Kultura jako źródło cierpień

Sigmund Freud Wydawnictwo: Aletheia nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Unbehagen in der Kultur
2013-03-29
1995-01-01
Jerzy Prokopiuk
Aletheia
Psychoanaliza filozofia cierpienie życie problem cierpienia w kulturze estetyka religia
Unbehagen in der Kultur
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
2013-03-29
Jerzy Prokopiuk

Freud uwodzi czytelnika swoim gawędziarskim stylem opowiadania nawet wtedy, kiedy porusza kwestie mocno naukowe. Można wierzyć lub nie temu austriackiemu badaczowi, wszak większość z jego wywodów ma charakter teoretyczny, bez wątpienia warto jednak zapoznać się z jego propozycją wyjaśnień takich zjawisk, jak sumienie, potrzeba religii czy cierpienie spowodowane kulturą....

Kłamliwe przetłumaczenie Freudowskiego tytułu "Das Unbehagen in der Kultur" celem propagowania kłamliwego marksizmu antykulturowego nie mającego nic wspólnego z treścią książki Freuda, dla którego celem działań psychoanalitycznych miało być odzyskanie równowagi przez człowieka (pacjenta) w kulturze, a nie - tak jak czynią współcześni kulturowi marksiści - zaorania...

Ciekawe spojrzenie na pewne aspekty psychologi. Książkę poleciła mi polonistka i nie żałuję. Są w niej pewne braki, ale wiele też wyjaśnia. Nie jest to jednak prosta książka i wymaga nie lada skupienia. Z pewnością nie nadaje się jako "coś lekkiego" do tramwaju.

200 stron powtarzania w kółko tego samego + parę fajnych rzeczy

Warto

To bardzo trudna choć niezwykle interesująca książka. Od kilku lat interesuję się filozofią i naukami z nią wiązanymi. Na tę książkę natknęłam się właściwie dzięki Pani Doktor Guzowskiej, która poleciła przeczytać nam te pozycję na zaliczenie jej przedmiotu. Z początku nie mogłam się przegryźć przez pierwsze karty tej pozycji ale potem było coraz łatwiej. Teraz mogę...

Chwilami ciekawa, chwilami przeciągnięta. Ale warto przeczytać, w końcu to Freud!

Warto przeczytać choćby dla wielu trafnych spostrzeżeń autora. Zarysowana tu teoria kultury broni się do dziś i wydaje się ponadczasowa, niemniej jednak momentami dobrze do niektórych fragmentów podchodzić z rezerwą. Łatwo się czyta, napisana bardzo sprawnym językiem. Absolutny kanon kulturoznawczy i przyczynek do dalszych poszukiwań.

Dwa interesujące eseje, Freuda się zawsze dobrze czyta. Jest bardzo przejrzysty. Warto.

Oj ,podyskutowałam z autorem, bo było o czym.

Dyskusje

• Filozofia