Poza zasadą przyjemności

Sigmund Freud Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Seria: Meandry Kultury nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Jenseits des Lustprincips
2019-03-11
1997-01-01
9788379982004
Jerzy Prokopiuk
Vis-á-Vis/Etiuda
literatura niemiecka psychoanaliza
Jenseits des Lustprincips
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
2019-03-11
9788379982004
Jerzy Prokopiuk
Meandry Kultury
literatura niemiecka psychoanaliza

Tę książke możnaby zadedykować wielu krytykom Zygmunta Freuda jak i całej psychoanalizy. Krytycy Ci, często twierdzą że Freud i psychoanaliza to tylko seks, seks, seks. Freud pokazuje i udowadnia w tym dziele że właśnie tak nie jest, a krytyka ta bierze się z niewiedzy i błędnej intepretacji. Swietna książka ;)

Uporządkowane, (jak na Freuda) przejrzyście wyjaśnione założenia psychoanalizy. Często kontrowersyjne poglądy Freuda w tej książce nabierają łagodniejszego wydźwięku przez mniej filozoficzny, niż we "Wstępie do psychoanalizy" język. Nadal trudne do zrozumienia, czasami nie do przyjęcia nawet współcześnie, ale zmuszają do zastanowienia się, czy to na pewno tylko wymysły...

Moje pierwsze zderzenie z Freudem przy "Wstępie do psychoanalizy" owocowało odłamkami wielu niedających spokoju spostrzeżeń, które omal nie spowodowały, że nigdy więcej nie powróciłabym do jego pism. Na szczęście, coś mnie podkusiło, żeby kupić zbiór jego późniejszych prac. Po przeczytaniu dostałam olśnienia. W końcu zrozumiałam zależności między ego, id i superego,...

• Psychologia
  • Filozofia