Zgłosuj na książki roku 2017

Protokół dyplomatyczny. Ceremoniał & etykieta
978-83-89607-98-0
poradniki
magdad

Znacznie poszerzone i poprawione trzecie wydanie podręcznika protokołu dyplomatycznego powstało ze względu zarówno na potrzebę wznowienia tytułu, jak i na możliwość uzupełnienia go nowymi doświadczeniami. Wiele z nich zdobyłem, gdy przez trzy lata miałem zaszczyt kierować Protokołem Dyplomatycznym Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Następne przynosi mi codzienna praktyka obecnej misji ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu. Wreszcie kolejne wiążą się ze zmianami zwyczajów i zachowań ludzkich, ale też stosunków międzynarodowych. Przykładem niedawnych zmian w tych ostatnich niech będą skutki wejścia w życie traktatu lizbońskiego dla pracy dyplomacji państw członkowskich Unii Europejskiej. Protokół to wiedza, którą ciągle poddaje się weryfikacji i którą wzbogaca się cały czas.
Tomasz Orłowski, Przedmowa do wydania trzeciego, fragmenty

źródło opisu: www.pism.pl

źródło okładki: www.facebook.com/Wydawnictwo.PISM

gorzka | 2015-05-19
Przeczytana: 2006 rok

"Protokół dyplomatyczny" poleciłabym wszystkim, gdyż, wbrew pozorom, zawartość książki jest istotna dla każdego, nie tylko dla dyplomatów. W epoce otwartych granic, podróżujemy bardzo często do innych krajów, co niejednokrotnie może powodować pewnego rodzaju zderzenia kulturowe. W książce T. Orłowskiego znajdziecie wiele drobiazgowych i praktycznych wskazówek np. jak zachować się przy stole. Temat może wydawać się zabawny, jednakże są kraje gdzie jada się rzeczy, których nie spożywa się w Polsce, bądź też rodzaj posiłków i kolejność są inne niż u nas, przez co niejeden rodak zanim cokolwiek zamówi może doznać rozterek:). Oczywiście lektura "Protokołu ..." to nie tylko porady nienagannego zachowania przy stole, znajdziemy w nim znacznie więcej.
Książkę polecam każdemu, zwłaszcza, że zdarzyło mi się obserwować dość często rodaków zagranicą cokolwiek zagubionych, kiedy na przykład upraszano ich, by nie wybierali sobie stolika w restauracji samowolnie, tudzież nie za bardzo wiedzieli...

magdad | 2013-01-30

Najlepszy chyba na rynku podręcznik protokołu dyplomatycznego i etykiety (również tej biznesowej). Przejrzysty opis zasad postępowania uzupełniony o zdjęcia, wzory listów, tabele itp. Wydanie trzecie uzupełnione zostało o ceremoniał pogrzebowy po katastrofie smoleńskiej.
Autor książki - Tomasz Orłowski - jest obecnie ambasadorem RP w Paryżu. Wcześniej przez wiele lat był szefem Protokołu w MSZ.

DarekPank | 2015-09-15

Książka warta poświecenia uwagi. Każdy znajdzie w niej coś ciekawego, choć nie każdy musi ją przeczytać w całości. Dla przeciętnego zjadacza chleba treść dotycząca zachowania przy stole z całą paletą sztućców lub o ubraniu na różne okazje będzie interesująca. Cześć książki dotycząca tytułowania arystokratów, czy kompozycji wizytówek już niekoniecznie.

Polecam przestudiowanie w niepełnym zakresie każdemu. Osobom zajmującym się handlem zagranicznym, albo polityką jako lekturę obowiązkową…

Aleksandra | 2016-03-04
Przeczytana: 03 marca 2016

Bardzo rzetelne i kompleksowe opracowanie dotyczące nie tylko zasad protokołu dyplomatycznego, ale także kwestii związanych z savoir vivre. Poczałkowo planowałam tylko przejrzeć tę książkę, przeczytać niektóre fragmenty, ale narracja jest prowadzona w tak interesujący, niemalże sympatyczny sposób, że "Protokół dyplomatyczny" przeczytałam od deski do deski :). Serdecznie polecam wszystkim, nie tylko pasjonatom tematu, bo rozdziały dotyczące chociażby korespondencji, przyjęć czy ubioru przydadzą się każdemu, nie tylko dyplomatom.

muracho | 2017-12-01
janka | 2017-10-15