Rozmowy

Tłumaczenie: Ireneusz Kania
Wydawnictwo: Aletheia
Entretiens
Krzysiek

Opublikowany w roku śmierci francusko-rumuńskiego filozofa Emila Ciorana (1911–1995) tom wywiadów z nim stanowi bardzo szczególną publikację. Na początku lat 70. XX wieku Cioran pisał do znajomego: „Mam sześćdziesiąt lat i nigdy nie występowałem publicznie”. Nie cenił „życia literackiego”, nie przyjmował nagród, a swoje pisarstwo uważał za „terapeutyczne”. Żył paradoksalnie: uznawał życie za bezsensowne, lecz je kochał i cieszył się nim. W późniejszym okresie jednak, w miarę rosnącej sławy, zaczął udzielać wywiadów, czasem nawet rozmowy z nim odbywały się przed zgromadzoną publicznością. Niniejszy zbiór zawiera dwadzieścia takich wywiadów i rozmów z Cioranem z ostatniego ćwierćwiecza jego życia. Mówi on o sobie i swoim stosunku do świata, opowiada o dzieciństwie, młodości i powodach, dla których, osiadłszy na stałe we Francji, w latach 40. porzucił ostatecznie język rumuński i zaczął pisać po francusku. Wiele miejsca w rozmowach zajmują kwestie egzystencjalne: sens (bezsens) życia, a zarazem czerpanie z niego, samobójstwo, religia, Bóg. Wywiady powstały przy różnych okazjach, rozmaici byli rozmówcy i dlatego mamy tu całą gamę tematów, a także zróżnicowaną głębię refleksji. Niektóre wątki powtarzają się, ale są oświetlane z wielu stron. Dzięki temu czytelnik otrzymuje wielostronny obraz osobowości filozofa poświadczony przez niego samego.

źródło opisu: aletheia.com.pl

źródło okładki: aletheia.com.pl

Felzmann | 2017-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2017

Rozmowy, na które czekałem całe moje życie. Jak ja tego potrzebowałem! Czytać przemyślenia tego człowieka to jest jedna wielka rozkosz.

martin | 2016-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2016

Wywiady z Cioranem, czyli „ Kult porażki.”

Cioran jako bezprzykładny nihilista, buntownik oraz wieszcz zbliżającej się nieuchronnie zagłady ludzkości, którą byłby rad oglądać z wielkim zadowoleniem. Równocześnie ktoś umiejętnie korzystający z życia. Jak Bobkowski zjeździł na rowerze całą Francję, pijąc pełnymi haustami to, co życie miało do zaoferowania. Rozmowy z przygodnymi ludźmi, szczególnie prostaczkami i niepiśmiennymi, które cenił sobie najbardziej, noclegi w schroniskach, na wsiach i odludziach. To, że prawda nie kryje się w książkach, a w życiu – słowa jednego z ogrodników, którego napotkał w czasie jednej ze swoich licznych wędrówek, zapamiętał do końca życia. Zmęczeniem leczył swoją bezsenność. Był również studentem robiącym doktorat, jednak unika zaangażowania jak tylko się da i dopiero w 40 roku życia zrywa z uczelnią. Póki co dawała mu ona parę przywilejów, jak choćby darmowe obiady. Sielanka się jednak kończy, kiedy ta daje mu ultimatum. On się nie zgadza i...

Adrian Tync | 2018-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2018

Świetny zbiór wywiadów z Cioranem, który daje czytelnikowi bardzo wyraźny obraz tego, co tak naprawdę uważał ten rumuński myśliciel. Warto przeczytać nawet jeśli nie zna się jego książek, jego przemyślenia pomimo swojej goryczy są bardzo interesujące i często wyjątkowo trafne. Bez tej książki nie sposób zrozumieć osoby Ciorana w pełni, jego książki to jednak tylko jakiś mały wycinek, zapis tego, co przeżywał w danych chwilach, a tu mamy spojrzenie Ciorana na samego siebie i swoje dzieło już pod koniec życia. Gorąco polecam.

Konrad | 2018-08-05

Dialogi z Cioranem. W wielu porusza się te same kwestie, nawet Cioran sam to zauważa. Niemniej, dzięki tej książce zbliżamy się do człowieka z krwi i kości. Warto dla osób zainteresowanych twórczością Ciorana.

Waldek | 2013-08-12

Moja biblia.