Bóg zasnął?

Wydawnictwo: Oficynka
literatura polska
Ag2S

Mroczna kontynuacja losów bohaterów Gdańskiego depozytu. Tym razem więcej czerni, mniej sepii. Tajemniczy depozyt zakopany w pałacowym parku, rynek dzieł sztuki, a obok tego zwykłe i szczególne zarazem losy Wandy, Marii i Marty – kobiet, które dokonywały dramatycznych wyborów, dojrzewały, zaczynały rozumieć siebie i innych, a nade wszystko musiały być dzielne. Czy ludzki los zależy wyłącznie...

Czy ludzki los zależy wyłącznie od woli, pragnień i dążeń? A może człowiek nie ma wpływu na swoje życie i jest skazany na wszystko, co niosą wichry historii? Bohaterowie powieści żyją w trudnych czasach. Dokonują też trudnych wyborów... Oto mroczna kontynuacja losów postaci z „Gdańskiego depozytu”.

źródło opisu: http://oficynka.pl/

źródło okładki: http://oficynka.pl/katalog/bogzasnal/

Kominek | 2016-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2016

Grupa, którą polecam i do której zapraszam:

Przyznam się, że miałem spory problem z początkiem tej opowieści. Piszę początkiem, gdyż „Gdański depozyt” stanowi początek historii, którą domyka powieść, „Bóg zasnął?”.

W konsekwencji pierwsza nieukończona trafiła na półkę, a do lektury trafiła druga. I dobrze się stało, bo jakbym czytał powieści pisane przez dwie różne osoby, (choć w pewien sposób tak właśnie jest), a przecież rzecz ma się zgoła odmiennie. Wtrącenie w nawiasie znajdzie swoje poniższe odniesienie. Można potraktować książkę „Bóg zasnął?” jako zupełnie niezależną od poprzedniczki, choć pewne nawiązania nie są bez znaczenia.

Wystarczyło kilkanaście stron, aby powojenna historia trzech kobiet zassała mnie bez reszty, bez chwili na swobodny oddech. Z coraz większym zainteresowaniem odkrywałem losy Wandy i Marii, a także Marty, córki jednej z kobiet.

Wojna doświadczyła boleśnie wielu ludzi. Wojna na długo pozostawia...

ZapomnianaBiblioteka | 2016-01-04

Piotr Schmandt jest autorem znakomitej trylogii kryminalnej „Sprawy inspektora Brauna”, której akcja rozgrywa się w pierwszych latach ubiegłego wieku w Wejherowie. W 2011 r. ukazała się inna powieść autora „Gdański depozyt”, której fabuła osnuta jest wokół poszukiwań skrzyni z kosztownościami ukrytej w pałacowym parku. Tłem tej książki jest Wolne Miasto Gdańsk, a wydarzenia w niej przedstawione nie pozostają bez związku z nieuchronnie zbliżającym się wybuchem II wojny światowej. Po czterech latach autor wraz z małżonką Olgą Podolską-Schmandt postanowili dać drugie życie niektórym z bohaterów „Gdańskiego depozytu”. Owocem ich wspólnej pracy jest powieść „Bóg zasnął?”

Więcej na:

Mateusz | 2016-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2016

Ta książka to trochę lepiej niż szkolne wypracowanie, a wiele poziomów niżej niż "Pruska zagadka", "Fotografia" czy nawet "Gdański depozyt" Piotra Schmandta. Wiele wątków, niektóre pieczołowicie rozwijane, inne zaś schowane w dwóch, może trzech zdaniach.

Naprawdę bardzo cenię pióro P. Schmandta, ale ten tytuł autorstwa jego wraz z małżonką - p. Olgą Podolską-Schmandt, to naprawdę słabizna.

Katarzyna | 2016-07-10

Kolejny błąd popełniony przeze mnie -zakup kota w worku tylko i wyłącznie pod wpływem sugestii nazwiska autora. Generalnie brak ładu, brak składu, kontynuacja słabego "Gdańskiego depozytu". Mam wrażenie, że autor uległ, albo źle odczytanej wenie, albo chęci zatarcia złego wrażenia, niestety jeszcze gorszym, albo naciskom małżonki, która chciała zobaczyć swoje imię na okładce. Osobiście stawiałabym na tą ostatnią opcję. Niestety, przykład tej książki wyraźnie wskazuje, iż są sytuacje, kiedy należy się sprzeciwić żonie. Niby można przeczytać, tylko po co?

Krish | 2016-11-05
Przeczytana: 15 stycznia 2017