju wkroczyły jednostki NKWD oraz nowo utworzone odziały UB których celem była likwidacja gniazd oporu Armii Krajowej. Co z polakami robiło NKWD i UB nie muszę pisać i bynajmniej nie mało to oznak miłości wzajemnej i braterstwa narodów. Książka ta nie skupia się jednak na przedstawieniu okrucieństw przesłuchań czy mordów jakich oni dokonali na wspomnianych wyżej terenach. Jak już napisałem jest to opowieść co dwójce ludzi, którzy przez całą wojnę walczyli o zupełnie inny kraj niż zastali po radzieckim „wyzwoleniu”. O ludziach których marzenia o wolnej i suwerennej ojczyźnie szybko legły w gruzach. Autor przedstawia nam historię ludzi, którzy żyli w ciągłym strachu, którzy musieli ciągle uciekać oraz szukać schronienia w obawie przed rozpoznaniem i aresztowaniem, którzy mimo iluzji wolności mogli stracić życie za to kim do tej pory byli. Na stronach tej książki śledzimy i poznajemy warunki życia zaraz po zaprzestaniu walk. Poznajemy zasady nowego świata gdzie ciągle trwałą innego rodzaju walka. Była to ciągła walka o przeżycie w kraju gdzie brakowało podstawowych rzeczy potrzebnych do zwykłego funkcjonowania jak żywność, lekarstwa czy opał. Gdzie pomimo wielu niedogodności oraz trudów życie powoli funkcjonowało a ludzie ciągle kombinując ciężko wiązali koniec z końcem. Gdzie mimo wielu cierpień których doświadczono przez czas wojny człowiek jeszcze pomógł drugiemu w potrzebie w potrzebie ze zwykłej życzliwości i chęci bezwarunkowej pomocy.
Mimo że w swojej książce autor skupia się na losach partyzantów po wojnie i brak w niej opisów walk oraz potyczek z wrogiem to ze stron nie wieje nudą. Wciągnęła mnie ta historia w całości i książkę przeczytałem praktycznie w jeden wieczór. Jak się okazuje zabawa w kotka i myszkę z bezpieką i ruskimi oraz walka o przetrwanie jest równie pasjonując co nie jedna znakomita książka szpiegowsko -sensacyjna. A że nasi z AK byli niezwykle pomysłowi to i opis niektórych mających miejsce wydarzeń potrafi nieźle zaskoczyć czytelnika. Pozycji tej nie możemy jednak taktować jako odrębnej pojedynczej historii. Jest to cześć opowieści o losach żołnierzy „Łupaszki” i kończy się tak jak każdy odcinek w dobrym serialu gdzie akcja zostaje ucięta a widz denerwuje się gdy zobaczy napisy końcowe i musi czekać na kolejny odcinek.

Jan Stanisław Smalewski w swojej książce „Żołnierze Łupaszki” przedstawia losy dwojga partyzantów z oddziału legendarnego dowódcy AK Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” który działał na terenach kresów wschodnich. Autor opisuje losy „Maksa” żołnierza AK oraz jego żony „Aldony” sanitariuszki i łączniczki. Całą historia rozpoczyna się już po zajęciu tych terenów przez armię...

więcej Pokaż mimo to

43

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Żołnierze "Łupaszki"


Reklama
zgłoś błąd