Poza zasadą przyjemności

Okładka książki Poza zasadą przyjemności
Sigmund Freud Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Seria: Meandry Kultury nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Meandry Kultury
Jenseits des Lustprincips
Vis-á-Vis/Etiuda
2019-03-11
1997-01-01
9788379982004
Jerzy Prokopiuk
literatura niemiecka psychoanaliza

Tę książke możnaby zadedykować wielu krytykom Zygmunta Freuda jak i całej psychoanalizy. Krytycy Ci, często twierdzą że Freud i psychoanaliza to tylko seks, seks, seks. Freud pokazuje i udowadnia w tym dziele że właśnie tak nie jest, a krytyka ta bierze się z niewiedzy i błędnej intepretacji. Swietna książka ;)

Uporządkowane, (jak na Freuda) przejrzyście wyjaśnione założenia psychoanalizy. Często kontrowersyjne poglądy Freuda w tej książce nabierają łagodniejszego wydźwięku przez mniej filozoficzny, niż we "Wstępie do psychoanalizy" język. Nadal trudne do zrozumienia, czasami nie do przyjęcia nawet współcześnie, ale zmuszają do zastanowienia się, czy to na pewno tylko wymysły pierwszego psychoanalityka, czy może jednak prawda o ludzkiej naturze.

Moje pierwsze zderzenie z Freudem przy "Wstępie do psychoanalizy" owocowało odłamkami wielu niedających spokoju spostrzeżeń, które omal nie spowodowały, że nigdy więcej nie powróciłabym do jego pism. Na szczęście, coś mnie podkusiło, żeby kupić zbiór jego późniejszych prac. Po przeczytaniu dostałam olśnienia. W końcu zrozumiałam zależności między ego, id i superego, dychotomicznie podzielone popędy zdają się fantastycznie i zaskakująco trafnie obrazować życie wewnętrzne człowieka. Co najważniejsze, przestałam podzielać jeden z największych zarzutów wysuwanych od zawsze przeciwko psychoanalizie, wcale nie sprowadza wszystkiego do seksualności (wcześniej sama tak myślałam, kajam się teraz), a jedynie wyjaśnia wzajemne relacje między życiem i śmiercią, a ściślej popędom łączenia i destrukcji. Kocham Freuda, nawet jeżeli pozostały we mnie pewne wątpliwości, co do trafności jego wszystkich poglądów.

Sigmund Freud Poza zasadą przyjemności Zobacz więcej