Fotografia

Okładka książki Fotografia Piotr Schmandt
Okładka książki Fotografia
Piotr Schmandt Wydawnictwo: Oficynka Cykl: Sprawy inspektora Brauna (tom 2) Seria: Zbrodnia w Bibliotece kryminał, sensacja, thriller
Sprawy inspektora Brauna (tom 2)
Zbrodnia w Bibliotece
Oficynka
2015-04-03
2010-07-01
literatura polska

Niezły kryminał... i tyle. Zabrakło mi głębi z poprzedniej części: rozważań egzystencjalnych, tożsamościowych, moralnych. Na plus niesamowity klimat, który ujmuje mnie od pierwszych zdań.

Książka tak jak jej poprzedniczka, zachowana została zgodnie w stylu retro, co jak najbardziej idzie u niej na plus. Co jednak czuję po przeczytaniu jej? Duży niedosyt. Mam wrażenie, że autor mógłby o wiele bardziej postarać się w kwestii rozwinięcia fabuły. Nie jest to zły kryminał, ale nie można go nazwać dobrym.
Sama akcja tu tak naprawdę nie odbywa się, rozdziały są monotonne i czyta się je bardzo ciężko.
Czy polecam tę książkę? Pierwsza część tak, ta pozycja, jak dla mnie jest niewypałem.

Sama akcja tu tak naprawdę nie odbywa się, rozdziały są...

Rewelacja! Retro kryminał, a więc z nutą nostalgii - do świata, w którym każdy nie tylko miał, ale i znał swoje miejsce. Do wdzięku, spokoju, ładu. Smak, wdzięk, niespieszność (życie, w którym nie trzeba gnać, gonić własnego ogona!),atmosfera miasteczka, której i którego już nie ma, a więc powtórzę (bo mnie przepełnia) tęsknota i nostalgia do... normalnego życia, normalnego świata, kultury ludzi. Jest też morderstwo i morderca, a jakże : ) Czytać! Czytać! Czytać! Czyli relaksować się i odpoczywać. No i tęsknić. Do tego, co właściwe, do świata, jaki powinien on być.

Kryminał retro. Ginie fotograf, na pomoc rusza pan inspektor (z samego Berlina!),taki Jasio-samochwała. Przez prawie całą książkę odbywa rozmowy z uczestnikami pewnego spotkania towarzyskiego, przy czym większość tych rozmów polega na przerzucaniu się kurtuazyjnymi zwrotami - jak to między ludźmi "na poziomie". Potem następuje "niespodziewany zwrot akcji", oskarżeni są już chyba zmęczeni panem inspektorem i sami podejmują działania, które pozwalają w końcu ruszyć sprawę z miejsca. Winnych znajduje w końcu pewna panna, która - podobnie jak ja - jest już chyba zniecierpliwiona samozadowoleniem inspektora.

Wszystko zgodne z klasyką kryminału retro. Ale pozostaje pewien niedosyt. Pruska zagadka dużo lepsza.

Bardzo klasyczny kryminał typu "Who done it?", trochę w stylu Agaty Christie. Ograniczone, zamknięte grono podejrzanych, oczywiście trup, a czytelnik wspólnie z detektywem musi znaleźć zabójcę. Akcja rozwija się bardzo powoli, ale autor prowadzi nas ze smakiem i dość lekko. W ogóle całość jest bardzo grzeczna i poukładana, co nie jest w tym wypadku zarzutem. Rozwiązanie zagadki może nieco rozczarowuje, ale to zdarza się dość często i - przynajmniej mnie - nie przekreśla frajdy z czytania.

Polecam miłośnikom kryminałów w starym stylu, ze szlachetnym, poukładanym detektywem. Na pewno sięgnę po inne części przygód inspektora Ignaza Brauna.

Wejherowo. Cudowna, urocza lektura. Czytałam z ogromną przyjemnością. Uwielbiam takie wysmakowane, eleganckie teksty. Szkoda, że ich tak mało w polskiej literaturze.

Drogi czytelniku, przeczytałem tą pozycję właściwie dla Ciebie. Mogę więc wszystkich ostrzec przed stratą czasu i wzroku. Jeśli I część przygód inspektora Brauna czytało się nawet z przyjemnością, to ta część jest do niczego. Zamordowano starego fotografa. Autor skierował podejrzenia na bardzo ograniczoną grupę podejrzanych. W kolejnych rozdziałach mamy do czynienia z przesłuchaniami wszystkich niby podejrzanych. Nic się nie dzieje. Flaki z olejem. Brak akcji. Podsumowując, jeśli ta książka trafi w Twoje ręce, to odłóż ją tam gdzie leżała.

"Mimo odgrywanych ról, każdy kiedyś odkrywa swoje słabości albo uczucia."

Kryminał do spokojnego czytania, stopniowego zagłębiania się w kolejne odsłony zagadkowej sprawy, chwytania różnorodnych perspektyw w zależności od przesłuchiwanych świadków, odkrywania skrywanych sekretów, wyciągania znaczących szczegółów i sprawnego kojarzenia faktów. Wszystko oprawione małomiasteczkowym kolorytem Wejherowa z początku dwudziestego wieku. Sympatyczny główny bohater, nieco zmanierowany sławą i odnoszonymi sukcesami detektywistycznymi, pruski urzędnik państwowy, inspektor Ignaz Braun. Ambitny, błyskotliwy, elegancki, mający swój niepowtarzalny styl bycia, ceniący dyskrecję i powściągliwość, przedstawiony z lekkim humorem. Interesujący rzut na historię fotografii, wizyta w najstarszym w mieście atelier, wypełnionym ambrotypami, kalotypami, dagerotypami, światłodrukami, zdjęciami stereoskopowymi, albuminami, płytami szklanymi, kolorowanymi odbitkami solnymi, portretami sylwetkowymi, widokami przyrody, scenkami rodzajowymi i medalionami.

Inspektor Ignaz Braun przebywa na urlopie w Wejherowie, w którym pięć lat wcześniej dokonał rozwikłania bardzo skomplikowanego śledztwa, tu też poznał swoją żonę. Ceniony i lubiany przez mieszkańców miasteczka, przypadkowo znów znajduje się w centrum uwagi. Jako jeden z ostatnich widział ofiarę morderstwa, Theodora Pratza. Kto mógł zabić znanego i sędziwego fotografa? Komu zależało na jego śmierci? Z jakiego powodu dopuszczono się zbrodni? Wydaje się, że śledztwo utknęło w martwym punkcie, nie ma punktów zaczepienia, a wytypowanie potencjalnych podejrzanych jest niezwykle trudne. Czyżby pojawiła się pierwsza nierozwiązana sprawa morderstwa w karierze inspektora? Bardzo interesująco napisana powieść kryminalna, w klasycznym stylu, z ciepłą narracją, niepowtarzalną atmosferą, nostalgiczną nutą historii, znakomicie dostosowanymi do epoki dialogami. Przyjemne zaczytanie, ze smakiem i dobrym gustem. Wiedziona ciekawością sięgam po ostatni tom trylogii "Fabryka Pokory".

bookendorfina.blogspot.com

"Mimo odgrywanych ról, każdy kiedyś odkrywa swoje słabości albo uczucia."

Recenzję znajdziecie na moim blogu. Serdecznie zapraszam ^_^

Recenzję znajdziecie na moim blogu. Serdecznie zapraszam ^_^