Wiezień Kołymy

Wydawnictwo: Fundacja Dziedzictwo
8 (20 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
historyczna
paweł

Wspomnienia z blisko ośmioletniego pobytu w najcięższych sowieckich obozach na północnym wschodzie ZSRR, na Kołymie. Autor, uczestnik Powstania Warszawskiego przebywał tam w latach 1947 - 1954 i pracował m.in. syberyjskiej w kopalni złota

źródło opisu: opis własny

| 2014-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2014

To już ostatnia cześć historii żołnierza AK Antoniego Rymszy „Maksa”.
Czwarta i ostatnia książka o jego życiu ukazuje nam jego losy w sowieckich obozach pracy po skazaniu przez radziecki trybunał wojskowy na 25 lat.
Autor ukazuje nam życie więźniów w skrajnie ciężkich warunkach dalekiej Syberii.
Książka ta niewątpliwie jest kopalnią wiedzy i wielu ciekawostek z funkcjonowania obozów pracy dla więźniów politycznych niewygodnych dla ustroju. Pierwsze wrażenie to takie że jednak wszystkich nie da się zabić a władza musi z „wrogami” coś zrobić. Tak więc więźniowie stają się niewolnikami i tanią siłą roboczą wykorzystywaną do ciężkiej pracy.
Bezkresna Syberia to idealne miejsce.
Nie za bardzo jest jak uciec bo wszędzie daleko. Praktycznie całoroczne mrozy i niskie temperatury bynajmniej nie sprzyjają ucieczką więźniów.
Niski koszt utrzymania takiego robotnika i możliwość stałych uzupełnień to kolejne plusy dla władzy.
Same obozy były istną wieżą Babel. Polacy, Japończycy,...

paweł | 2013-02-15
Przeczytana: 27 sierpnia 2012

Dalsze losy por.Rymszy ps.Maks przedstawione w książce pt. U boku "Łupaszki"

mbed92 | 2017-07-16
Przeczytana: 2016 rok