Dzieła zebrane tom 5. OPOWIADANIA WSZYSTKIE vol. 1

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
opowiadania, los, samotność, rozpacz
Krzysiek

Wydanie krytyczne Dzieł zebranych jednego z największych pisarzy polskich XX wieku, współzałożyciela i wieloletniego członka redakcji „Kultury” paryskiej, autora wielkich świadectw minionego wieku: Innego Świata oraz Dziennika pisanego nocą. Edycja obejmie całość twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego — oprócz tekstów znanych już polskiemu czytelnikowi znajdą się w niej utwory rozproszone,...

Edycja obejmie całość twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego — oprócz tekstów znanych już polskiemu czytelnikowi znajdą się w niej utwory rozproszone, artykuły, wywiady, a także zdjęcia pochodzące z archiwum Pisarza.
Po pierwszych trzech tomach, zbierających recenzje, szkice i rozprawy literackie autora Innego Świata, następne części ukazywać się będą w kolejności niechronologicznej. W tomie piąty, będącym jednocześnie pierwszą częścią Opowiadań wszystkich, znajduje się blisko 30 krótkich form literackich, w tym m.in. Wieża, Pieta dell’Isola, Książę Niezłomny, Cud oraz Dżuma w Neapolu.
Dzieła zebrane w sumie ukażą się w trzynastu tomach, których edycję Wydawnictwo Literackie oraz opracowujący wydanie krytyczne Instytut Badań Literackich PAN planują zakończyć w 2019 roku, by uczcić w ten sposób rok 100. urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

źródło opisu: wydawnictwoliterackie.pl

źródło okładki: wydawnictwoliterackie.pl