Wyklęte życiorysy

Wydawnictwo: Rebis
historyczna

To jeszcze jedna książka o ludziach, których życiorysy przez wiele lat były "wyklęte", a nazwiska i miejsce śmierci skazane na zapomnienie, skreślane przez cenzorów, plugawione pomówieniami i oskarżeniami... To także książka o kobietach: żonach, siostrach, córkach i wnuczkach, które nie dały się pokonać komunistycznemu systemowi propagandy. W tym czasie, gdy wiele osób - obawiając się rewizji - niszczyło dokumenty, własne lub rodzinne, te odważne kobiety starały się mieć jak najwięcej dowodów, potwierdzających służbę ich najbliższych dla Rzeczypospolitej Polskiej.
Nie bały się , jak żona, córka i wnuczka gen. Kazimierza Tumidajskiego szukać jego śladów w Związku Radzieckim; Doprowadziły, jak żona i córki ppłk Macieja Kalenkiewicza, do zbudowania cmentarza w Surkontach, gdzie zginął w walce z wojskami NKWD "Kotwicz" i jego żołnierze z Armii Krajowej; . Walczyły, jak Eleonora, siostra ppłk NSZ Stanisława Kasznicy, o uznanie jego działalności "na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego", za którą "zapłatą" był strzał w tył głowy w mokotowskim więzieniu; Starały się , jak Elżbieta Dąbrowska - Hojka, zgromadzić jak najwięcej dowodów, że to kapitan Franciszek Dąbrowski we wrześniu 1939 roku, dowodził obroną Westerplatte; Szukały, jak Ewa Gruner - Żarnoch, śladów ojca, Juliana, wśród szczątków kilku tysięcy oficerów, w 1940 roku zamordowanych w miejscowym więzieniu, a później pogrzebanych w parku leśnym w Charkowie; Odkrywały i wybaczały, jak Wanda Puchalska , córka Józefa Hieronima Retingera, jednego z najbardziej aktywnych po II wojnie orędowników zjednoczenia Europy, ważną rolę, jaką odegrał w historii Polski i poświęcenie życia rodzinnego w imię działalności pro publico bono .

To książka o kobietach, które przez wiele powojennych lat, nadal prowadziły swoją wojnę o utrwalenie w pamięci, oddanie im szacunku, wpisanie do podręczników nazwisk ich najbliższych. Też pro publico bono. O tym, jak pamiętają "swoich" i nie tylko "swoich" bohaterów, o ich uporze, niepowodzeniach i sukcesach opowiada książka "Wyklęte życiorysy".

[opis autorów]

Kominek | 2015-03-31
Przeczytana: 31 marca 2015

Książka, z którą musiałem się przeprosić. Gdyż po rozpoczęciu lektury na jakiś czas została odłożona na półkę, choć zupełnie niepotrzebnie.
Faktem jest, że jest to pozycja, którą polecam gorąco wszystkim sympatykom historii najnowszej, historii II wojny światowej i działań ruchu oporu po wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie polskie w 1944 roku. Nie jest to lektura łatwa, ale wyjątkowo dobrze opracowana i dająca doskonały pogląd na trudne uwarunkowania okresu okupacji, "wyzwolenia" i działalności podziemnej w walce z władzą ludową.

Za sprawą autorów, Jolanty Drużyńskiej i Stanisława M. Jankowskiej możemy poznać sześć obszernych życiorysów. Uwagę zwracają karty z życia kapitana Dąbrowskiego, dzięki któremu Westerplatte broniło się, aż siedem dni, czy majora Kalankiewicza - 'Kotwicza', który swoją walkę z okupantem rozpoczął we wrześniu 1939 roku pod dowództwem majora Henryka Dobrzańskiego, 'Hubala'.
Dwa z sześciu bardzo ważnych świadectw. Dwa, na które zwracam uwagę, choć każde z...

catunga | 2013-08-10
Przeczytana: 12 sierpnia 2013

Bardzo wartościowa pozycja. Przedstawia kolejnych "wyklętych" oraz fakty, których zapewne nigdy nie poznamy na lekcjach historii. Napisana w bardzo przystępny sposób. Polecam tym, którzy chcą się dowiedzieć czegoś o postaciach mniej znanych niż rotmistrz Pilecki, czy generał Fieldorf "Nil", a mnie nie znanych w ogóle.

yootsuu | 2012-06-13
Przeczytana: 10 czerwca 2012

chyba miałam za duże wymagania, gdy zaczynałam czytać 'Wyklęte życiorysy'. nie ulega wątpliwości, że jest to zbiór wartościowych historii o ludziach godnych podziwu. pozycja obowiązkowa dla każdego maniaka historii; jednak powiedziałabym, że tylko dla maniaka. osoba, która jest średnio zainteresowana tą tematyką i nie jest przyzwyczajona do czytania takich książek będzie miała problem, bo ciężko się czyta, jest sporo niepotrzebnych informacji i opisów. zawiodłam się, chociaż równocześnie wiele się dowiedziałam. ;)

Mateusz | 2015-12-28
Przeczytana: 01 sierpnia 2011

„Wyklęte życiorysy” to bez wątpienia jedna z ciekawszych pozycji, jakie Dom Wydawniczy Rebis wydał w obecnym roku. Książka traktuje o losach i życiorysach sześciu bohaterów czasu II wojny światowej, a ponadto o niezłomnym trudzie, jaki włożyły kochające owych bohaterów kobiety – żony, córki, siostry, aby uczcić pamięć o nich. Dąbrowski, Gruner, Kalenkiewicz, Kasznica, Retinger, Tumidajski – nazwiska te niewiele mówią współczesnemu czytelnikowi, nawet zainteresowanemu historią. Autorzy przybliżają nam życiorysy tych postaci, przez wiele lat fałszowanych lub przemilczanych. Dzięki trudzie i uporowi w walce z zafałszowanymi obrazami tychże ludzi, jaki wykazały kochające ich kobiety, współczesny czytelnik może poznać prawdziwe losy bohaterów II wojny światowej. Nie jest to książka z kategorii „teorii spiskowych”, tylko rzeczowa i napisana w ciekawy sposób opowieść o odwadze, honorze i pamięci. Autorzy w przystępny sposób przybliżają nam losy postaci skazanych po wojnie na zapomnienie....

tyrmand | 2016-12-04
ToJa | 2016-11-14