Tajga. Tamtego lata w Kajenie

Wydawnictwo: StudioEMKA
Syberia, zesłanie
historyczna
Marcelina

W „TAJDZE” autor jeszcze raz wraca do tematyki syberyjskiego zesłania. Wraca posłuszny pisarskiej intuicji. Nie dawały mu bowiem spokoju własne wspomnienia, pogubione ważne wątki fabularne, czytelniczo ciekawe. Namawiali go do kontynuowania tej tematyki Czytelnicy, którzy licznie sięgnęli po „Syberiadę polską” i „Czas kukułczych gniazd”. Przede wszystkim zaś współtowarzysze niedoli, Sybiracy....

Namawiali go do kontynuowania tej tematyki Czytelnicy, którzy licznie sięgnęli po „Syberiadę polską” i „Czas kukułczych gniazd”. Przede wszystkim zaś współtowarzysze niedoli, Sybiracy. To ich listy, wzruszające spotkania po latach, znacznie „TAJGĘ” wzbogaciły i nasyciły ją realiami.
A co najważniejsze, zaludniły ją autentycznymi postaciami tych, „którzy na wieki wieków w syberyjskiej zmarzlinie pozostali”.

źródło opisu: Wydawnictwo Studio Emka 2007

źródło okładki: www.studioemka.pl

Goszarda | 2016-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Książka jest jakby uzupełnieniem "Syberiady polskiej".
Nowi ludzie, nowe ich losy; ale niektóre sceny autor przytacza prawie słowo w słowo z "Syberiady..." więc już tak dobrze nie czytało mi się tej części.

Ale POLECAM!!!

Anna | 2014-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2014

Niestety, ta pozycja mnie nie zachwyciła. "Tajgę" można potraktować jak suplement do "Syberiady ..."; są w niej powroty do zdarzeń opisanych w pierwszej książce, tak jakby autor przypomniał sobie o pewnych szczegółach, detalach, postaciach, którymi uznał za konieczne podzielić się z czytelnikiem. Może było to dla Niego ważne, bowiem to jego wspomnienia i przeżycia, jego dramaty i sentymenty. Jednak książka już nie wciąga tak jak "Syberiada polska". Szkoda.

emindflow | 2013-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2013

Ogromne rozczarowanie. Książka jest napisana jako swego rodzaju suplement do świetnej "Syberiady". Niestety, efekt jest beznadziejny. Autor rozwija niektóre wątki z poprzedniej książki kierując się nieznanym kluczem, stad całość sprawia wrażenie chaosu. Jako samodzielna pozycja ta książka nijak się nie broni. Zdecydowanie lepiej byłoby pokusić się o drugie, rozszerzone wydanie "Syberiady" niż wydawać takie nie wiadomo co. Zdecydowanie odradzam.

Justyna | 2013-07-15
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 15 lipca 2013

Kolejny raz Zbigniew Domino przybliża nam życie polskich uchodźców w syberyjskiej Tajdze. Jak udało mi się wychwycić w jego dwóch opowiadaniach zawartych w "Tajdze" niekiedy dublują się zdarzenia, które opisał on już w "Syberiadzie polskiej", niemniej książka po raz kolejny daje Nam obraz "mocnych", ciężkich przeżyć, których doświadczyli przedwojenni Podolanie.

Sięgnęłam po tę książkę,gdyż bardzo zżyłam się z bohaterami "Syberiady".Byłam ciekawa o czym jeszcze autor chciał napisać,jakie przeżycia,losy zesłańców przedstawić. Dla mnie "Tajga" to pewne uzupełnienie "Syberiady".

Sama "Tajga" jest dość chaotyczna,pewne wątki się powtarzają.Ktoś kto nie czytał wcześniej "Syberiady" może czuć się trochę zawiedziony.Uważam ,że książka się broni ,ale jako dodatek ,a nie odrębna powieść.

Cieszę się,że po nią sięgnęłam gdyż przeczytałam wzruszający wątek o psach,o wilku o przyjaźni Staszka z jego rosyjskim przyjacielem.Poznałam zwykłych Rosjan ,których los był równie trudny jak naszych zesłańców .

Zofiana | 2014-01-06
Przeczytana: styczeń 2014

Niejako "uzupełnienie" do "Syberiady polskiej". Nie porywa jak wspomniana powieść, ale nie można odmówić jej wielu walorów.
Wspaniały wątek o psach, które kochają swych właścicieli miłością bezwarunkową.

sorensdaughter | 2013-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2013

Właściwie bardziej mi się podobała niż "Syberiada", choć bez przeczytania tej pierwszej może być trudno połączyć różne wątki w całość. Domino świetnie pisze, barwny, piękny język. Więcej takich książek!

patelka | 2015-09-25

Książka jest kontynuacją Syberiady Polskiej. jednak jest suplementem do niej. Bez przeczytania "Syberiady Polskiej" nie warto sięgać po "Tajge", gdyż nie jest napisana w żadnej chronologii. Jest to kontynuacja losów zesłańców, poszczególnych bohaterów. Idąc dalej dla osób które przeczytały "Syberiade" ta ksiązka powinna okazać sie wspaniałym dopełnieniem i poszerzeniem losów rodziny Dolinów i zesłańców łągpunktu Kajen

Elvis7 | 2015-01-09

Książka zdecydowanie odbiega od poziomu Syberiady i Czasu. nie potrafię jej ocenić ani opisać.
Pozostała mi jednak w pamięci scena, kiedy do obozu przesiedleni zostają Niemcy wysiedlenia ze swoich domów. Dwa narody - jeden dramat.

fantaghirooo | 2016-12-01